Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se politolog

NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího jaderného vojenského programu musí být vakcinace Severokorejců proti covidu-19 globální prioritou, konstatuje Troy Stangarone v komentáři pro server National Interest. Politolog z Korea Economic Institute vysvětluje, že nejde jen o správnou věc, ale v zájmu celého světa je zajistit, že v KLDR nevzniknou nové varianty koronaviru.

Reklama

Existuje lepší cesta

V opačném případě může dojít k omezení účinnosti probíhajícího celosvětového očkovacího programu, obává se Stangarone. Podotýká, že v čele debat o naočkování severokorejské populace stojí Jižní Korea, přičemž návrhy Soulu oscilují od poskytnutí vakcín zakoupených jihokorejským státem po nákup ruských vakcín, které by byly vyrobeny na jihokorejském území.

Politolog nicméně soudí, že existuje lepší cesta, která nepomůže pouze Severokorejcům, ale i obyvatelům dalších nízko a středně rozvinutých zemí.

Nelze sice ověřit tvrzení Pchjongjangu, že v zemi nebyl zaznamenán jediný případ koronaviru, avšak lockdowny zavedené severokorejskými úřady zřejmě zabránily výraznému propuknutí epidemie v KLDR, konstatuje autor komentáře. Dodává, že Severní Korea se pak spíše než k pomoci ze strany Jižní Koreji kloní k mezinárodní pomoci, případně vlastnímu řešení.

Jelikož Pchjongjang není ochotný přijmout bilaterální pomoc z Jižní Koreje a Spojených států a dalších, je mezinárodní řešení nejlepší cestou k proočkování Severní Koreje,“ píše odborník. Poukazuje, že mnoho bohatých zemí si předplatilo více očkovacích dávek, než potřebuje pro vlastní populaci – Spojené státy mají například smlouvu na 1,2 miliardy z celkového počtu 9 miliard dosud objednaných dávek, což je téměř dvojnásobek potřebný pro naočkování všech Američanů.

Mezi prvními zeměmi, které oznámily, že darují přebytečné vakcíny, jsou Kanada a Norsko, přičemž Norsko tyto vakcíny nabídlo programu COVAX Světové zdravotnické organizace, který má zajistit potřebnou distribuci očkovacích látek do málo a středně rozvinutých států, uvádí Stangarone. Doplňuje, že skupina G7 na poslední schůzce přislíbila zvýšit podporu COVAXu na 7,5 miliardy dolarů.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron navrhuje poslat 5 % amerických a evropských vakcín do Afriky, a to již v průběhu očkovacího programu v USA a EU, konstatuje politolog. Upozorňuje však, že na darování přebytečných vakcín málo a středně rozvinutým zemím zatím nezavládla plná dohoda.

V tomto procesu může sehrát roli Jižní Korea,“ pokračuje odborník. Připomíná, že Velká Británie se snaží zapojit zemi do letošních aktivit G7, a tak Soul by mohl spolupracovat s Londýnem a Washingtonem na dosažení dohody mezi nejbohatšími státy světa o darování všech přebytečných vakcín COVAXu a přimět je k závazku poskytnout programu 5 % svých stávajících zásob.

Politicky kontroverzní krok

Takový krok může být obtížný, jak ukazuje neochota Spojených států vzdát se jakýchkoliv vakcín před plným proočkováním vlastní populace, varuje Stangarone. Podotýká, že obavy o proočkování domácího obyvatelstva panují i v Jižní Koreji a v takové atmosféře je darování byť malého zlomku vakcín celosvětové kampani pravděpodobně politicky průchodnější než přímá pomoc Severní Koreji.

Podmínka proočkování nejohroženějších skupin jihokorejského obyvatelstva by tak mohla tvořit součást dohody, která by utlumila domácí odpor proti darování vakcín dalším ohroženým zemím, nastiňuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že takový krok by byl z mezinárodního hlediska významný, jelikož COVAX letos očekává dodávku vakcín, které vystačí pouze pro pouhou pětinu obyvatel málo a středně rozvinutých zemí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Darování malého zlomku již existujících vakcín a příslib darování přebytečných dávek ze strany bohatých zemí by rozšířil možnosti COVAXu, vyzdvihuje politolog. Podotýká, že pouhých 5 % dávek, které si dosud zajistily nejbohatší země světa, by znamenalo několik milionů vakcín. „Bude ale potřeba víc,“ zdůrazňuje Stangarone. Soudí, že jednotlivé státy by také měly zvážit navýšení finanční pomoci COVAXu i pomoc farmaceutickým firmám s výrobou a distribucí vakcín.

Navzdory ocenění, která sklízí Jižní Korea za své zvládání koronaviru, má země prostředky, kterými by mohla přispět COVAXu více, deklaruje expert. Poukazuje, že před poslední schůzkou G7 byly prostředky nutné k plnému financování testů, léčiv a vakcín v rámci programu odhadnuty na 23 miliard dolarů, přičemž Jižní Korea by se měla přidat ke Spojeným státům a Německu, které přislíbily část této částky uhradit.

Koronavirus stál loni světovou ekonomiku zřejmě 5,6 bilionu dolarů a Jižní Korea patří k zemím, které zaznamenaly propad HDP, uvádí politolog. Domnívá se, že pomoc COVAXu získat potřebné zdroje představuje relativně nízkou sumu ve srovnání s hospodářskými a lidskými ztrátami plynoucími z pokračující pandemie.

Proočkování severokorejské populace resonuje na Jihu i z jiného důvodu, podotýká Stangarone. Konstatuje, že zřeknutí se malé části zakoupených vakcín, příslib darování těch přebytečných a poskytnutí prostředků COVAXu sice nejsou nejrychlejší cestou k naočkování Severokorejců, ale jde zřejmě o nejlepší možnost jak zajistit, že KLDR nabídnutou pomoc přijme. Výhodou je také pomoc miliardám obyvatel málo a středně rozvinutých zemí, kteří jsou riziku nákazy vystaveni mnohem více než průměrný Severokorejec, dodává autor komentáře. Za nejlepší způsob pomoci Severokorejcům tak považuje pomoc všem.

Témata:  Jižní Korea očkování Severní Korea (KLDR) WHO (Světová zdravotnická organizace) EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 7 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 8 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 8 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama