Ministr šarlatánem. Politik radil lidem léčit koronavirus pomocí známé rostliny

Pandemie covid-19 nemá pouze zdravotní a ekonomické dopady. Dezinformátoři neboli šiřitelé falešných zpráv neboli fake news mají díky ní doslova žně a nečiní jim problém mást lidi různými neověřenými pseudovědeckými terapiemi. Příkladem je Indonésie, v níž dokonce sám člen vlády nabádal veřejnost k nošení náhrdelníků z eukalyptu.

Reklama

Že šéf indonéského resortu zemědělství skutečně tvrdil lidem, že díky nošení eukalyptového náhrdelníku zabrání šíření nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19, potvrdil britský deník Guardian.

Podle zmiňovaného člena vlády Syahrula Yasina Limpy mají lidé nosící náhrdelník z eukalyptu po dobu minimálně 30 minut imunitu vůči koronaviru. Výroba tohoto "všeléku" by navíc měla být zahájená už v srpnu.

V reakci na kritiku pak ministr obrátil a uvedl, že se nebude jednat o doporučovanou prevenci proti šíření nového typu koronaviru, nýbrž o pouhé homeopatikum. Nepůjde tedy o žádný zázračný lék, ale o bylinný přípravek. Asi jako je tomu v případě cibulové šťávy, která se může, ale nemusí osvědčit při léčbě kašle. 

Nejedná se o první problém, který indonéští zdravotníci řeší. Už od vypuknutí pandemie covid-19 si stěžují, že jim politici a duchovní házejí klacky pod nohy svými různými konspiračními teoriemi a šarlatánskými způsoby léčby, které matou veřejnost. 

Proti hoaxu o "zázračném" léku v podobě eukalyptového náhrdelníku se ohradilo několik indonéských zdravotních expertů včetně Herawati Sudoyové, zástupkyně ředitele Eijkman Institute for Molecular Biology. "Víme, že se na celém světě doposud nepodařilo vyvinout žádný účinný lék na tuto nemoc. Proto jsem toho názoru, že by se neměla mást už tak dost vyděšená veřejnost," nechala se slyšet v rozhovoru pro Jakarta Post. 

Indonéský ministr zdravotnictví Terawan Agus Putranto se nicméně zastal svého kolegy a tvrdil, že eukalyptus skutečně posiluje obranyschopnost lidského organismu, a tudíž díky němu lze předcházet nákaze novým typem koronaviru. Rovněž si také stál za tím, že jenom díky modlitbám je Indonésie jednou z méně zasažených zemí na světě. 

Za zmínku přitom stojí, že ačkoliv se většině zemí v jihovýchodní Asii podařilo dostat koronavirus pod kontrolu, Indonésie situaci podcenila, a i nadále v ní epidemie eskaluje. Nakazilo se v ní přes 60 tisíc lidí a 3000 z nich zemřelo.

Témata:  indonésie rostliny léky EuroZprávy.cz Koronavirus Asie

Související

Petr Smejkal DOMÁCÍ

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama