Čína zahájila výrobu nové stíhačky. Na vyspělé americké vzdušné síly nestačí

NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.

Reklama

Omezená produkce

Dřívější zprávy spekulovaly o tom, že Čína stihne vyrobit v roce 2019 až padesát strojů J-20, byť prohlášení o problémech s motory mohou značit jisté zpoždění, uvádí Osborn. Dodává, že poslední zpráva novin South China Morning Post hovoří o tom, že Čína údajně zahájila "masovou výrobu" letounu ve vylepšené verzi B, přičemž se chystá oficiální představovací ceremonie.   

"Pochopitelně není zatím jasné, kolik J-20 Čína vyrobí, ani jak rychle je plánuje vyrábět," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Nadále trvají debaty a nejasnosti ohledně manévrovacích, bojových a stealth parametrech, upozorňuje Osborn.

Za další a podstatnější důvod, proč bude mít Čína problém konkurovat americkým letounům F-22 a F-35, ovšem považuje možný nedostatečný počet J-20.

I pokud by Čína skutečně vyrobila okolo padesátky strojů J-20, bude nadále podstatně zaostávat za současnou flotilou amerických operačně způsobilých a vyzbrojených letounů páté generace, poukazuje publicista. Odkazuje na stanovisko firmy Lockheed, že vyrobila a americkému letectvu dodala 195 strojů F-22, z nichž je 186 je způsobilých k boji.

Letoun F-22 z produkce firem Lockheed Martin a Boeing pohánějí dva motory Pratt & Whitney F119-PW-100 s dvouvektorově nastavitelnou výtokovou tryskou, je přes pět metrů vysoký, téměř dvacet metrů dlouhý, váží přes 19 tun a jeho maximální vzletová hmotnost je až 38 tun  nastiňuje Osborn. Doplňuje, že se vedou zajímavé diskuze o tom, jaký je tah uvedených motorů ve srovnání s těmi, které pohánějí F-35 a právě čínský J-20.

Co se týká F-35, informace jeho výrobce Lockheedu říkají, že firma loni dodala americkým ozbrojeným silám již 134. stroj a před nástupem koronaviru měla v plánu letos dodat 141 dalších, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Dodává, že pandemie ovšem postihla dodavatelské řetězce a výrobní proces letounů, a tak Lockheed nedávno přiznal, že očekává dodání pouhých osmnácti až dvaceti čtyř F-35.

Výsledek špionáže

"Existují zprávy, že zjevné konstrukční podobnosti mezi J-20 a F-35 mohou ve skutečnosti pramenit ze špionáže," píše Osborn s odvoláním na předloňskou zprávu Pentagonu o stavu čínských ozbrojených sil. Podotýká, že pečlivý pohled na J-20 skutečně odhalí některé podobnosti s F-35, především design zakončení křídla a zapuštěné výtokové trysky.  

J-20 má ovšem širší a delší drak, připomíná publicista. Dodává, že dostupné snímky ovšem ukazují mnohem větší míru podobností mezi F-35 a jiným čínským víceúčelovým letounem, J-31.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho předchozích zpráv hovořilo o výrobních problémech a odkladech úvodní produkce strojů J-20, které se točily především okolo motorů WS-15 o vysokém tahu, poukazuje Osborn. Zmiňuje článek v deníku South China Morning Post, podle kterého práce na tomto motoru "zaostává za časovým rozpisem".

Témata:  F-22 Raptor EuroZprávy.cz F-35 Joint Strike Fighter Čínská armáda Stíhačka J-31 stíhačka J-20

Související

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama