Česko je pro ateisty rájem. V jiných zemích mají naopak velké potíže

Ač to v českém kulturním prostředí, které je převážně ateistické, zní komicky, tak v některých regionech světa nejsou výjimkou případy diskriminace lidí bez vyznání. Jedná se zpravidla o fenomén muslimských zemí, tedy Afriky a Asie. Perzekuce a pronásledování se navíc nevyhýbají ani humanistům.

Reklama

Případy ostrakizace lidí, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, hlásí například Kolumbie, Indie, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Srí Lanka. Výjimečné nejsou ani nucené sňatky. Britský deník Guardian se odvolává na zprávu, kterou ve čtvrtek vydala organizace Humanists International.

Důvodem šikany ateistů a humanistů jsou jejich hodnoty, včetně odmítání většinového náboženství, podpory lidských práv, liberální demokracie a kritického myšlení. Svým způsobem se potýkají se stejným osudem jako Mistr Jan Hus v 15. století.

Například Mubarak Bala, prezident Asociace nigerijských humanistů, byl minulý týden zatčen pro podezření z rouhání, za které mu v jeho zemi může být uložen i trest smrti. Jedná se o syna známého islámského duchovního, který se nijak netají svými názory, jež nejsou většinově konzervativní společností akceptovány. 

"Říkat si, co chcete a kdy chcete, či se otevřeně hlásit k ateismu nebo humanismu může být v Nigérii nebezpečné. Bala je ale v tomhle směru fanatikem a snaží se vytvářet prostor i pro ty, kteří se nehlásí k islámu ani žádnému jinému náboženství," vysvětlil Leo Igwe, který je taktéž nigerijským humanistou a lidskoprávním aktivistou.

Válka vedená proti humanistům, ateistům, agnostikům a lidem, kteří se nějakým způsobem odchylují od většinou přijímaných kulturních hodnot, zahrnuje například kriminalizaci rouhání a apostáze, tedy odpadnutí od víry, a naopak beztrestnost útoků a novodobých honů na čarodějnice. Takto hovoří zmiňovaná zpráva, jíž financoval Britský úřad pro záležitosti Commonwealthu.

Zpráva obsahuje svědectví 76 lidí z osmi sledovaných zemí. "Humanisté a lidé bez vyznání jsou oběťmi pernamentních útoků z řad zapřísáhlých muslimů," řekl jeden z malajských respondentů. V Pákistánu je situace ještě mnohem horší. Zákony tvrdě postihují rouhání a systémová diskriminace jiných hodnotových a názorových přesvědčení je na pořadu dne. Úřady navíc nepřímo podporují náboženské násilí vůči odpadlíkům.

"Být pákistánským humanistou znamená mít odvahu a dát v sázku všechno," řekl jeden z respondentů. Zpráva taktéž upozorňuje na nucené konverze k islámu, které jsou v Pákistánu taktéž normálním fenoménem. Dívky a ženy jsou často tlačené k uzavírání manželství s muslimy.

Své o tom ví třeba Fauzia Ilyasová, zakladatelka Pákistánské aliance ateistů a agnostiků. Poté, co se rozvedla, svěřily úřady její dceru do péče otce. Důvodem bylo zřejmě její odpadnutí od víry. Následně na ní v roce 2015 vydal soud v Láhauru zatykač, utekla do Nizozemska, kde momentálně čeká na udělení azylu.

"Je na výsost jasné, že by se mělo usilovat o rušení zákonů potírajících rouhání z důvodu jejich častého zneužívání pro legitimizaci násilí vůči lidem s humanistickými hodnotami, kterým by mělo být garantováno právo na ochranu, a to na celém světě," řekl Gary McLeland, generální ředitel Humanists International.

Témata:  Náboženství islám diskriminace EuroZprávy.cz inkvizice ateismus

Související

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 4 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 6 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama