Na levný benzin zapomeňte, ceny opět rostou. Kde natankovat nejvýhodněji?

Praha - Natural 95 v uplynulém týdnu zdražil o desetník na průměrných 30,62 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 29,71 Kč/l, což bylo o osm haléřů víc než před týdnem. Konec trendu zlevňování předpovídali analytici, poukazovali na růst cen ropy na světových trzích.

Přidejte svůj názor

Benzinky

Dosavadní pokles cen u čerpacích stanic trval zhruba od poloviny února a před týdnem se dostaly nejníže za víc než čtyři měsíce. "Na další zlevňování si řidiči musejí načas nechat zajít chuť. Signalizoval to už poměrně dramatický jednodenní cenový nárůst, zaznamenaný v úterý tento týden. Během 24 hodin zdražil benzin v průměru o 14 haléřů za litr a litr nafty o osm haléřů. Tyto letošní suverénně nejvyšší jednodenní cenové nárůsty značí obrat ve vývoji cen pohonných hmot v ČR," sdělil dnes hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček řekl, že předpokládaný nárůst cen benzinu a nafty je způsoben výrazným zvyšováním cen ropy na světových trzích. "Pro Českou republiku klíčová ropa Brent se v uplynulém týdnu obchodovala za více než 70 dolarů za barel. Investoři však již začali vybírat své zisky, proto lze očekávat, že cena ropy již dále neporoste a bude se držet poblíž současné úrovně," uvedl.

Podle Kovandy se ceny benzinu a nafty po nárůstu, který očekává v první polovině dubna, opět stabilizují. "Zejména pokud nedojde k eskalaci situace na Blízkém východě, ceny pohonných hmot v ČR poté zase zamíří dolů, ke svým nynějším úrovním," dodal.

Za benzin nyní motoristé platí nejvíce nadále v Praze s průměrnou cenou 31,31 Kč/l. V metropoli je nejdražší benzin v Praze 7, kde ho motoristé tankují v průměru za 31,77 koruny za litr. Za diesel lidé nejvíc zaplatí v Praze 6, a to průměrných 31 Kč/l. Naopak nejlevnější paliva jsou ve třetí městské části, litr benzinu tam stojí v průměru 30,84 koruny a nafty 29,94 koruny. V ostatních městských částech jsou ceny benzinu nad 31 korunami za litr a ceny nafty nad 30 Kč/l.

Nad 31 korunami se cena Naturalu 95 drží ještě na Vysočině, která má nově nejdražší naftu průměrně za 30,39 Kč/l.

Nejméně si za benzin účtují čerpací stanice v Jihočeském kraji s průměrnou cenou 30,25 Kč/l, jen o haléř dražší je Natural 95 v Ústeckém kraji. Na severu Čech je i nejlevnější nafta v průměru za 29,30 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

U polských čerpacích stanic lze litr benzinu pořídit v přepočtu za průměrných 26,62 koruny a litr nafty za 26,14 koruny. U hranic s Českem jsou ale ceny motorových paliv zpravidla vyšší. Ceny stoupají i za hranicemi v Německu. Průměrná cena benzinu tam v přepočtu stoupla na 35,11 koruny, nafty na 31,03 koruny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autem pro dárky? Ceny pohonných hmot stále klesají. Přehled pro řidiče

13.12.2018 09:50 Aktualizováno Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 31 haléřů na 32,49…

Za kolik natankujete? Pohonné hmoty počtvrté za sebou zlevnily

06.12.2018 09:58 Aktualizováno Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 37 haléřů na 32,80…

Kde výhodně natankovat? Ceny u benzínek padají v ČR i za hranicemi

29.11.2018 10:29 Aktualizováno Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o 24 haléřů na 33,17 koruny za…

Kde natankovat nejvýhodněji? Nůžky mezi cenou nafty a benzinu se rozevírají

22.11.2018 10:26 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla od minulé středy o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama