Za kolik natankujete? Benzínky dál zdražují a má být ještě hůř. Přehled cen

Pohonné hmoty v Česku za uplynulý týden znovu zdražily, tentokrát o haléře. Cena benzinu Natural 95 stoupla o šest haléřů na 30,75 koruny za litr a nafta je od minulé středy dražší o čtyři haléře, řidiči ji nyní v průměru tankují za 31,47 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Paliva zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku vytrvale zlevňovala. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze a na Vysočině.

Přidejte svůj názor

Benzinky
doporučujeme

"Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, avšak v menším rozsahu než v týdnech předchozích. Zmírňování zdražování pohonných hmot však tentokrát nepředznamenává zvrat trendu. Jak benzin, tak nafta budou v Česku zdražovat i nadále. Důvodem je pokračující vzestup cen ropy na světových trzích," uvedl dnes hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen benzínu i nafty o několik haléřů. Nicméně větší zdražování zatím nehrozí. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu stagnovala na úrovni 67 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru mírně zhodnotila," sdělil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že nafta je u pump stále dražší než benzin, což nebývá úplně běžné. "S příchodem jara by se měla snížit poptávka po topné naftě, což se projeví sbližováním cen nafty a benzinu. V následujícím týdnu lze očekávat, že ceny pohonných hmot budou v řádu haléřů dále narůstat. Pumpaři doprodávají levnější zásoby a postupně je nahrazují mírně dražšími. Roli přitom hraje přechod ze zimních pohonných hmot, které obsahují speciální nemrznoucí příměsi," dodal.

Nejvyšší ceny pohonných hmot v metropoli jsou nyní v Praze 7. Litr naturalu tam vyjde v průměru na 32,17 koruny a stejné množství dieselu na 32,76 Kč. S výjimkou Prahy 4 se už v žádné jiné části hlavního města průměrná cena benzinu přes 32 korun nedostala.

Naopak nejlevněji tankují motoristé v Praze 9, kde litr naturalu stojí průměrně 31,04 koruny. Nafta tam vyjde na 31,67 koruny.

Přes 31 korun platí řidiči za benzin ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Olomouckém kraji, nafta v žádném jiném regionu více než 32 korun nestojí.

Nejlevnější je benzin v Ústeckém kraji, kde za něj řidiči v průměru zaplatí 30,18 Kč/l. Nejnižší cenu nafty opět vykazuje Jihočeský kraj, a to průměrných 31,01 koruny za litr.

Podle stránek www.fuel-prices-europe.info v Polsku litr benzinu zdražil na 4,65 zlotého (27,86 Kč), průměrná cena nafty stoupla na 4,97 zlotého (29,78 Kč) za litr. V Německu Super E10, který je obdobou Naturalu 95, zdražil u čerpacích stanic na 1,389 eura (35,62 Kč) za litr, za naftu tam řidiči dají průměrně 1,289 eura (33,06 Kč).

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,14 eura (v přepočtu 29,23 Kč), stejně jako nafta. Na Slovensku je Natural 95 za 1,14 eura, tedy 29,23 Kč/l, což je aktuálně méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,18 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Ceny u benzínek padají. Kde natankujete nejlevněji?

12.09.2019 10:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu opět zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Kde natankovat nejlevněji? Srovnání cen v Česku a sousedních státech

05.09.2019 09:38 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o šest haléřů na…

Kde natankovat nejlevněji? Srovnání cen v Česku a za hranicemi

29.08.2019 10:02 Aktualizováno Průměrná cena benzinu v Česku za poslední týden klesla o šest haléřů na 32,63 koruny za litr. U…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama