Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že se tak děje v době, kdy prudce roste výnos z amerických dluhopisů a z rozvíjejících se trhů začíná být stahován kapitál.

Reklama

Velké překvapení

MMF se přesto rozhodl upravit předpověď vývoje rozvíjejících se tržních ekonomik, a to na základě představy, že americká ekonomika poroste rychleji, než se nyní soudí, nastiňuje Lachman. Považuje to za překvapivé, vezmeme-li v potaz, jak zranitelné jsou velké rozvíjející se ekonomiky vůči masivnímu odlivu kapitálu, především za situace, kdy jejich veřejné finance vypadají hůře než kdy předtím a vykazují nejvyšší míru zadlužení.

V poslední aktualizaci výhledu světové ekonomiky MMF očekává, že rozvíjející se tržní ekonomiky budou letos růst o 6,33 % a o 5 % v roce následujícím, uvádí analytik. Vysvětluje, motorem tohoto růstu má být Asie, především pak Čína a Indie, ale i silně zadlužené a sužované jihoamerické a africké ekonomiky se mají oživit rychleji a dříve, než se dříve předpokládalo.

Hlavním faktorem, od něhož MMF svůj optimistický výhled odvozuje, je výrazná aktualizace výhledu americké ekonomiky, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v důsledku velkého rozpočtového stimulu prezidenta Joe Bidena a značného progresu při očkování proti covidu-19 nyní MMF očekává, že americká ekonomika letos poroste o 6,5 % a v roce 2022 si připíše další 3,5 %.

"Očekává se, že tento silný americký ekonomický růst bude mít příznivý dopad na rozvíjející se tržní ekonomiky, jelikož zvýší mezinárodní ceny komodit a zlepší výhlídky amerického expertního trhu," pokračuje Lachman. Za překvapivé ovšem považuje, že MMF při zlepšení výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik zavírá oči před skutečností, že roky velmi rozvolněné monetární politiky Spojených států učinily rozvíjející se tržní ekonomiky extrémně zranitelné vůči náhlému přerušení přílivu kapitálu.  

Tím, že ztížila globálním investorům generování zisku z dluhopisů, silně neortodoxní politika americké centrální banky FED povzbudila rozvíjející se tržní ekonomiky, aby se hluboce zadlužily a připustily značné zhoršení svých veřejných financí, deklaruje ekonom. Za ještě překvapivější označuje lhostejnost MMF k riziku přehřátí americké ekonomiky a vzrůstu inflace ve Spojených státech, a to v situaci, kdy výnos z amerických dlouhodobých státních dluhopisů roste stejnou rychlostí jako v roce 2013, kdy FED oznámil, že omezí tempo, jakým chrlí do ekonomiky peníze.

Klíčová otázka  

MMF nebere v potaz, že Spojené státy letos přijímají rozpočtový stimul v hodnotě 13 % HDP, vůbec nejvyšší mírových dějinách země, a to za situace, kdy se americká ekonomika již tak zotavuje rychlým tempem a vykazuje velkou míru poptávky domácností, upozorňuje Lachman. Kritizuje, že MMF také přehlíží, že bystří investoři do dluhopisů již postřehli, že FED je zřejmě zcela hluchý vůči zvýšenému riziku přehřátí americké ekonomiky a růstu inflace.  

"Jakýkoliv další růst amerických úrokových sazeb, který vyvolá odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů a zvýší cenu, za kterou si rozvojové trhy půjčují, by přišel v mimořádně nepříznivé době pro klíčové rozvíjející se tržní ekonomiky jako Brazílie, Jihoafrická republika a Turecko," píše analytik. Poukazuje, že tyto země jsou nejen silně sužovány koronavirovou pandemií a hlubokou ekonomickou recesí, ale trápí je i politická nestabilita, která snižuje šance, že v dohledné době začnou řešit neduhy svých veřejných financí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To vše podle autora komentáře vznáší základní otázku: Pokud předchozí asijské a jihoamerické měnové a dluhové krize otřásly světovými finančními trhy, proč by nynější mnohem hlubší dluhová krize rozvíjejících se ekonomik vyvolaná vyššími úrokovými sazbami ve Spojených státech neměla přinést něco alespoň obdobně závažného? Rozvíjející se trhy ostatně tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a nikdy nebyly tak zadlužené a ekonomicky sužované jako dnes, upozorňuje analytik.

Pokud by si MMF tuto otázku položil, možná by přišel s realističtějším výhledem světové ekonomiky, naznačuje Lachman. Domnívá se, že tato otázka by také mohla pomoci nastavit rámec pro mezinárodní společnou snahu zabránit další dluhové krizi rozvojových zemí.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF, IMF) Ekonomika rozvojové trhy dluhy EuroZprávy.cz Ekonomická krize

Související

Ze společnosti

RECENZE: Like House je vykradená show Netflixu pro děti, kde trapnost zápasí s nudou

Na české televizní obrazovky tento týden zamířila nová reality show s názvem Like House. Ačkoli ji televize Prima popisuje jako jedinečnou, ve skutečnosti jde o dávno zašlý formát okořeněný vykradenými prvky ze zahraničních aspoň trochu koukatelných obdobných pořadů pro dospělejší diváky. Prima namísto toho vsadila na influencery, o kterých se už dávno ví, že pro televizi nejsou zajímaví. A podle ohlasů to platí i nadále.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Zastupitelka Udženija chce po radní omluvu za výroky o hazardu

Městská zastupitelka a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) požaduje po radní Haně Kordové Marvanové (STAN) omluvu za výrok, že podporuje hazard a bojuje za zájmy provozovatelů heren. Také chce odškodnění 30.000 korun, které dá na charitu. 

před 4 hodinami

WHO a experti vyzvali africké státy, aby nelikvidovaly vakcíny po datu spotřeby

Africké země mají prozatím uskladnit vakcíny, které dostaly v rámci dárcovských programů a kterým vypršela doba spotřeby. Státy kontinentu k tomu dnes vyzvaly africké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Reagovaly tím na oznámení Malawi a Jižního Súdánu, že se nevypotřebovaných očkovacích látek hodlají zbavit, píše agentura Reuters.

před 4 hodinami

Francie zruší omezení cestování uvnitř země v květnu

Francie od 3. května zruší nařízení, podle kterého se lidé mohou od domova vzdálit nanejvýš deset kilometrů. Od poloviny příštího měsíce se možná začne s postupným otvíráním obchodů, restaurací nebo kulturních zařízení. Noční zákaz vycházení od 19:00 zatím zůstává v platnosti. Rozvolňování opatření proti covidové pandemii dnes upřesnil francouzský premiér Jean Castex.

před 4 hodinami

Šéf svazu obchodu Prouza nečeká kvůli konfliktu s Ruskem "hospodářskou válku"

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza neočekává kvůli diplomatickému konfliktu České republiky a Ruska vznik "hospodářské války." Rusko si to podle něj nemůže dovolit. Situace v turismu, kdy jsou ruští cestovatelé pro ČR velmi důležitou klientelou, bude záležet i na kapacitě na vydávání víz, řekl dnes ČTK.

před 5 hodinami

Svaz obchodu vítá uvolňování po etapách, podle asociace hotelů vláda porušuje zákon

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá rozvolňování po etapách, protiepidemický systém (PES), který platil dříve, byl podle něj slepá ulička. O obsahu jednotlivých rozvolňovacích balíčků chce ještě jednat. Provozy v turismu, například hotely nebo památkové objekty, budou potřebovat o uvolnění vědět s větším předstihem. ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

před 5 hodinami

Lepší než nic, hodnotí zástupci škol otvírání druhého stupně regionálně

Záměr vlády otevírat druhý stupeň základních škol od 3. května podle výskytu nákazy covidu-19 v jednotlivých krajích zástupce škol překvapil, ale nevadí jim. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je otevření alespoň některých škol v ČR lepší než žádná změna. Podobně se vyjádřila i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Špatné by podle ní bylo, kdyby se dřív než školy začaly otevírat obchody.

před 6 hodinami

Putin řekl, že je připravený v Moskvě jednat se Zelenským

Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že je připraven v Moskvě kdykoli uvítat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jednat s ním. Informovala o tom agentura Reuters. Zelenskyj tento týden pozval Putina, aby se s ním setkal na ukrajinském Donbasu, kde sílí konflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty.

před 6 hodinami

Generál Pavel vyzval spojence NATO k podpoře proti Rusku

Spojenci z NATO by měli v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity podniknout kroky na podporu České republiky. Vyzval je dnes k tomu v prohlášení bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Reagoval na vývoj kolem kauzy zapojení agentů ruské tajné služby do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Prohlášení ČTK poskytl jeho mediální zástupce Jan Osúch.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V Česku žije přes 44.300 Rusů, od roku 2004 se počet ztrojnásobil

V Česku postupně přibývá lidí z Ruska. Na konci března jich v zemi s povolením pobývalo přes 44.300. Víc než polovina z nich žije v zemi trvale. Od roku 2004, kdy republika vstoupila do Evropské unie, se počet Rusů a Rusek v ČR ztrojnásobil. Tvoří sedm procent lidí ze zahraničí s povoleným pobytem a čtvrtou nejpočetnější cizineckou komunitu. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V dubnu čekalo na očkování proti koronaviru průměrně 700 tisíc lidí

Celý duben čekalo na očkování proti covidu-19 průměrně kolem 700.000 lidí. Mění se ale podíl těch, kteří čekají na termín a s přiděleným termínem na podání vakcíny. Lidí, kteří už termín získali, je v současné době asi dvojnásobek proti začátku dubna. Mezi čekajícími je zhruba 70.000 starších 80 let a přes 222.000 starších 70 let.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama