V USA je patrná nervozita i únava. Kampaň byla všechno, jen ne normální, píše New York Times

Spojené státy se uprostřed pokračující zdravotnické krize pomalu probouzí do posledního dne hlasování v letošních volbách poté, co v pondělí pozdě večer skončila vyhrocená kampaň plná osobních útoků a katastrofických scénářů ohledně vývoje v zemi.

Reklama

Média před vyvrcholením souboje mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho vyzyvatelem Joem Bidenem popisovala úzkost i únavu, která panuje mezi voliči. Podle deníku The New York Times (NYT) byla kampaň roku 2020 "všechno, jen ne normální".

Trump ji zakončil okolo půlnoci vystoupením v Grand Rapids ve státě Michigan, které bylo dějištěm jeho posledního mítinku i v roce 2016. "Vyhrajeme další čtyři roky v tom krásném, krásném, krásném Bílém domě," prohlásil před tisíci svých příznivců. Podle agentury AFP to bylo jeho 17. setkání s voliči za čtyři dny. Podobně jako při těch ostatních byli lidé s nasazenou rouškou v menšině, přestože USA aktuálně hlásí okolo 85.000 případů nákazy koronavirem denně.

Pokud si Trump skutečně zajistí druhé funkční období, bude to možná ještě větší překvapení než v případě toho prvního. Bývalý podnikatel opět ztrácí v průzkumech preferencí, na úrovni celých USA i ve většině klíčových států, přičemž jeho pozice se zdála být ještě složitější než před čtyřmi lety. V závěru kampaně ovšem Trump manko v sondážích mírně snížil, zejména na Floridě a v Pensylvánii.

Právě v Pensylvánii, která letos může mít v komplikované matematice americké prezidentské volby naprosto stěžejní význam, zakončil své mnohaměsíční turné po USA kandidát Demokratické strany Biden. Podle zpravodajského webu BBC dva hlavní soupeři v boji o Bílý dům i v posledních hodinách kampaně prezentovali dva zcela odlišné obrázky současného stavu v zemi. Zatímco Trump zdůrazňoval ekonomické úspěchy dosažené před pandemií, Biden sliboval efektivnější boj proti koronaviru, v němž podle něj současná administrativa selhala.

Epidemie covidu-19, kvůli níž v USA zemřelo nejméně 230.000 lidí, je jen jednou z mimořádných událostí, které utvářely předvolební dění. "Pondělí přineslo řadu připomínek toho, že kampaň roku 2020 byla všechno, jen ne normální," zhodnotil dění NYT.

List poukazoval mimo jiné na pokračování sporů ohledně pravidel voleb, které se v posledních týdnech odehrávají u soudů napříč USA. Dále připomíná nevídaná bezpečnostní opatření pramenící z obav okolo možných povolebních nepokojů. Ve městech po celé zemi jsou k vidění ochranné desky na výlohách podniků, v pohotovosti jsou stovky příslušníků národních gard a okolí Bílého domu bylo obehnáno novým plotem.

Agentura AP dnes psala o předvolební kampani poznamenané nevraživostí a strachem, po níž jsou voliči na obou stranách unavení a připravení posunout se k jiným tématům. "Zkrátka chci, aby už byl konec," řekla 26letá volička z New Yorku, která podle AP vystihla rozpoložení mnohých Američanů.

I přes tyto nálady a pokračující problémy s šířením koronaviru se čeká velmi vysoká volební účast. V několika státech včetně Texasu bylo číslo z roku 2016 překonáno už během hlasování před hlavním termínem voleb, přičemž u předčasně otevřených volebních místností se mnohde stály dlouhé fronty. Před dnešním dnem své hlasy odevzdalo asi 98 milionů Američanů, což odpovídá zhruba 70 procentům celkového počtu hlasujících z minulých voleb.

Deník NYT poznamenal, že uprostřed značně rozšířeného rozhořčení a úzkosti bylo v USA možné najít i voličku, u které převládají pozitivní emoce. "Na zítřejší volbu se těším," řekla listu Audrey Haverstocková z Minnesoty. "Volby ve mně nevyvolávají úzkost. Propadnout úzkosti nic neřeší," dodala.

Témata:  USA Joe Biden volební kampaň Prezident USA Media EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump

Související

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Evropa

Ministři zahraničí Lavrov a Blinken se dohodli na setkání na Islandu

Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a Spojených států Antony Blinken se dnes při telefonickém rozhovoru dohodli, že se sejdou k samostatné schůzce na okraj zasedání ministrů členských zemí Arktické rady. To bude 20. května v Reykjavíku. Informovala o tom agentura TASS.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama