Unikátní pohled do každodenního života v KLDR: Koupíte zde Adidas i Haribo, internet ale neexistuje

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) je nejizolovanější země světa známá svými raketovými testy, porušováním lidských práv a totalitním militarismem. Turisté ze západu obvykle jezdí do hlavního města Pchjongjangu, kde jsou široké prázdné bulváry a památníky obklopené paneláky. Australan Alex Sigley ale žije v KLDR jako jeden ze tří západních cizinců v celém Pchjongjangu a převyprávěl pro The Guardian svůj příběh.

Reklama

O Severní Koreu se mladý Australan začal zajímat na svých studiích v Číně, protože jeho spolubydlící pocházel se Severní Koreje a jak sám říká, získal neocenitelný pohled na to, jak obyvatelé této země žijí. Interakce se severokorejskými studenty vzbudily jeho zvědavost, protože „byli zcela v rozporu se stereotypním pohledem na vymyté mozky“.

Podle jeho slov se brzy začal učit vše co mohl o každodenním životě v Severní Koreji. Nakonec se spřátelil s dvěma Korejci, se kterými založil vlastní cestovní kancelář s názvem Tongil Tours, která umožňuje studentům vysokých škol, celoživotním studentům a zvídavým lidem navštívit KLDR.

Po ukončení studia v Číně, nastoupil na univerzitu Kim Il-sung University v Pchjongjangu. „Jako student jsem měl nevídaný přístup k Pchjongjangu,“ uvedl Sigley pro Guardian. Mohl chodit po městě, aniž by musel mít doprovod, pouze interakce s místními obyvateli byla omezená, ale mohl chodit nakupovat a dělat téměř cokoliv.

„Severní Korea je dnes zemí transformace,“ míní Australan. Navzdory přísným sankcím má Pyongyang malou, ale rostoucí spotřební třídu a stravování je podle jeho slov důležitým projevem této nové kupní síly. Uvádí příklad, kdy byl s ostatními studenty v restauraci, která měla na výběr více než 50 surovin, ze kterých si mohli hosté vybrat do své polévky, od hub shiitake až po makarony.

Prý také našli i restauraci, kde podávali sushi a autentické čínské restaurace. Dokonce spatřil i mladé lidi, kteří jasně podstoupili plastickou operaci. V Pchjongjangu jsou k dispozici i restaurace rychlého občerstvení, které se tváří jako McDonald's. „Burger byl docela blízko, ale místo nakládaných okurek, byly salátové,“ poznamenal Sigley. Dokonce si mohl koupit gumové medvídky Haribo, hovězí maso z Nového Zélandu, oblečení Adidas nebo tělové mléko Dove.

Australan nastínil i situaci s mobilními telefony. „Téměř jediný člověk, který nemá chytrý telefon je můj 73letý profesor literatury, který má Nokia 2000,“ uvedl Sigley. Podle jeho slov se i v metru nachází „mobilní zombie“, kteří hrají hry nebo koukají na film. Vláda podporuje větší využívání technologií i když místní obyvatelé nemají přístup k internetu, vnitřní síť se stále rozvíjí.

Na koleji v Pchjongjangu sdílel čtyři měsíce pokoj s místním studentem a říká, že se nijak nelišil od typických 20letých kluků. Byl vášnivý fotbalový fanoušek, a zvláště se zajímal o mezinárodní politiku a snil, že jednou bude pracovat na ministerstvu zahraničí.

Ale přeci jen tu jeden rozdíl byl. „Nejmocnějším okamžikem mého spolubydlícího byl den, kdy reprezentoval univerzitu ve vojenském průvodu, který sledoval Kim Čong-un,“ konstatoval Sigley.

Dodal, že jeho spolubydlící byl plný hrdosti a od toho dne měl vystavenou svojí fotografii na stole. „Jendou se mě zeptal, jestli je Austrálie státem jedné strany, byl jsem šoku,“ říká Sigley, který svému severokorejskému spolubydlícímu vysvětlil, že v Austrálii je více politických stran, a ačkoliv je i jedna komunistická, je velmi malá.

Poté, co se severokorejský spolubydlící odstěhoval, nesmí ho Sigley kontaktovat, protože setkání s místními obyvateli bez výslovného souhlasu není možné. Ani telefonní čísla cizinců nejsou ve stejné síti jako ta korejská.

Témata:  Severní Korea (KLDR) EuroZprávy.cz

Související

Severní Korea (KLDR) Asie a Austrálie

Ledy neroztají. Všechen optimismus ohledně KLDR se vypařil

NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v dubnu konečně prezentovala závěry několik měsíců trvajícího vyhodnocování politiky Spojených států vůči Severní Koreji, připomíná Daniel DePetris v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický analytik z think tanku Defense Priorities konstatuje, že závěry jsou tak vágní a obecné, jak jen to šlo.

Kim Čong-Un Asie a Austrálie

Diktátor, který zklamal svůj lid? Největším nepřítelem Kima není koronavirus

NÁZOR - Nikdo nepochybuje o tom, že severokorejská ekonomika - která příliš neprosperuje ani v dobrých časech - zabředla do deprese, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities soudí, že vůdce KLDR Kim Čong-un by nepřipomínal "velký namáhavý pochod", tedy hladomor z 90. let, pokud by si nemyslel, že vládnoucí strana a byrokracie, která podpírá jeho rodovou dynastii, zklamala severokorejský lid.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 4 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama