Ministerstvo obrany chce poslat do vesmíru experimentální družici

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného tendru dostane za úkol výzkum, vývoj a výrobu testovacího zařízení. Jde o první krok, který předchází samotnému vypuštění družic. ČTK to řekla Alžběta Riethofová, mluvčí Vojenského zpravodajství. Projekt plánovaného satelitního systému má na starosti právě vojenská tajná služba.

Reklama

Zpravodajci před rokem oznámili, že připravují projekt národní družicové technologie. V jeho rámci by mělo Česko do několika let do vesmíru vyslat vlastní datové družice. Na starosti budou mít především získávání obrazových informací.

Obrana v únoru vypsala zakázku Projekt GOLEM X, který je podle Riethofové prvním krokem na cestě České republiky k vlastnímu satelitnímu systému. "Úkolem projektu je výzkum, vývoj, výroba a poloprovoz testovacího zařízení ve formě experimentálního globálního orbitálního elektrooptického systému (GOLEM)," poznamenala. O zakázce informoval server Forces News.

Díky projektu by měly být ověřeny technologie a vlastnosti i další parametry fungování satelitního systému na nízké oběžné dráze. Vítězná firma tak bude mít za úkol prověřit, jak bude zamýšlená družice na orbitě manévrovat, jak bude stabilizována, jak bude komunikovat nebo jak bude pořizovat elektro-optická a telemetrická data.

Technologie a zkušenosti z experimentálního pilotního Projektu GOLEM X poté využije národní satelitní systém GOLEM, jeho vývoj a výroba by měly následovat po pilotním projektu.

Příprava družicové technologie spadá pod Satelitní centrum ČR (SATCEN ČR), které provozuje Vojenské zpravodajství. SATCEN ČR má na starosti obrazový kosmický průzkum. "Hlavním úkolem SATCEN ČR je poskytovat konkrétní, detailní a přesné informace o pozicích, fyzických charakteristikách objektů a zemského povrchu, prostředí a jevech s cílem identifikace současného a predikce budoucího stavu, hodnocení rizik a záměrů zájmových entit," poznamenala Riethofová. Výstupy má k dispozici česká armáda a Severoatlantická aliance, mohou sloužit ale také pro integrovaný záchranný systém a další státní instituce.

Ve výroční zprávě za rok 2019 Vojenské zpravodajství na podzim napsalo, že do vývoje by měly být zapojeny jen české firmy. "Cílem projektu je dosažení jisté nezávislosti v oblasti kosmického pozorování země, potažmo i vyšší zajištění bezpečnosti České republiky," uvedla zpráva. Národní satelitní systém bude podle VZ moct být využit i pro správu českého území a pro monitorování rizikových jevů pro potřeby krizové řízení a Integrovaného záchranného systému.

Témata:  vesmir ministerstvo obrany EuroZprávy.cz

Související

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček DOMÁCÍ

Vicepremiér Hamáček měl let do Moskvy zamluvený, píše server

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) měl pro svou dubnovou cestu do Moskvy zajištěnou přepravu armádním letadlem, potvrdilo serveru Seznam Zprávy ministerstvo obrany. Podle vyjádření mluvčího resortu byl let stornován několik hodin před zveřejněním informaci o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničních skladů ve Vrbětících v roce 2014. 

Ze společnosti

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 28 minutami

před 45 minutami

Tokio

Japonská ekonomika se kvůli koronaviru ve čtvrtletí vrátila k poklesu

Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.

před 57 minutami

před hodinou

před hodinou

Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Ode dneška nemusí sportovci či klienti kadeřnictví mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

před hodinou

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

před hodinou

před 11 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 12 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 12 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 12 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama