Virginie jako první jižanský stát USA částečně legalizovala marihuanu

Virginie se stala prvním jižanským státem USA, který zlegalizoval užívání marihuany pro rekreační účely. Obě komory místního zákonodárného sboru ve středu podpořily přes nesouhlas republikánů návrh demokratického guvernéra Ralpha Northama, podle nějž budou moci od července místní občané držet asi 28 gramů sušené marihuany a pěstovat až čtyři rostliny konopí pro vlastní potřebu. Bude však zakázáno kouřit marihuanu na veřejnosti, píše agentura AP.

Reklama

Zákonodárný sbor schválil pozměňovací návrhy guvernéra Northama, díky nimž bude držení a pěstování marihuany legální asi o tři roky dříve, než se původně zamýšlelo. Lidé tak ve Virginii budou moci vlastnit marihuanu ještě dlouho předtím, než bude oficiálně povolen její regulovaný prodej.

Demokraté tuto změnu prosazovali s argumentem, že za současných podmínek trpí kvůli drogovým zákonům ve Virginii zejména příslušníci etnických menšin.

"Legalizace ukončí tisíce stíhání za malé přestupky spojené s marihuanou, která se objevují každý rok. Skončí tak diskriminační praktika, která cílí příliš často na mladé občany, chudé či příslušníky etnických menšin ve Virginii," uvedla Jenn Michelle Pediniová z organizace NORML, která se zasazuje za legalizaci marihuany.

Zahájení prodeje marihuany však potrvá ve státu ještě roky. Nový zákon počítá s vytvořením zvláštní agentury, která bude trh s touto látkou regulovat. Obchody tak budou moci marihuanu nabízet zřejmě nejdříve od začátku roku 2024, zákonodárci přitom budou muset ještě příští rok znovu schválit některé legislativní detaily. Legalizace držení a pěstování ale již zůstane v platnosti.

Marihuanu pro rekreační účely již povolila řada amerických států, naposledy tak učinil na konci března New York. Virginie tak však učinila jako první stát jižní části USA, která je tradičně společensky i politicky velmi konzervativní. Na federální úrovni je marihuana stále vedena v kategorii nejvíce nebezpečných drog společně s heroinem, LSD či extází, federální úřady však proti jednotlivým státům v tomto ohledu nezasahují.

Témata:  USA Marihuana EuroZprávy.cz

Související

Amerika

Biden hostí virtuální klimatický summit, zúčastní se Si Ťin-pching či papež

Světoví lídři budou dnes a v pátek na dálku jednat o boji proti klimatickým změnám při summitu svolaném americkým prezidentem Joem Bidenem. Jeho administrativa oznámila, že se zapojí čtyři desítky prezidentů a premiérů včetně hlav států Číny, Ruska či Indie, dále osobnosti jako papež František nebo Bill Gates. Očekává se, že Biden oznámí záměr snížit do roku 2030 americké emise skleníkových alespoň o polovinu ve srovnání s rokem 2005.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před hodinou

Vyvracíme dezinformace: Očkování nepředstavuje větší riziko než nákaza koronavirem

Příslušné evropské úřady v posledních týdnech připustily, že po aplikaci dvou registrovaných vakcín se mohou velmi vzácně vyskytnout krevní sraženiny. Přínos očkovacích látek ale podle nich převažuje nad možnými riziky. Potvrzují to i statistiky zveřejněné slovenskými úřady. V případě nákazy koronavirem je člověk vystaven mnohem většímu riziku.

před hodinou

EU chce žalovat AstraZeneku za zpoždění dodávek vakcíny

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

před hodinou

Německý tisk: Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se stupňuje

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se dále stupňuje a Česko po vzájemném vyhoštění diplomatů dalo Rusku do dnešního poledne ultimátum. Tak německá média informují o vývoji vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, za kterým podle Česka stojí ruské tajné služby.

před hodinou

před hodinou

Duka napsal Zemanovi: Pokud chce být ČR svobodným státem, musí být hrdá

Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal prezidentu Miloši Zemanovi kardinál Dominik Duka. Text dnes zveřejnil na svém blogu. Klade v něm také otázku, zda silnější má právo jednat se slabším mocensky, anebo má povinnost respektovat jeho integritu a jeho práva.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama