
Masakazu Daibo znovu otevřel svou restauraci zaměřenou na speciality z úhořů v malém městečku Namie v severovýchodním Japonsku, které muselo být zcela evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima z 11. března 2011. Téměř žádné sousedy ale nemá. Jeho podnik v centru Namie je obklopen opuštěnými budovami a prostranstvími zarostlými plevelem, píše agentura AFP.
Reklama
Deset let po mohutném zemětřesení a následné vlně cunami, které způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu, obce kolem postižené elektrárny stále nenašly cestu k obnově.
Kvůli poškození jaderné elektrárny bylo 12 procent území prefektury Fukušima znepřístupněno a na základě nařízení nebo z vlastního rozhodnutí se odsud vystěhovalo na 165.000 obyvatel. Po dekontaminačních pracích úřady již mnoho oblastí znovu prohlásily za bezpečné. Lidé, kteří dříve v postižených lokalitách žili, se ale navzdory finančním pobídkám a levným nájmům vrátit zdráhají.
Masakazu Daibo se k návratu odhodlal loni a převzal restauraci, kterou založil jeho dědeček v Namie asi devět kilometrů od poškozené jaderné elektrárny. Do městečka se kvůli radioaktivnímu zamoření několik let mohl vydávat jen na krátké návštěvy.
"Zůstalo jen město bez lidí. Působilo to jako filmové kulisy," řekl AFP 65letý Daibo. "Potkával jsem tam jen toulavé psy, krávy a prasata," dodal.
Kvůli radiaci musely být zdi restaurace strženy a Masakazu Daibo musel vyhodit všechno, co se nacházelo uvnitř. Věří ale, že díky jeho kuchyni zákazníci znovu objeví "chuť nedávné minulosti". "Doufám, že moje přítomnost bude pro toto město paprskem světla," prohlašuje.
Omezení ale byla zrušena zatím jen pro pětinu rozlohy Namie, jehož současná populace (1580 obyvatel) tvoří pouze 7,5 procenta počtu obyvatel před březnem 2011. Školy ve městě mají nyní 30 žáků, zatímco před deseti lety to bylo téměř 1800.
Pro mnohé někdejší obyvatele prefektury Fukušima jsou hlavní překážkou pro návrat obavy z radiace a nedůvěra v proces dekontaminace prováděný vládou. "Ne že bych se nechtěla vrátit, ale já se vrátit nemůžu," říká Megumi Okadaová, která v době neštěstí čekala třetí dítě a prefekturu opustila, přestože nebydlela v zóně určené oficiálně k evakuaci. "Jako matka chci předejít rizikům, která by mohl návrat znamenat pro mé děti," dodává 38letá žena, jež v současné době žije v Tokiu.
Pro některé dřívější obyvatele chutná návrat domů hořce. Třiaosmdesátiletý Takao Kohata se nastěhoval zpět do obce Minamisoma severně od poničené elektrárny, ale rodiče jeho čtyř vnoučat jim nedovolují ho navštěvovat kvůli strachu z radiace. "Naprosto rozumím jejich obavám, ale je mi trochu smutno a cítím se osamělý," uvedl.
Stejně starý Masaru Kumawa se před třemi lety vrátil do Namie, ačkoli při cunami v roce 2011 ztratil manželku. Nyní vede sdružení, jehož cílem je posilovat sousedské vztahy. Navázat kontakt s ostatními je ale podle něj v této době těžké. "Byli dlouho pryč. Zvoníme na zvonky, ale z domů nikdo nevychází," říká.
Témata: Japonsko , EuroZprávy.cz , Jaderná elektrárna Fukušima
aktualizováno před 35 minutami
Česko má podezření, že za výbuchem ve Vrběticích jsou Rusové, oznámili Babiš a Hamáček
aktualizováno před 10 hodinami
Filip zůstává předsedou KSČM, pro odvolání nehlasoval potřebný počet lidí
Reklama
Související

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy
Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti
Reklama
Ze společnosti

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec: Tohle si v televizi vyjasnili!

Hrad Windsor: Před lety ho potkala velká pohroma! Co udělala královna?

Bára Basiková o konci na seznamce: To nedám, koukala jsem jako blázen!

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Paľo Habera přišel na buben? Na Slovensku mají jasno!
Reklama
Reklama
Aktuálně se děje
před hodinou

Italský exministr Salvini musí před soud v případě zablokované lodi s utečenci
Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini stane před soudem v případě zablokované lodi nevládní organizace Open Arms se zachráněnými utečenci. Předběžný soud dnes potvrdil obžalobu z omezování osobní svobody, uvedla agentura ANSA.
před hodinou

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb
Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.
před hodinou

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu
Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.
před 2 hodinami

Velká Británie se loučí s princem Philipem. Byl pohřben na hradu Windsor
Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.
před 3 hodinami

Maláčová by prý mohla vést kandidátku ČSSD v Praze. Měl to být Petříček
Za spekulace označila dnes místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová informace o tom, že by mohla nahradit Tomáše Petříčka v čele pražské kandidátky sociálních demokratů pro říjnové volby do Sněmovny. Nevyloučila to ale, rozhodne podle ní předsednictvo strany. Reagovala tak na informace serveru Novinky, podle nichž si tuto změnu přeje předseda ČSSD Jan Hamáček.
před 3 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři
Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.
před 4 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek
Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.
před 4 hodinami

Maláčová navrhne prodloužení Antiviru i bonusu v izolaci do konce června
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také.
před 4 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy
Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.
před 4 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?
Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.
před 4 hodinami

Chcípl PES bude při kampani objíždět zemi s kadeřnictvím
Hnutí Chcípl PES ve středu 21. dubna zahájí předvolební kampaň pod heslem Vezeme k vám normální svět. Vyjede od pražské restaurace Šeberák a plánuje jezdit po obcích a městech s pojízdným kadeřnictvím.
před 6 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře
Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.
před 6 hodinami

Vláda kancléřky Merkelové usiluje o větší kompetence při rozhodování o opatřeních
Spolková vláda představila návrh legislativy, která by jí umožnila rozhodovat o zpřísnění koronavirových opatření i na lokální úrovni. Nově by tak pro všechny vládní obvody nebo okresy platila stejná pravidla. Zpřísnění by se mohla týkat restauračních zařízení, škol nebo shromažďování na veřejnosti.
před 6 hodinami

Lékař: S koronavirem hrozí smrt jednomu ze sta, trombóza až tisíckrát méně
Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho z 40.000 až 100.000. V rozhovoru s ČTK to řekl lékař Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti.
před 6 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu
Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.
Reklama