Zlá zpráva pro řidiče: Pohonné hmoty v Česku zdražují. A má být ještě hůř

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla od minulé středy o 12 haléřů na 30,49 koruny za litr a cena nafty o 20 haléřů na 31,16 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Zdražení přerušilo několikaměsíční propad cen. Podle analytiků musí řidiči s rostoucími cenami pohonných hmot počítat i v následujících dnech. Důvodem je rostoucí cena ropy.

Přidejte svůj názor

Ukazatel paliva
doporučujeme

"V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen benzinu i nafty o deset až 20 haléřů. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu stoupla na 67 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od poloviny listopadu," sdělil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že za zdražováním ropy je v současnosti hlavně postoj Saúdské Arábie a dalších klíčových těžařů kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu).

"Ti nevyslyšeli volání amerického prezidenta Donalda Trumpa po levnější ropě, a místo toho signalizovali připravenost k dalšímu omezení těžby v druhé polovině letošního roku. K růstu cen ropy letos dále přispívají sankce USA namířené proti venezuelskému a íránskému ropnému průmyslu a také naděje trhů na brzký konec obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou," uvedl Kovanda. V příštím týdnu je podle něj třeba počítat s dalším zdražováním pohonných hmot v ČR, a to o deset až 15 haléřů za litr.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že před prudším zdražováním pohonných hmot chrání motoristy česká koruna. "V uplynulém týdnu pokračoval kurz koruny v posilování vůči dolaru, což umožňuje levnější dovoz ropy do České republiky. Aktuálně se jeden dolar prodává za 22,53 koruny, čímž se vracíme k podobné výši kurzu jako na konci ledna letošního roku," dodal.

Paliva doposud po zhruba čtvrt roku vytrvale zlevňovala. Od loňského podzimu, kdy se ceny benzinu i nafty dostaly na téměř 33,80 koruny, se cena benzinu propadla do poloviny letošního února o skoro 3,50 koruny a cena nafty o téměř tři koruny. Pohonné hmoty tak klesly na nejnižší úroveň od listopadu 2017. Už před týdnem se ale pokles cen zastavil u nafty a v uplynulém týdnu již opět stoupaly ceny nafty i benzinu.

Nejdražší jsou nadále ceny pohonných hmot v Praze, kde je jako v jediném regionu cena nafty nad 32 korunami. Jedině v Praze a na Vysočině také vystoupala cena benzinu nad 31 korun. Litr benzinu v Praze stojí v průměru 31,53 koruny a litr nafty 32,14 koruny. Nejlevnější jsou naopak paliva v Královéhradeckém kraji, kde se jako v jediném regionu udržela cena Naturalu 95 těsně pod 30 korunami. Litr benzinu řidiči v kraji koupí za 29,99 koruny a litr nafty za 30,66 koruny.

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,11 eura (v přepočtu 28,46 Kč), nafta 1,12 eura, tedy 28,72 Kč. Na Slovensku je Natural 95 podle údajů z www.fuel-prices-europe.info za 1,14 eura, což je 29,24 Kč/l, což je aktuálně méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,18 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

V Polsku prodávají aktuálně u čerpacích stanic litr benzinu v průměru po 4,58 zlotého (27,22 Kč) a naftu mají průměrně za 4,84 zlotého (28,76 Kč). V sousedním Německu se Super E10, který je obdobou Naturalu 95, prodává aktuálně v průměru po 1,339 eura (34,34 Kč) za litr, za naftu zaplatí řidiči průměrně 1,259 eura (32,28 Kč) za litr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde natankovat nejvýhodněji? Přehled cen v Česku a za hranicemi

11.07.2019 10:04 Aktualizováno Pohonné hmoty v ČR v posledním týdnu znovu zlevnily, pokles cen ale zpomalil. Litr Naturalu 95 se…

Autem na dovolenou? Podívejte se na aktuální ceny benzínu a nafty

04.07.2019 09:55 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden znovu zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla o 12 haléřů na…

Ceny benzinu a nafty padají. Analytik ale nemá do budoucna dobré zprávy

27.06.2019 10:57 Aktualizováno Pohonné hmoty v ČR od minulého týdne znovu zlevnily, průměrné ceny benzinu a nafty klesly shodně o…

Ceny u benzínek před prázdninami padají. Za kolik natankujete?

20.06.2019 10:02 Aktualizováno Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál zlevnily. Cena benzinu klesla od minulé středy o 27 haléřů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama