Čína má 101 nových případů koronaviru. Pandemie se zhoršuje v Hongkongu a Japonsku

V pevninské Číně se v úterý koronavirus nově prokázal u 101 lidí, což je nejvyšší denní přírůstek od poloviny dubna. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou Národní zdravotnickou komisi. V Hongkongu, který ode dneška zavádí přísná protikoronavirová opatření, se virus SARS-CoV-2 za uplynulý den prokázal u 106 osob. Tamní správkyně Carrie Lamová varuje před epidemií "velkého rozsahu".

Reklama

Dnešní údaj o počtu nakažených v Číně znatelně převyšuje ten z předchozího dne a je největší za více než tři a půl měsíce. Většina (89) z úterních případů v pevninské Číně byla odhalena na západě země v Ujgurské autonomní oblastí Sin-ťiang. Jeden případ se objevil v hlavním městě Pekingu a tři lidé si nákazu přivezli ze zahraničí.

Za poslední den se také virus prokázal v Číně u dalších 27 lidí, kteří nejeví příznaky onemocnění, píše Reuters.

V pevninské Číně, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, se podle místních úřadů koronavirus prokázal od přelomu roku u 84.060 lidí, 4634 z nich zemřelo.

S nárůstem případů se v posledních týdnech potýká Hongkong, kde ode dneška začínají platit nová protikoronavirová omezení. Ta zakazují shromažďování více než dvou osob, konzumování jídla v restauracích a ukládají povinnost nosit roušku i na veřejnosti. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová také obyvatele bývalé britské kolonie vyzvala, aby zůstávali pokud možno ve svých domovech.

Ačkoliv se Hongkongu v červnu podařilo výrazně snížit počty nově nakažených, v posledních týdnech tyto údaje znovu narůstají a nyní se již šestý den pohybují nad hranicí 100 nově infikovaných za 24 hodin. Od začátku července úřady registrují téměř 1500 nově nakažených, což je podobné číslo, jaké zaznamenaly za období mezi lednem a koncem června.

"Nacházíme se na pokraji epidemie velkého rozsahu, která by mohla přivodit zhroucení našeho nemocničního systému a stát mnoho životů, zejména mezi staršími osobami," prohlásila Lamová. 

Vláda se chystá ve spolupráci s pevninskou Čínou postavit polní nemocnici pro nakažené koronavirem poblíž hongkongského mezinárodního letiště.

Koronavirus se v Hongkongu za uplynulý den nově prokázal u 106 osob, většinou šlo o lokální přenos, informuje Reuters. Od konce ledna se ve zvláštní administrativní oblasti Hongkongu nakazilo přes 2880 lidí, 22 z nich zemřelo.

Japonsko dnes poprvé od počátku epidemie covidu-19 v zemi oznámilo přes 1000 nakažených za den, informovala agentura Kjódó s odvoláním na statistiky regionálních úřadů. Případů infekce přibývá kromě metropole Tokia i v dalších hustě obydlených oblastech, například v Ósace. Se zvyšujícími se denními přírůstky nakažených se potýkají i Indonésie a Filipíny.

Ósacká prefektura dnes potvrdila 221 nových případů nákazy, čímž překonala dosavadní rekordní denní přírůstek z předchozího dne. Nejvyšší zaznamenaný počet nakažených za den oznámila i středojaponská prefektura Aiči, kde se potvrdilo 167 dalších infekcí.

Hlavní město Tokio, které v uplynulých týdnech hlásilo rovněž rekordní přírůstky nakažených, dnes oznámilo 250 případů nákazy. Celkem se v metropoli od propuknutí nemoci nakazilo 11.861 lidí, přičemž zhruba polovina z nich se infikovala tento měsíc.

Více než 1000 případů denně již 15. den hlásí Filipíny. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes zaregistrovalo 1874 nakažených a 16 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkem se v zemi se 106 miliony obyvatel od prvního nakaženého potvrdilo 85.486 infekcí, počet zemřelých s covidem-19 po započítání čtyř nových úmrtí stoupl na 1962.

I přes zvyšující se denní bilance nakažených Filipíny oznámily, že dovolí otevřít dalším podnikům a obchodům, například sportovištím a posilovnám, internetovým kavárnám a chovatelským potřebám.

Indonésie hlásí 2381 nově potvrzených případů, čímž celkový počet infekcí vzrostl na 104.432, informovala agentura Reuters. V zemi s 267 miliony obyvatel od počátku epidemie zemřelo s covidem-19 4975 lidí, 74 úmrtí tamní úřady oznámily dnes.

Témata:  Japonsko Hongkong EuroZprávy.cz Čína Koronavirus Carrie Lamová Tokio

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 4 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama