Útok na Kongres USA: Ztělesnění online extremismu a konspiračních teorií, říkají experti

Když ve středu na sídlo amerického Kongresu zaútočil dav skalních příznivců prezidenta Donalda Trumpa, bylo to ztělesnění online extremismu a konspiračních teorií z posledních týdnů i měsíců. Takto vývoj komentovali někteří odborníci na americkou dezinformační scénu, kteří zároveň pozorovali vlnu nepodložených spekulací o středečních událostech.

Reklama

Záběry ze středečního odpoledne a rozhovory s účastníky násilného protestu nic takového nedokládají. Lidé, kteří přišli k budově Kongresu dávali jasně najevo oddanost prezidentu Trumpovi, někteří z výtržníků pak byli identifikováni jako představitelé krajní pravice. Po vpádu do Kapitolu lidé mimo jiné skandovali "Zastavte krádež!", což je heslo odkazující na konspirační teorie o zfalšování výsledku prezidentských voleb.

"To, co jsme viděli v Kapitolu, bylo skutečně oživnutí internetu. Viděli jsme (nacionalistickou skupinu) Proud Boys, viděli jsme lidi z komunity QAnon, viděli jsme členy milicí. Všichni se v podstatě spojili na výzvu prezidenta," řekla reportérka televize NBC News Brandy Zadroznyová, která mapuje extremismus ve Spojených státech. QAnon je název spletité konspirační teorie, podle níž Trump v zákulisí vede boj se satanistickými pedofily, mezi nimiž jsou i lídři Demokratické strany. Symbolika daného hnutí byla ve středu takřka nepřehlédnutelná.

Jako "online konspirační teorie ztělesněné v povstání" shrnula dramatické dění ve Washingtonu odbornice na internetovou komunikaci z Washingtonské univerzity v Seattlu Kate Starbirdová. Nepokoje spojovala především s dezinformacemi o podzimních volbách, které i s přispěním šéfa Bílého domu v uplynulých měsících zaplavily internetové platformy.

"Prezident Trump zasel semínka pochybností ve volby, když opakovaně tweetoval, že budou 'zmanipulované'. Hyperstranická pravicová média a influenceři na sociálních sítích tyto pochybnosti přiživovali. Propagovali jeho tvrzení o manipulacích a prohledávali internet ve snaze najít obsah, o který by mohli opřít vznikající teorie o volebních podvodech," popsala Starbirdová údajné kořeny středečního incidentu. Během něj na twitteru uvedla, že události na Kapitolu jsou děsivé, ale alespoň "konečně všichni můžou vidět", co výzkumníci jako ona pozorují už roky.

Stejní hráči, kteří se podíleli na šíření zavádějících a nepravdivých informací o volbách, pak začali propagovat alternativní příběh o nepokojích a naznačovat jejich spojitost s "Antifou". Právník a skalní podporovatel Trumpa Lin Wood na twitteru prezentoval snímky pořízené ve středu jako "neotřesitelný fotografický důkaz, že Antifa dnes násilně vnikla do Kongresu".

Snaha bez důkazů spojovat bezpečnostní incidenty s Antifou, což není jednotná organizace, nýbrž spíše decentralizovaná aktivistická síť, je v poslední době v USA poměrně častý fenomén. Nové teorie o jejích aktivitách v noci na čtvrtek šířili i dva republikánští kongresmani. Mo Brooks tak učinil ve vysílání stanice Fox Business, Matt Gaetz dokonce na plénu Sněmovny reprezentantů.

Gaetz hovořil o "členech násilné teroristické skupiny Antifa", kteří se prý vydávali za Trumpovy stoupence. Odvolával se při tom na článek webu The Washington Times o analýze provedené softwarem na identifikaci obličejů. The Washington Times nicméně později článek opravily s tím, že analýza nenašla žádné členy Antify a naopak identifikovala "neonacisty".

Velkou otázkou nyní je to, zda bude situace dále eskalovat. Analytici varují, že zablokování Trumpova účtu na facebooku a případný stejný krok ze strany twitteru na šíření konspiračních teorií mnoho nezmění, protože prezidentovy profily jsou pouze jedním z mnoha článků "ekosystému dezinformací". Jiní pozorovatelé se podle Financial Times obávají pokračování násilností při inauguraci nového prezidenta Joea Bidena.

Jeden z účastníků středečního protestu v rozhovoru s deníkem Financial Times naznačil, že je ochoten přijít znovu a možná i se zbraní v ruce. "Přicházíme v míru. Ale jestliže nechcete poslouchat... příště to poklidné nebude. Máme toho dost," řekl 56letý William Holmes z Ohia.

Témata:  extremismus USA Prezident USA EuroZprávy.cz Kongres USA Konspirační teorie Donald Trump Proud Boys

Související

V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus Amerika

V USA panuje ohledně dalšího vývoje pandemie optimismus

Ve státu Michigan, který je nynějším ohniskem pandemie covidu-19 v USA, v posledních dnech poprvé začaly klesat počty hospitalizovaných. Státy jako Wisconsin nebo Západní Virginie pár dní nezaznamenaly žádná úmrtí po nákaze koronavirem, stejně jako desetimilionový kalifornský okres Los Angeles. A radnice velkých měst jako New York či Chicago oznámily plány na plošné zrušení restrikcí. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 6 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 6 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 7 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 7 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 8 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 9 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 9 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 9 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama