Ministerstvo obrany chce poslat do vesmíru experimentální družici

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného tendru dostane za úkol výzkum, vývoj a výrobu testovacího zařízení. Jde o první krok, který předchází samotnému vypuštění družic. ČTK to řekla Alžběta Riethofová, mluvčí Vojenského zpravodajství. Projekt plánovaného satelitního systému má na starosti právě vojenská tajná služba.

Reklama

Zpravodajci před rokem oznámili, že připravují projekt národní družicové technologie. V jeho rámci by mělo Česko do několika let do vesmíru vyslat vlastní datové družice. Na starosti budou mít především získávání obrazových informací.

Obrana v únoru vypsala zakázku Projekt GOLEM X, který je podle Riethofové prvním krokem na cestě České republiky k vlastnímu satelitnímu systému. "Úkolem projektu je výzkum, vývoj, výroba a poloprovoz testovacího zařízení ve formě experimentálního globálního orbitálního elektrooptického systému (GOLEM)," poznamenala. O zakázce informoval server Forces News.

Díky projektu by měly být ověřeny technologie a vlastnosti i další parametry fungování satelitního systému na nízké oběžné dráze. Vítězná firma tak bude mít za úkol prověřit, jak bude zamýšlená družice na orbitě manévrovat, jak bude stabilizována, jak bude komunikovat nebo jak bude pořizovat elektro-optická a telemetrická data.

Technologie a zkušenosti z experimentálního pilotního Projektu GOLEM X poté využije národní satelitní systém GOLEM, jeho vývoj a výroba by měly následovat po pilotním projektu.

Příprava družicové technologie spadá pod Satelitní centrum ČR (SATCEN ČR), které provozuje Vojenské zpravodajství. SATCEN ČR má na starosti obrazový kosmický průzkum. "Hlavním úkolem SATCEN ČR je poskytovat konkrétní, detailní a přesné informace o pozicích, fyzických charakteristikách objektů a zemského povrchu, prostředí a jevech s cílem identifikace současného a predikce budoucího stavu, hodnocení rizik a záměrů zájmových entit," poznamenala Riethofová. Výstupy má k dispozici česká armáda a Severoatlantická aliance, mohou sloužit ale také pro integrovaný záchranný systém a další státní instituce.

Ve výroční zprávě za rok 2019 Vojenské zpravodajství na podzim napsalo, že do vývoje by měly být zapojeny jen české firmy. "Cílem projektu je dosažení jisté nezávislosti v oblasti kosmického pozorování země, potažmo i vyšší zajištění bezpečnosti České republiky," uvedla zpráva. Národní satelitní systém bude podle VZ moct být využit i pro správu českého území a pro monitorování rizikových jevů pro potřeby krizové řízení a Integrovaného záchranného systému.

Témata:  vesmir ministerstvo obrany EuroZprávy.cz

Související

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček DOMÁCÍ

Vicepremiér Hamáček měl let do Moskvy zamluvený, píše server

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) měl pro svou dubnovou cestu do Moskvy zajištěnou přepravu armádním letadlem, potvrdilo serveru Seznam Zprávy ministerstvo obrany. Podle vyjádření mluvčího resortu byl let stornován několik hodin před zveřejněním informaci o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničních skladů ve Vrbětících v roce 2014. 

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 8 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 8 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 9 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 9 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 10 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama