Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se politolog

NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího jaderného vojenského programu musí být vakcinace Severokorejců proti covidu-19 globální prioritou, konstatuje Troy Stangarone v komentáři pro server National Interest. Politolog z Korea Economic Institute vysvětluje, že nejde jen o správnou věc, ale v zájmu celého světa je zajistit, že v KLDR nevzniknou nové varianty koronaviru.

Reklama

Existuje lepší cesta

V opačném případě může dojít k omezení účinnosti probíhajícího celosvětového očkovacího programu, obává se Stangarone. Podotýká, že v čele debat o naočkování severokorejské populace stojí Jižní Korea, přičemž návrhy Soulu oscilují od poskytnutí vakcín zakoupených jihokorejským státem po nákup ruských vakcín, které by byly vyrobeny na jihokorejském území.

Politolog nicméně soudí, že existuje lepší cesta, která nepomůže pouze Severokorejcům, ale i obyvatelům dalších nízko a středně rozvinutých zemí.

Nelze sice ověřit tvrzení Pchjongjangu, že v zemi nebyl zaznamenán jediný případ koronaviru, avšak lockdowny zavedené severokorejskými úřady zřejmě zabránily výraznému propuknutí epidemie v KLDR, konstatuje autor komentáře. Dodává, že Severní Korea se pak spíše než k pomoci ze strany Jižní Koreji kloní k mezinárodní pomoci, případně vlastnímu řešení.

Jelikož Pchjongjang není ochotný přijmout bilaterální pomoc z Jižní Koreje a Spojených států a dalších, je mezinárodní řešení nejlepší cestou k proočkování Severní Koreje,“ píše odborník. Poukazuje, že mnoho bohatých zemí si předplatilo více očkovacích dávek, než potřebuje pro vlastní populaci – Spojené státy mají například smlouvu na 1,2 miliardy z celkového počtu 9 miliard dosud objednaných dávek, což je téměř dvojnásobek potřebný pro naočkování všech Američanů.

Mezi prvními zeměmi, které oznámily, že darují přebytečné vakcíny, jsou Kanada a Norsko, přičemž Norsko tyto vakcíny nabídlo programu COVAX Světové zdravotnické organizace, který má zajistit potřebnou distribuci očkovacích látek do málo a středně rozvinutých států, uvádí Stangarone. Doplňuje, že skupina G7 na poslední schůzce přislíbila zvýšit podporu COVAXu na 7,5 miliardy dolarů.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron navrhuje poslat 5 % amerických a evropských vakcín do Afriky, a to již v průběhu očkovacího programu v USA a EU, konstatuje politolog. Upozorňuje však, že na darování přebytečných vakcín málo a středně rozvinutým zemím zatím nezavládla plná dohoda.

V tomto procesu může sehrát roli Jižní Korea,“ pokračuje odborník. Připomíná, že Velká Británie se snaží zapojit zemi do letošních aktivit G7, a tak Soul by mohl spolupracovat s Londýnem a Washingtonem na dosažení dohody mezi nejbohatšími státy světa o darování všech přebytečných vakcín COVAXu a přimět je k závazku poskytnout programu 5 % svých stávajících zásob.

Politicky kontroverzní krok

Takový krok může být obtížný, jak ukazuje neochota Spojených států vzdát se jakýchkoliv vakcín před plným proočkováním vlastní populace, varuje Stangarone. Podotýká, že obavy o proočkování domácího obyvatelstva panují i v Jižní Koreji a v takové atmosféře je darování byť malého zlomku vakcín celosvětové kampani pravděpodobně politicky průchodnější než přímá pomoc Severní Koreji.

Podmínka proočkování nejohroženějších skupin jihokorejského obyvatelstva by tak mohla tvořit součást dohody, která by utlumila domácí odpor proti darování vakcín dalším ohroženým zemím, nastiňuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že takový krok by byl z mezinárodního hlediska významný, jelikož COVAX letos očekává dodávku vakcín, které vystačí pouze pro pouhou pětinu obyvatel málo a středně rozvinutých zemí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Darování malého zlomku již existujících vakcín a příslib darování přebytečných dávek ze strany bohatých zemí by rozšířil možnosti COVAXu, vyzdvihuje politolog. Podotýká, že pouhých 5 % dávek, které si dosud zajistily nejbohatší země světa, by znamenalo několik milionů vakcín. „Bude ale potřeba víc,“ zdůrazňuje Stangarone. Soudí, že jednotlivé státy by také měly zvážit navýšení finanční pomoci COVAXu i pomoc farmaceutickým firmám s výrobou a distribucí vakcín.

Navzdory ocenění, která sklízí Jižní Korea za své zvládání koronaviru, má země prostředky, kterými by mohla přispět COVAXu více, deklaruje expert. Poukazuje, že před poslední schůzkou G7 byly prostředky nutné k plnému financování testů, léčiv a vakcín v rámci programu odhadnuty na 23 miliard dolarů, přičemž Jižní Korea by se měla přidat ke Spojeným státům a Německu, které přislíbily část této částky uhradit.

Koronavirus stál loni světovou ekonomiku zřejmě 5,6 bilionu dolarů a Jižní Korea patří k zemím, které zaznamenaly propad HDP, uvádí politolog. Domnívá se, že pomoc COVAXu získat potřebné zdroje představuje relativně nízkou sumu ve srovnání s hospodářskými a lidskými ztrátami plynoucími z pokračující pandemie.

Proočkování severokorejské populace resonuje na Jihu i z jiného důvodu, podotýká Stangarone. Konstatuje, že zřeknutí se malé části zakoupených vakcín, příslib darování těch přebytečných a poskytnutí prostředků COVAXu sice nejsou nejrychlejší cestou k naočkování Severokorejců, ale jde zřejmě o nejlepší možnost jak zajistit, že KLDR nabídnutou pomoc přijme. Výhodou je také pomoc miliardám obyvatel málo a středně rozvinutých zemí, kteří jsou riziku nákazy vystaveni mnohem více než průměrný Severokorejec, dodává autor komentáře. Za nejlepší způsob pomoci Severokorejcům tak považuje pomoc všem.

Témata:  Jižní Korea očkování Severní Korea (KLDR) WHO (Světová zdravotnická organizace) EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 51 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před hodinou

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 3 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 4 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 6 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama