RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit jako kdybyste na ni skutečně byli

Slovenský herec Milan Kňažko se šarmantní spoluhráčkou Evou Novotnou
FOTO: Divadlo Bolka Polívky

20. ledna 2019, 12:40
Samuel Pacek / EuroZprávy.cz

RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve hře prosycené absurdním humorem se objeví známý slovenský herec Milan Kňažko a členka činohry Národního divadla Brno Eva Novotná.

Jednoho večera si zkušený lev salónů Pierre (Milan Kňažko) přivede do svého luxusního bytu atraktivní dámu Juliett (Eva Novotná). Manželka se synem jsou právě na horách a tak se může Pierre nespoutaně bavit. Nejdříve se dámu pokusí oslnit vybavením svého bytu, jakmile zjistí, že to nezabírá, přejde k vyprávění o své práci.

Jenže Juliett má navrh, za její krásou se skrývá inteligence, o níž Pierre nemá tušení. Šarmantní návštěvnice jej svými otázkami dostává do úzkých až má z toho chudák orosené čelo. Oba aktéři v průběhu večera předvádí školu půvabu a svádění. Do toho dochází k nečekaným zvratům, které proměňují zcela očividný příběh v napínavou podívanou.

Horská dráha je v tomto případě působivá mizanscéna odehrávající se ve věrohodně zařízeném obývacím pokoji | foto: Divadlo Bolka Polívky

Dramatik a scénarista Éric Assous je autor řady situačních komedií. V jeho dramatech jsou velmi často hlavními postavami přátelé či náhodní cizinci. Při jejich setkání není na scéně nic stálé, jejich masky padají a závěrečný dojezd má mnohdy až fatální následky. Horská dráha je v tomto případě komornější, lehčí bez přebytečné lacinosti.

Režisér Petr Halberstadt se ve svých inscenacích spoléhá více na herecké výkony než na samotné oslnění scénou. Ostatně mohli jsme se o tom přesvědčit v thrilleru Mindgame - Líbezné vyhlídky s excelujícím Miroslavem Etzlerem nebo v dámské komedii The Naked Truth - Odhalená pravda. Horská dráha je v tomto případě působivá mizanscéna odehrávající se ve věrohodně zařízeném obývacím pokoji s jednou herečkou a jedním hercem.

Milan Kňažko je v roli Pierra tím správným stárnoucím seladonem. Diváka si získá svým šarmem, humorem, ale také vytříbenou češtinou. Po scéně chodí z místa na místo, chlubí se svým majetkem, rozčiluje nebo naopak až s dojemnou prostotou vypráví o svém životě. Dokazuje, že s přibývajícími lety jeho herectví stárne jako víno a že je důstojným konkurentem Alaina Dellona, který roli ztvárnil v roce 2004 v pařížském divadle.

Neméně vynikající je výkon Evy Novotné. Ta je v kůži šarmantní Juliett jako doma. Rozehrává děj a po celou dobu si nasazuje řadu masek, nebýt její důvtipnosti, tak by dávno Pierre dosáhl svého. Spíše než humor u ní naleznete sympatie a pochopení. Novotná je navíc perfektní spoluhráčkou svého hereckého kolegy, dokonce jej i místy převyšuje.

Oba aktéři v průběhu večera předvádí školu půvabu a svádění | foto: Divadlo Bolka Polívky

Představení drží po celou dobu diváka napjatého s pravidelným přívalem smíchu. První polovina je velmi intenzivní, druhá je již poněkud volnější. Některé dějové zvraty jsou předvídatelné, což se ale odvíjí podle životní zkušenosti daného diváka. Někdo zůstane překvapen do konce, někdo zase bude tušit, kam děj směřuje.

Konverzační komedie Horská dráha je skvělou vícegenerační záležitostí pro publikum, které se chce nejen pobavit, ale také i zamyslet. Kromě skvělých hereckých výkonů budete svědky proměny skvěle napsaného dramatu na divadelních prknech. Dojmy po představení zůstanou s vámi ještě nějakou dobu.

Celkové hodnocení: 80 %

Divadlo Bolka Polívky

Horská dráha

Režie: Petr Halberstadt
Dramaturgie: Jan Krupa
Scéna: Jaroslav Milfajt
Účinkují: Eva Novotná / Jitka Ježková, Milan Kňažko

Premiéra: 11.1.2019 (psáno z premiéry)

Další zprávy

Nemocný Gott ruší návštěvy: ZHORŠENÍ STAVU!

17.09.2019 11:53

Stav nemocného zpěváka Karla Gotta se může změnit ze dne a den, což dobře vědí i přátelé, kteří od něj obdrželi pozvání na Bertramku. Na přijetí si tedy budou muset nějaký čas počkat, jelikož Mistrovi se podle všeho přitížilo.

NEBEZPEČNÁ ZMĚNA POČASÍ: Udeří vichřice a mrazivé teploty!

17.09.2019 11:53

Teploty začnou v následujících dnech klesat až téměř k bodu mrazu. Místy navíc může udeřit silný vítr o rychlosti vichřice. Tato změna počasí je nebezpečná zejména pro kardiaky a pro asthmatiky.

Vzorná maminka Ewa Farna? Všem vytřela zrak!

17.09.2019 12:23

Ewa Farna občas vyvolá svým chováním dojem, že mateřské povinnosti jsou pro ní až na druhém místě za hudební kariérou. Důkazy ovšem jasně hovoří o něčem jiném. Populární zpěvačka o víkendu ukázala, jak funguje v domácnosti.

Agáta Prachařová PŘEKVAPILA: Z Izraele si přivezla oporu!

17.09.2019 12:01

Agáta Prachařová je z Izraele zpátky v Česku, domů ale nepřijela sama. Ke kufrům přibalila i osobu, která by ji v současné těžké situaci měla být oporou. Modelka a moderátorka si totiž prochází další krizí s manželem Jakubem.

Vědci děsí důchodce. Spočítali, jestli svoje peníze někdy uvidí!

17.09.2019 11:53

Po nástupu na odpočinek dál pracuje asi 13 procent Češek a Čechů. V EU je to v průměru 15,5 procenta. Vědci ale zjistili, že taková práce se mnohým důchodcům vůbec nevyplatí. Jednoduše zemřou dříve, než na své peníze dosáhnou!

Francouzská policie evakuuje 1000 migrantů z tělocvičny na severu země

17.09.2019 12:44

Francouzská policie evakuuje asi 1000 migrantů z tělocvičny a stanů postavených v její blízkosti ve městě Grande-Synthe nedaleko přímořského města Dunkerk.

Europarlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela Evropské centrální banky

17.09.2019 12:42

Evropský parlament (EP) na dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB). Lagardeovou začátkem července nominovali šéfové států a vlád zemí Evropské unie.

Trik, který probere mozek? Vědci zveřejnili návod, jak ráno nezaspat

17.09.2019 12:41

Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.

Lagardeová v čele ECB? Euroskeptici v europarlamentu mají výhrady

17.09.2019 12:38

Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů či sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB) vítají, zástupci levice (GUE/NGL) či euroskeptické pravice (ECR) k ní mají výhrady. ECR na dnešní plenární debatě Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku kritizovali hlavně to, že budoucí šéfka ECB bude pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb, zatímco levici se nelíbilo, že Lagardeová se rozpravy nezúčastnila. Po debatě bude následovat hlasování o nominaci Lagardeové.

Další zprávy z Kultury »

Vyhledávání

Kategorie