Kdy odpálí KLDR největší balistickou raketu světa? Z Washingtonu zazněl odhad

NÁZOR - Vojenská přehlídka, která nedávno proběhla v severokorejské metropoli Pchjongjangu, nabízí živoucí důkaz o diplomatické katastrofě. Tvrdí to alespoň editorial vlivného amerického deníku Washington Post.

Reklama

Sporný úsudek

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo minulý pátek v médiích vzkázal, že největší hrozbu pro "všechny Američany v této skvělé zemi" jednoznačně představuje Írán, připomíná renomovaný server. Dodává, že zhruba ve stejnou dobu, kdy se Pompeo podělil o tento sporný úsudek, probíhala v Severní Koreji vojenská přehlídka u příležitosti oslav 75. výročí založení tamní vládnoucí strany.  

Na této přehlídce severokorejský režim poprvé představil zbraň, která vypadá jako velká mezikontinentální balistická raketa schopná dopravit nad území Spojených států několik jaderných hlavic, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že Írán zatím jaderné zbraně nemá, ačkoliv po roce 2018 - kdy americký prezident Donald Trump vypověděl smlouvu, která íránský jaderný program omezovala - zpětinásobil své zásoby obohaceného uranu.

"Teherán nemá ani raketu schopnou doletět k pevnině Spojených států," pokračuje editorial. Do kontrastu staví skutečnost, že KLDR nadále rozšiřuje arzenál svých jaderných hlavic i svou raketovou techniku.

Trump mezitím prožil "románek" s vražedným severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, připomíná prestižní deník. Tvrzení ministra Pompea proto považuje za ukázku toho, nakolik je při vyhodnocování rizik pro Spojené státy stávající americká administrativa nebezpečně odtržena od reality.

Fotografie obří rakety předvedené v Pchjongjangu na návěsu s jedenácti osami stále zkoumají experti, ale zdá se, že jde o vylepšenou verzi mobilní mezikontinentální balistické střely Hwasong-15, kterou Severní Korea úspěšně otestovala v listopadu 2017, uvádí americký server. Podotýká, že ta měla podle odhadů dolet téměř 13 tisíc kilometrů a tudíž i potenciál zasáhnout jakýkoliv cíl na území Spojených států.

"Experti věří, že tato silnější verze by mohla přepravovat dvou až trojnásobný náklad, což znamená, že by mohla sloužit k dopravě několika jaderných hlavic či klamných cílů ke zmatení americké protiraketové obrany," varuje editorial. Připouští však, že raketa zatím nebyla vyzkoušena.

Čeká Kim na volby?

Není vyloučeno, že na přehlídce byla předvedena pouhá maketa, spekuluje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že i kdyby byla schopná bojového nasazení, dala by se snadno včas zničit, jelikož zjevně využívá kapalné palivo, které musí před startem delší dobu tankovat, a díky značné velikost ji není snadné ukrýt.

I tak považuje vlivný server možnost, že KLDR vlastní největší mobilní mezikontinentální balistickou raketu světa, za živoucí důkaz neschopnosti Donalda Trumpa zastavit, ne-li eliminovat jaderný program tamního režimu a hrozbu, kterou představuje pro Spojené státy.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump se zúčastnil tří schůzek s Kimem a v jednu chvíli, okouzlen košatými dopisy od diktátora, oznámil, že se vzájemně "zamilovali", připomíná Washington Post. Zdůrazňuje, že jednání o severokorejském odzbrojení ale nikam nevedou, částečně kvůli špatné připravenosti amerického prezidenta, který sice preferuje ostře sledované summity, avšak nevyvíjí snahu projednat zde složité otázky.

Stávající americká administrativa uspěla v tom, že se jí po roce 2017 podařilo přimět Kima k zastavení testů mezikontinentálních raket, uznává editorial. Připouští, že toto moratorium může vydržet do amerických prezidentských voleb, jelikož severokorejský vůdce zřejmě preferuje znovuzvolení Trumpa, se kterým dokáže tak snadno manipulovat.

Podle washingtonského deníku by ovšem nebylo překvapení, pokud by nová severokorejská raketa vzlétla krátce po listopadových volbách a riziko, které režim v Pchjongjangu představuje pro území Spojených států, nadále rostlo.

Témata:  USA Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně Severokorejské zbraně EuroZprávy.cz

Související

USA vydaly varování před cestami do Izraele Blízký východ

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

Ilustrační foto Amerika

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 48 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Cílem poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. 

před hodinou

před hodinou

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 4 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 11 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama