Ve Švýcarsku demonstrovaly desetitisíce lidí za uzákonění sňatků homosexuálů

Ilustrační fotografie.
FOTO: INCORP images

4. září 2021, 19:33
EuroZprávy.cz / ČTK

Desetitisíce lidí v Curychu dnes během pochodu Zurich Pride demonstrovaly za uzákonění sňatků osob stejného pohlaví a za práva členů komunity LGBT. Informovala o tom agentura AP. V zemi se za tři týdny uskuteční referendum, v němž lidé rozhodnou o povolení sňatků gayů a leseb.

Tito lidé mohou v současnosti uzavírat jen registrovaná partnerství, s nimiž se pojí menší práva než s manželským svazkem. Pokud se voliči v referendu pro zavedení sňatků osob stejného pohlaví vysloví, budou moci tyto páry adoptovat děti a lesbické páry budou mít snazší přístup k dárcovství spermatu, pokud si budou přát založit rodinu.

Oponenti tvrdí, že manželství mají uzavírat výhradně muži a ženy a že děti by měly mít právo na tradiční rodiče.

Do manželského svazku mohou vstupovat například homosexuálové a lesby ve Francii, Německu nebo Rakousku. V Česku mají možnost uzavřít jen registrované partnerství.

Další zprávy

Lewandowski vyhlášen nejlepším fotbalistou FIFA. Schick se svým gólem z půlky neuspěl

17.01.2022 22:39

V pondělí byly ve švýcarském Curychu vyhlášeny výsledky ankety o nejlepšího fotbalistu Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Tu po roce opět ovládl Polák hrající za Bayern Mnichov Robert Lewandowski, jenž si tak triumfem v této anketě spravil chuť poté, co před časem nevyhrál anketu Zlatý míč. Za třiatřicetiletým kanonýrem pak skončil na druhém místě Argentinec Lionel Messi z Paris Saint Germain, třetí pak skončil Egypťan Mohammed Salah z Liverpoolu. Kromě této nejsledovaněj kategorie celého ceremoniálu se v Curychu také vyhlásily kategorie vedlejší, třeba ta o nejhezčí gól FIFA loňského roku. V ní se do nejužší trojice probojoval i český reprezentant Patrik Schick svým gólem z půlky proti Skotsku na loňsém mistrovství Evropy, tuto kategorii ale nakonec ovládl Erik Lamela z Tottenhamu.

Evropě hrozí dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

17.01.2022 22:04

Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters. Zároveň není jasné, nakolik budou vakcíny proti chřipce účinné vůči virovému kmenu, který letos koluje.

Zpěvačka Asonance podlehla covidu, nakazila se cíleně. Syn označil antivaxery za odpad

17.01.2022 22:01

Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku. V obou případech vedla dle dostupných informací k úmrtí nákaza covidem-19.

KOMENTÁŘ: Moskva zkresluje historii. Vkládá do úst NATO tvrzení, která nikdy nezazněla

17.01.2022 22:00

Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledních týdnech stále více točí okolo snahy Moskvy získat garance, že Severoatlantická aliance ukončí svou politiku otevřených dveří a nebude se rozšiřovat dále na východ, tedy o postsovětské republiky, v první řadě o Ukrajinu. V té souvislosti se opět objevilo tvrzení, že Západ krátce po skončení studené války tehdejším sovětským činitelům verbálně slíbil, že NATO nebude expandovat do východní Evropy. Jde o zavádějící interpretaci, která ovšem vychází z ruského dojmu, že západní postup po roce 1989 nebyl férový.

Další zprávy ze Světa »

Vyhledávání

Kategorie