Česko nám udělilo život zachraňující lekci, píše prestižní americký server

Každý, kdo by chtěl jakýmkoliv způsobem zpochybňovat smysluplnost nošení roušek v rámci prevence proti nákaze novým typem koronaviru, se o svém omylu může velice snadno přesvědčit v Praze. Ta tuto povinnost zavedla ihned na začátku pandemie, a to dokonce ještě dřív, než se k tomu odhodlalo celé Česko. Možná právě díky tomu se v ní teď život vrací zcela do normálu.

Reklama

Všechny pražské obchody, restaurace i kanceláře se otevřely, česká vláda zrušila poslední ze zbývajících protikoronavirových restrikcí týkající se veřejných shromáždění. Ekonomika i obchod opět vzkvétají. Je tedy vidět, že se roušky neosvědčily pouze v Asii, nýbrž i Evropě.

Česko bylo na začátku pandemie první zemí, která s povinností zakrývání úst a dýchacích cest při pohybu mimo bydliště začala. Teprve až později se k němu postupně připojily některé postkomunistické země a nakonec částečně i západní státy. Velká Británie například nedávno nařídila mít zakrytý nos a ústa v obchodech.

Chválou směrem k zemi, kterou si spousta Američanů dodnes plete s Čečenskem, nešetřil Steve Kashkett, Američan žijící v Praze a působící na Anglo-americké univerzitě, ve svém článku pro americký server USA Today. Dodal, že "Česko udělilo Americe v otázce covidu život zachraňující lekci."

Díky včasnému přijetí velmi přísných opatření v rámci boje proti epidemii koronaviru si Pražané mohli užít oslav konce pandemie u 515 metrů dlouhého stolu na Karlově mostě, kde se navečeřelo přes 2000 lidí. Jelikož je epidemiologická situace dobrá, nedodržovali ani dříve známé pravidlo sociálního distancování. Člověk by býval ani nepoznal, že vůbec nějaký virus v Česku je.

"Na začátku dubna jsem jako Američan žijící v Praze popsal ve svém článku pro USA Today, jak se český národ dokázal ze dne na den proměnit. Stal se z něho doslova evropský premiant, nejen co se týče řádného dodržování pravidel. Lidé se dokonce sami zapojili do domácí výroby roušek," řekl Kashkett.

I politici šli příkladem. Sami si nasadili roušky

Kashkett připomíná, že smysl pro disciplínu projevili dokonce i samotní čeští politici, včetně premiéra, ministrů vnitra a zdravotnictví. Ti nejenže vystupovali před televizními kamerami zásadně se zakrytým nosem a ústy, ale dokázali přesvědčit národ o smysluplnosti tohoto opatření, a to pod heslem "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě."

Lidé podle zástupce univerzity reagovali celkem pozitivně. Z roušek se nakonec stal i jakýsi národní symbol kolektivního boje s pandemií. Během března, dubna a většiny května bylo v pražských ulicích možné spatřit maximálně 10-15 % lidí bez obličejové masky. Jejich nenošení bylo postižitelné pokutou až ve výši 20 tisíc korun.

Stačily pouhé dva týdny od poloviny března, kdy se zavedlo povinné nošení roušek, aby začal počet nových případů koronaviru v Česku klesat. V Praze, která byla původním epicentrem, z něhož se nákaza šířila, spadl už v dubnu denní počet nových infekcí na dvojciferná a často i jednociferná čísla.

Navzdory dvěma lokálním ohniskům ve východních regionech, které mají za následek růst celonárodních čísel, je na tom Praha poměrně dobře. Od začátku dubna je v ní zaznamenáváno v průměru 16 nových případů denně.

Z dnešního hlediska, když už něco o koronaviru víme, lze konstatovat, že se nic neosvědčilo více než plošné nošení obličejových masek. Žádná z dalších restrikcí přijatých českou vládou, včetně lockdownu ekonomiky, zákazu vycházení, uzavření hranic a dodržování sociálních odstupů, se neukázala jako tolik účinná.

Ihned po uvolnění byly česká města a parky opět plné lidí. A Češi, kteří jsou světově známí svojí zálibou k pivu, se opět mohou hromadně scházet a užívat si návratu do starého života se svým oblíbeným nápojem, a to i bez sociálních odstupů, které se v poslední době už moc nedodržují.

Pokud jde o další opatření spočívající v masovém testování lidí a trasování kontaktů nakažených, tak v tomhle směru byla dle Kashketta česká vláda poměrně laxní. Otestovat se mohli všichni, kdo cítili příznaky, ale nikdo k tomu například nenutil asymptomatické případy, kteří by mohli být potenciálními šiřiteli. V samotném počtu provedených testů na milion populace jsou Češi padesátí. Ani zamýšlená inteligentní karanténa se momentálně nesetkává s přílišným úspěchem.

Ze strany českých politiků se dle jeho názoru jednalo o velký hazard. Nikdo si nemohl být jistý, že jenom obličejové masky budou pomyslnou zbraní, který dokáže s covidem-19 zatočit. Nyní je vidět jasné vítězství. Česko se svými 11 miliony obyvatel má momentálně jednu z nejnižších úmrtností na nový typ koronaviru ve srovnání se Spojenými státy, které jsou na tom padesátinásobně hůř.

I tak by ale Praha neměla usínat na vavřínech, jelikož by v důsledku znovuotevřených hranic a přílivu zahraničních turistů mohly vzniknout další ohniska. Nelze vyloučit, že s úplným zrušením restrikcí půjde ruku v ruce obávaná druhá vlna epidemie. Češi si s tím ale podle Američana zatím hlavu nelámou a plnými doušky si užívají postpandemické euforie.

Tři lekce pro Američany

Z pražské zkušenosti vyplývají pole serveru tři důležitá ponaučení pro Američany:

  1. Díky odpovědnému přístupu k nošení roušek lze rychle zastavit nekontrolované šíření koronaviru, a tím pádem se pak i moct rázem vrátit k normálnímu životu, a zbavit se veškerých omezení. Čili jednoduše řečeno schopnost se dočasně vzdát svého pohodlí sklízí své ovoce.
  2. Odmítat nosit obličejové masky z politických důvodů je hloupé a navíc škodlivé z hlediska ochrany veřejného zdraví.
  3. Vláda, která dokáže v dlouhodobém časovém horizontu předvídat, a která dokáže přimět svůj lid k disciplíně a bezpodmínečnému dodržování opatření spočívajícím v zakrývání nosu a úst, napomáhá všeobecnému dobru. 

"Je smutné, že na druhé straně Atlantiku to tak dlouho trvalo," uzavřel Kashkett. 

Témata:  USA Praha Roušky a respirátory EuroZprávy.cz Koronavirus Česká republika

Související

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu? DOMÁCÍ

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 7 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 7 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 10 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 10 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama