Vedení Georgie: Parlament nemůže zvrátit volby, jak žádá Trump

Republikánské vedení státu Georgia v noci na dnešek odmítlo žádosti o svolání mimořádného zasedání místního parlamentu za účelem jmenování vlastních volitelů do prezidentských voleb. K tomuto postupu vyzýval i americký prezident Donald Trump, který pokračoval ve snaze vymazat svou porážku z listopadového hlasování. Guvernér Brian Kemp ovšem navrhovanou nominaci nových volitelů označil za nezákonnou. Stalo se tak dva dny před termínem, po kterém už budou volební výsledky brány jako definitivní.

Reklama

Trump v Georgii při nedávných prezidentských volbách utrpěl těsnou porážku a jihovýchodní stát tak poprvé od roku 1992 získal kandidát Demokratické strany. Joe Biden vyhrál o necelých 13.000 hlasů. Odcházející šéf Bílého domu výsledek odmítá veřejně uznat a místní republikánské činitele včetně guvernéra Kempa nabádá k drastickým intervencím.

Na twitteru Trump volá po auditu podpisů na obálkách od korespondenčních hlasů, který ovšem Kemp nemůže spustit, píše agentura AP. Nově také prezident žádá mimořádné zasedání místního legislativního sboru, který by podle něj mohl obejít výsledek voleb a přisoudit 16 volitelů jemu. AP výzvu o víkendu hodnotila jako šokující.

"Jakkoli chápeme, že čtyři členové senátu Georgie požadují svolání mimořádné schůze parlamentu, učinit takový krok s cílem jmenovat samostatnou skupinu prezidentských volitelů není možností, kterou by státní či federální právo povolovalo," uvedl Kemp.

Jeho společné prohlášení s náměstkem Geoffem Duncanem prezidenta Trumpa nezmiňuje, avšak popisuje stejný scénář, o kterém mluví hlava státu. Ta podle informací deníku The Washington Post na Kempa tlačila i v sobotním telefonátu a stále šíří tvrzení o "zmanipulovaných volbách", pro která chybí důkazy. Guvernér Georgie je dlouhodobě Trumpovým spojencem, nyní se ovšem kvůli neochotě zasáhnout do volebního procesu stává terčem jeho kritiky.

"Státní zákony mluví jasně: Legislativa může vést alternativní způsob výběru prezidentských volitelů jen v případě, že nebylo možné uspořádat volby v termínu stanoveném federálním zákonem," pokračuje prohlášení Kempa a Duncana. "V 60. letech parlament rozhodl, že volitelé Georgie budou určováni podle vítěze lidového hlasování ve státě. Jakýkoli pokus legislativy ve snaze retroaktivně změnit tento proces pro volby z 3. listopadu by byl protiústavní," doplňuje vedení Georgie.

Spojené státy volí prezidenta nepřímo, přičemž kandidáti za vítězství v jednotlivých státech sbírají volitele, kteří následně hlasují podle výsledku "lidového hlasování". Georgia svůj letošní výsledek vyhlásila už v listopadu a do sboru volitelů, který bude hlasovat za týden, tak vysílá 16 zástupců pro Bidena. Kemp nově vzkázal, že napadnout výsledek voleb lze jedině skrze soudy.

Čas vyhrazený na různé protesty a přepočty hlasů už je ovšem téměř u konce. Úterý je totiž federálně stanoveným termínem pro urovnání veškerých sporů na úrovni jednotlivých států. Pokud státy do tohoto termínu vyhlásí oficiální výsledek, pak už jej musí akceptovat i Kongres, uvádí televize CBS News.

Takzvaná certifikace výsledků o víkendu nebyla hotová už jen ve třech státech: Havaj, Missouri a New Jersey. Demokratu Bidenovi za této situace připadalo 288 volitelských hlasů z celkových 538 a za vítězství na Havaji a v New Jersey mu náleží dalších 18.

Témata:  USA EuroZprávy.cz Volby USA Donald Trump

Související

USA vydaly varování před cestami do Izraele Blízký východ

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

Ilustrační foto Amerika

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 33 minutami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 48 minutami

před 55 minutami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 58 minutami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 2 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama