Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin Salmán musel zpovídat před soudem v souvislosti s vraždou saúdskoarabského disidenta a novináře Džamála Chášukdžího. Na dnešní tiskové konferenci v Ženevě to řekla zvláštní vyšetřovatelka OSN Agnès Callamardová. Vyzvala dnes rovněž členské státy OSN k tlaku na Saúdskou Arábii, aby propustila aktivistky za ženská práva. Callamardová rovněž upozornila, že podle ní zhruba 40 zemí už má nebo se chystá získat ozbrojené drony.

Reklama

Zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní či svévolné popravy dnes podle agentury DPA zdůraznila, že ona sama je daleka toho, aby Saúdskou Arábii vyzývala ke změně režimu. Už před rokem přitom předložila podrobnou zprávu k zabití Chášukdžího a podle ní existují věrohodné indicie ukazující na možnou osobní odpovědnost korunního prince.

Callamardová kritizovala, že mnoho zemí by Chášukdžího případ zjevně nejraději zapomnělo. To podle ní nelze připustit. "Zabití novináře musí mít politické náklady," řekla francouzská politoložka.

S poukazem na blížící se summit velkých ekonomik G20 v Rijádu 21. a 22. listopadu vyjádřila naději, že se nebudou opakovat "obscénní fototermíny" jako naposledy v Ósace, kdy se státníci vítali s bin Salmánem se širokými úsměvy.

Zvláštní komando z Rijádu Chášukdžího brutálně zavraždilo a jeho tělo rozčtvrtilo 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Bin Salmán, který je faktickým vládcem své země, však popírá, že by zabití nařídil. V Turecku bylo v souvislosti s činem obžalováno 20 saúdskoarabských občanů.

Callamardová dnes podle agentury Reuters rovněž Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění ženských aktivistek před summitem G20. Nejméně tucet významných obhájkyň ženských práv bylo v Saúdské Arábii zatčeno v roce 2018 - právě v době, kdy země umožnila ženám získat řidičský průkaz, za což mnohé ze zadržených bojovaly. Ženy však byly zadrženy při rozsáhlejším zátahu proti disidentům, včetně duchovních a intelektuálů.

Saúdská Arábie by podle zpravodajky OSN měla propustit "vězně svědomí, ženy, obhájkyně lidských práv, které jsou nyní ve vězení za to, že požadovaly právo řídit automobil".

Callamardová dále upozornila na to, že stále více zemí projevuje přání vstoupit do "klubu zemí používajících drony". Svět podle ní vstoupil do "éry dronů". Expertka citovaná agenturou AFP tvrdí, že nyní 102 států používá vojenské drony a 40 zemí disponuje nebo se chystá disponovat ozbrojenými drony. Od roku 2015 nejméně 11 zemí - Izrael, Irák, Írán, Británie, USA, Turecko, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie Egypt, Nigérie a Pákistán - tyto stroje skutečně nasadilo. Kromě toho údajně dronovými systémy disponuje zhruba dvacítka nestátních aktérů.

Callamardová připomněla, že až donedávna byly drony používány k cílenému zabíjení nestátních aktérů. Až letos v lednu jeden stát použil ozbrojený dron k zabití vysokého funkcionáře jiné země na území třetího státu, zdůraznila expertka. Spojené státy v lednu s využitím bezpilotního stroje zabily u Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Podle příslušné zprávy OSN byl útok nezákonný.

Témata:  OSN Saúdská Arábie EuroZprávy.cz Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Související

OSN oznámila, že jednání o znovusjednocení Kypru nezačnou Evropa

OSN oznámila, že jednání o znovusjednocení Kypru nezačnou

Jednání o možném budoucím znovusjednocení rozděleného ostrova Kypr nezačnou, protože obě strany konfliktu zatím nemají dost dobré vůle společně otázku řešit. Oznámil to dnes v Ženevě generální tajemník OSN António Guterres poté, co se zástupci Kypru a neuznávané Severokyperské turecké republiky pokoušeli tři dny najít cestu zpět k mírovým rozhovorům, které skončily před čtyřmi lety.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 7 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 7 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 10 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 10 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama