Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval tajnosti Pekingu ohledně koronaviru, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník deklaruje, že pondělní zatčení jasně ukazuje netolerantní a autoritářské rysy vlády čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které Sü v posledních letech ve svých textech přesvědčivě kritizoval.

Reklama

Mezi pobouřením, strachem a žalem

"Jeden z nejinspirativnějších čínských hlasů svobody se stal obětí represe, kterou výstižně popisoval," píše washingtonský deník. Dodává, že Sü byl připraven a již v únoru se nechal slyšet, že očekává, že na něj dopadnou další tresty, přičemž tato slova mohou být poslední.

Jak se ukázalo, profesor před svým zatčením stihl napsat víc, poukazuje editorial. Konstatuje, že jeho posledním textem je mimořádný esej, který sepsal "v náladě, která osciluje mezi morálním pobouřením, všeobecným strachem a hlubokým žalem" a který se objevil 21. května, chvíli před zasedáním čínského parlamentu.

Esej navazoval na únorový profesorův článek kritizující Si Ťin-pchinga a "kliku", která jej obklopuje, kvůli podvodům při řešení koronaviru, nastiňuje americký server. Připomíná, že podle právníka čínští představitelé "bezstarostně promarnili klíčové časové okno, kdy byla příležitost vypořádat se s nákazou, až jim sklapla čelist".

V květnovém textu Sü pranýřoval mezery v tvrzení čínského vedení, že koronavirus byl příkladně zvládnut, uvádí prestižní deník. "Odhalte pravdu...Proč v té době docházelo k zakrývání situace ze strany úřadů? Tato nedbalost ponechala čínský národ zcela v nevědomí, nechráněný a nepřipravený na rozvíjející se krizi, která vedla k neskutečnému utrpení a tragickým ztrátám na životech," cituje editorial právníkova slova, která doplnil požadavkem na zveřejnění skutečných statistik a časové osy rozhodnutí v počátečních fázích nákazy.    

Sü požadoval, aby lidé, kteří byli do zakrývání zapleteni, nesli odpovědnost a bez ohledu na své postavení čelili právním postihům, konstatuje Washington Post. Podotýká, že právník trval také na propuštění nezávislých novinářů a dalších osob, kteří byli zatčeni, stejně jako ukončení perzekuce univerzitních profesorů, kteří se odvážili veřejně promluvit.

Čína ukazuje, že Sü měl pravdu

Profesor také prosazoval, aby byla oceněna a oslavována svoboda slova a byl zaveden svátek na počest Li Wen-lianga, oftalmologa, který byl potrestán čínskými úřady za to, že se pokusil varovat své kolegy před nebezpečím nového koronaviru, uvádí renomovaný deník. Doplňuje, že Li nakonec sám nemoci podlehl.

Sü rovněž nabádá čínský stát, aby okamžitě zakázal "odpornou praxi" kontroly internetu a ukončil neustálé narušování a nabourávání se do online soukromí svých občanů, upozorňuje americký server. Podotýká, že profesor trval i na tom, aby úřady zastavily a upustily od zastrašování učitelů, zdravotnického personálu a spisovatelů, kteří jsou obviňování z "myšlenkových zločinů".

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Sü, profesor práva na prestižní pekingské Univerzitě Čching-chua, který byl již dříve degradován za své otevřené názory, byl v předchozích měsících uvržen do domácího vězení," pokračuje editorial. Deklaruje, že profesorovy texty ohrožovaly uzavřený systém stranického státu, který neochvějně drží moc.  

Profesor se mohl vyhnout problémům, ale místo toho si zvolit odvážné vystoupení ve prospěch principů otevřenosti, demokracie a odpovědnosti, tvrdí Washington Post. Dodává, že poté, co tak učinil, se dala do chodu represivní mašinerie a zcela jasně demonstrovala, že vše, co Sü napsal - že Si Ťin-pching stojí v čele diktatury -, je naprosto pravdivé.   

Témata:  lidská práva EuroZprávy.cz Čína Koronavirus Sü Čang-žun (čínský disident)

Související

Tomáš Zima (rektor UK) DOMÁCÍ

Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Tomáš Zima (rektor UK)

Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

před 16 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama