RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit jako kdybyste na ni skutečně byli

Slovenský herec Milan Kňažko se šarmantní spoluhráčkou Evou Novotnou
FOTO: Divadlo Bolka Polívky


Samuel Pacek / EuroZprávy.cz

RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve hře prosycené absurdním humorem se objeví známý slovenský herec Milan Kňažko a členka činohry Národního divadla Brno Eva Novotná.

Jednoho večera si zkušený lev salónů Pierre (Milan Kňažko) přivede do svého luxusního bytu atraktivní dámu Juliett (Eva Novotná). Manželka se synem jsou právě na horách a tak se může Pierre nespoutaně bavit. Nejdříve se dámu pokusí oslnit vybavením svého bytu, jakmile zjistí, že to nezabírá, přejde k vyprávění o své práci.

Jenže Juliett má navrh, za její krásou se skrývá inteligence, o níž Pierre nemá tušení. Šarmantní návštěvnice jej svými otázkami dostává do úzkých až má z toho chudák orosené čelo. Oba aktéři v průběhu večera předvádí školu půvabu a svádění. Do toho dochází k nečekaným zvratům, které proměňují zcela očividný příběh v napínavou podívanou.

Horská dráha je v tomto případě působivá mizanscéna odehrávající se ve věrohodně zařízeném obývacím pokoji | foto: Divadlo Bolka Polívky

Dramatik a scénarista Éric Assous je autor řady situačních komedií. V jeho dramatech jsou velmi často hlavními postavami přátelé či náhodní cizinci. Při jejich setkání není na scéně nic stálé, jejich masky padají a závěrečný dojezd má mnohdy až fatální následky. Horská dráha je v tomto případě komornější, lehčí bez přebytečné lacinosti.

Režisér Petr Halberstadt se ve svých inscenacích spoléhá více na herecké výkony než na samotné oslnění scénou. Ostatně mohli jsme se o tom přesvědčit v thrilleru Mindgame - Líbezné vyhlídky s excelujícím Miroslavem Etzlerem nebo v dámské komedii The Naked Truth - Odhalená pravda. Horská dráha je v tomto případě působivá mizanscéna odehrávající se ve věrohodně zařízeném obývacím pokoji s jednou herečkou a jedním hercem.

Milan Kňažko je v roli Pierra tím správným stárnoucím seladonem. Diváka si získá svým šarmem, humorem, ale také vytříbenou češtinou. Po scéně chodí z místa na místo, chlubí se svým majetkem, rozčiluje nebo naopak až s dojemnou prostotou vypráví o svém životě. Dokazuje, že s přibývajícími lety jeho herectví stárne jako víno a že je důstojným konkurentem Alaina Dellona, který roli ztvárnil v roce 2004 v pařížském divadle.

Neméně vynikající je výkon Evy Novotné. Ta je v kůži šarmantní Juliett jako doma. Rozehrává děj a po celou dobu si nasazuje řadu masek, nebýt její důvtipnosti, tak by dávno Pierre dosáhl svého. Spíše než humor u ní naleznete sympatie a pochopení. Novotná je navíc perfektní spoluhráčkou svého hereckého kolegy, dokonce jej i místy převyšuje.

Oba aktéři v průběhu večera předvádí školu půvabu a svádění | foto: Divadlo Bolka Polívky

Představení drží po celou dobu diváka napjatého s pravidelným přívalem smíchu. První polovina je velmi intenzivní, druhá je již poněkud volnější. Některé dějové zvraty jsou předvídatelné, což se ale odvíjí podle životní zkušenosti daného diváka. Někdo zůstane překvapen do konce, někdo zase bude tušit, kam děj směřuje.

Konverzační komedie Horská dráha je skvělou vícegenerační záležitostí pro publikum, které se chce nejen pobavit, ale také i zamyslet. Kromě skvělých hereckých výkonů budete svědky proměny skvěle napsaného dramatu na divadelních prknech. Dojmy po představení zůstanou s vámi ještě nějakou dobu.

Celkové hodnocení: 80 %

Divadlo Bolka Polívky

Horská dráha

Režie: Petr Halberstadt
Dramaturgie: Jan Krupa
Scéna: Jaroslav Milfajt
Účinkují: Eva Novotná / Jitka Ježková, Milan Kňažko

Premiéra: 11.1.2019 (psáno z premiéry)

Další zprávy

Ivana Gottová se vrací do života: Tady je důkaz!

15.12.2019 22:02

Ivana Gottová si po smrti Karla Gotta bezpochyby prošla náročným obdobím, ke konci roku se ale podle všeho pomalu vrací do života. Dokonce o tom existují první důkazy, vdovu totiž přistihli v centru metropole.

Jakub Vágner o lásce ve StarDance: Slova o manželství!

15.12.2019 22:33

Jakub Vágner měl během StarDance podezřele blízko ke své taneční partnerce, dokonce se mluvilo o tom, jestli spolu něco nemají. Oblíbený televizní rybář už jejich vztah přirovnává k manželství.

Tohle je Dominika Gottová? Slováci čekali trosku a teď se diví!

15.12.2019 22:33

Osud Dominiku Gottovu zavál zpátky domů do Česka a její život tady zajímá i Slováky. Naši východní sousedé měli celkem jasnou představu, jak bude dcera Karla Gotta vypadat, a teď jsou překvapeni, že je to celé jinak.

Prachař reaguje na nabídku Agáty: Oslaví spolu Vánoce?

15.12.2019 22:33

Jakub Prachař dostal od manželky Agáty, se kterou se má v plánu rozvést, nabídku strávit Vánoce s ní a dětmi. Herec a moderátor už s více než týdenním předstihem prozradil, jak hodlá s pozvánkou naložit.

Zemřela "módní policistka" Františka Čížková (†67): Celebrity oplakávají její odchod!

15.12.2019 22:33

Smutná zpráva přišla z českých módních kruhů. Ve věku 67 let zemřela po dlouhé a těžké nemoci módní expertka Františka Čížková, která se proslavila jako módní policistka.

Budoucí prezident ČR? Bookmakeři mají dva favority

15.12.2019 22:33

Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér Andrej Babiš (ANO, 6,5:1) a senátor Pavel Fischer (nezávislý, 7:1). Na vítězství Babiše jde téměř čtvrtina objemu všech sázek, následuje generál Petr Pavel se 16 procenty. ČTK to sdělil mluvčí sázkové společnosti Fortuna Petr Šrain.

Předpověď počasí na příští týden slibuje velkou změnu

15.12.2019 22:33

Zatímco v tomto týdnu teploty padaly až k -8 stupňům, příští týden vyrostou maximální denní teploty až na 11 stupňů! Pod nulu by rtuť teploměru neměla spadnout ani jednou.

Do konfliktu v Libyi se montuje Turecko, napětí ve východním Středomoří roste

15.12.2019 21:59

Turecko poskytne Libyi veškerou potřebnou pomoc. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který v Istanbulu jednal s libyjským premiérem Faízem Sarrádžem. Ten stojí v čele mezinárodně uznávané libyjské vlády, kterou podporuje i Turecko. Postup libyjského maršála Chalífu Haftara, který od dubna obléhá Tripolis, považuje Erdogan naopak za nelegitimní.

Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

15.12.2019 21:59

Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v tomto ohledu hodnotí své životní podmínky lépe než většina ostatních evropských národů a umístili se na sedmé nejlepší příčce. Horší to mají v Bulharsku a Litvě, kde si nemůže pořádně zatopit třetina domácností. Nejlepší podmínky jsou v Rakousku.

Další zprávy z Kultury »

Vyhledávání

Kategorie