V USA může na covid zemřít až 400 tisíc lidí, varuje Fauci. Bílý dům dává jako odstrašující příklad

Pokud Američané nepřijmou přísnější opatření proti šíření koronaviru, mohl by se počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 v zemi vyšplhat až k hranici 400.000. Podle serveru Politico to v úterý prohlásil přední epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci.

Reklama

"Pokud na podzim a v zimě neuděláme to, co bychom měli, mohli bychom mít 300.000 až 400.000 zemřelých s covidem-19," řekl Fauci na American University ve Washingtonu. V USA přitom dosud úřady spojují s pandemií přes 210.000 úmrtí, u více než 7,5 milionu lidí se tam prokázala nákaza koronavirem.

Fauci podle Politico poznamenal, že nákaze prezidenta Donalda Trumpa se dalo předejít, pokud by se Bílý dům řídil radami expertů. "Podívejte, co se stalo tento týden v Bílém domě," řekl epidemiolog s odkazem na prokázanou nákazu u Trumpa, jeho ženy Melanie a řady dalších prezidentových spolupracovníků. "Je to nešťastná situace, když něco takového vidíte, protože se tomu dalo předejít," dodal.

Fauci dlouhodobě apeluje na Američany, aby omezovali společenské kontakty, vyhýbali se masovým akcím a nosili mezi ostatními roušky. Trump nejprve proti rouškám aktivně vystupoval, následně jejich nošení opatrně podpořil. Podle řady fotografií však jeho tým masky v podstatě nenosí a prezident si ochranu nosu a úst sundal i po svém pondělním návratu z nemocnice, kde se léčil z covidu-19. V rámci své předvolební kampaně také trval na pořádání akcí s velkým množstvím účastníků.

Fauci rovněž řekl, že vakcína proti koronaviru zřejmě nebude v USA široce dostupná do poloviny příštího roku a s návratem k normálnímu životu tak lze v USA počítat zřejmě až s koncem roku 2021.

Epidemiolog se rovněž vyjadřoval k vlně nevole, která se proti němu vzedmula u některých Američanů, zejména příznivců republikánů. "Možná mě 50 procent z vás nenávidí, protože si myslíte, že se snažím zničit tuto zemi, ale poslechněte mě na šest týdnů a dělejte co říkám a uvidíte, že čísla začnou klesat," řekl epidemiolog.

Témata:  USA Prezident USA EuroZprávy.cz Bílý dům USA Koronavirus Donald Trump Anthony Fauci

Související

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 48 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 5 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 12 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 12 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama