USA hlásí rekordní počet hospitalizovaných s koronavirem. Nemocnice nestačí

Počet nakažených koronavirem v USA oficiálně přesáhl 4 miliony. Nemocnice napříč státy hlásí rekordní počty hospitalizovaných. Docházejí lůžkové kapacity a personál. Kolaps hlásí i největší zdravotní středisko světa v texaském Houstonu. Mezi Američany navíc roste nedůvěra v úřady.

Reklama

Počet nových případů nákazy koronavirem ve Spojených státech neustále exponenciálně narůstá. Dle CNN se sedmidenní průměr nově hlášených případů pohybuje okolo 67 429 nakažených. První případ nákazy ve Spojených státech objevil 21. ledna. K prvnímu milionu nakažených se Američané od té doby dostaly zhruba za 100 dní.

Počet případů se však vyšplhal ze tří milionů hlášených 8. července na čtyři miliony během pouhých 15 dnů. Nemocnice po celé zemi těžkopádně zvládají tento enormní nárůst pacientů, přetížené jsou především ty v nejvíce zasažených státech jako na Floridě nebo v Texasu.

Dle CNN již více než 50 nemocnic dosáhlo své plné kapacity na lůžkových odděleních jednotek intenzivní péče. Plošně by na těchto odděleních mělo být aktuálně volných pouze 15 % lůžek. Nejvíce vytížené jsou nemocnice ve státech, které se v posledních týdnech staly epicentry nákazy.

Mezi tyto státy se řadí na příklad Kalifornie, která má aktuálně nejvíce hlášených případů, New York, Florida, Texas, New Jersey, Illinois a 6 dalších, mezi něž se nově řadí i Louisiana, která se ve čtvrtek stala 12. státem, který překročil hranici 100 000 nakažených.

Skličující se zdá být situace především pro nemocnice v Texasu a na Floridě. Jen za uplynulý týden oznámil Texas rekordní počet hospitalizovaných hned dva dny za sebou, jak uvedla CNN. Ve středu a ve čtvrtek se počet nových pacientů vyšplhal téměř na 11 000. Texas ohlásil i nejvyšší číslo úmrtí během jednoho dne.

Podobný počet úmrtí jako v Texasu oznámila ve čtvrtek i Florida, kde za jeden den zemřelo celkem 173 lidí. Florida se kromě toho aktuálně potýká i s nedostatkem personálu. Až 50 nemocnic zažádalo o 2 400 sester. Místní vláda zároveň zpřísnila trestní postihy vztahující se na každého, kdo neuposlechne nařízení nosit roušku.

Na Floridě stoupá i počet nakažených mezi náctiletými. Nejmladší pacientkou, která na koronavirus zemřela, je devítiletá dívka z Miami. Koronaviru podlehli i jedenáctiletá dívka a chlapec, dalším dvěma pacientům bylo šestnáct  a sedmnáct let. Mladiství nakažení koronavirem na Floridě dle prohlášení tamních úřadů tvoří zhruba 13 % nakažených. 

V Los Angeles County v Kalifornii se dle expertů koronavirus pravděpodobně stane druhou nejčastější příčinou úmrtí místních obyvatel. Kalifornie aktuálně hlásí nejvíce nakažených z celých Spojených států. Předčila tak i původní epicentrum nákazy, jímž byl několik týdnů po sobě stát New York. Ten aktuálně hlásí výrazný pokles případů. Denní přírůstek pozitivně testovaných se v Kalifornii naopak pohybuje kolem 12 000.

Experti odhadují, že za prvních šest měsíců v Kalifornii podlehne koronaviru zhruba 3 400 lidí. To by znamenalo mnohem vyšší úmrtnost než na příklad u Alzheimerovy choroby nebo infarktu. Za poslední týden ohlásila Kalifornie rekordní počet pacientů nejméně čtyřikrát. Nejvíce hospitalizovaných bylo v pondělí, a to konkrétně 2 232. Zhruba 27 % muselo být převezeno na jednotku intenzivní péče.

S kapacitními problémy se potýká i největší zdravotní středisko na světě, Texas Medical Center. Jedny z největších nemocnic v Houstonu se dle Texas Tribune uchýlily k razantním krokům. Jelikož na oddělení intenzivní péče docházejí lůžka, musejí místní lékaři stovky covidových pacientů provizorně léčit na pohotovostních ambulancích. Ty nejvytíženější z nich nové pacienty už ani nepřijímají, neboť jim nedokáží poskytnout odpovídající péči.

Unaveni z nedostatku jasných informací a instrukcí se cítí být i samotní Američané. Důvěru už tak nemají nejen v prohlášení Bílého domu, ale i v doporučení a data Center pro prevenci a kontrolu nemocí a předních amerických expertů. Tara Setmayerová, politická komentátorka pro CNN a hlavní poradkyně pro hnutí The Lincoln Project, v nedávném rozhovoru uvedla, že za nedůvěrou v přední americké instituce a experty stojí jejich politické jednání. 

,,Když vidíte vysoce respektované lékaře jako doktora Redfielda nebo doktorku Birxovou, kteří jsou ochotni zkompromitovat svou letitou reputaci a kariéru jakožto lékaři tím, že nechají kolovat nebezpečné dezinformace mezi Američany jen proto, aby si proti sobě nepoštvali prezidenta, tak se těm lidem nemůžete divit,“ uvedla Setmayerová.

Zdravotní personál i odborníci se však obávají toho, co přinesou další týdny. Přestože pokrývku dýchacích cest vyžaduje již nejméně 41 států, z čehož většina zavedla určitou formu bezpečnostních opatření, experti se domnívají, že opatření jako dodržování bezpečného odstupu nebo nošení roušek nemohou dosáhnout takového efektu jako plošná karanténa.

Dle CNN podepsalo více jak 150 zdravotních odborníků, vědců, učitelů a sester petici, ve které žádají vládu, aby zemi uzavřela. Ve směs se totiž shodují na tom, že současná opatření nestačí, neboť ve většině případů nejsou dodržována. ,,Momentálně jsme akorát na dobré cestě k tomu, abychom k 1. listopadu ztratili více jak 200 000 Američanů, zatímco mnozí si vesele popíjejí v barech, chodí ke kadeřníkovi, navštěvují restaurace, zajdou si na tetování nebo na masáž. To všechno jsou běžné a příjemné aktivity, jen ne životně důležité,“ uvedli ve zprávě.

Témata:  USA EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu? DOMÁCÍ

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 9 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 10 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 11 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama