Řidiči si připlatí: Cena benzinu atakuje hranici 33 korun, má být ještě hůř. Přehled

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za týden o 24 haléřů na 32,94 koruny za litr. Za naftu platí motoristé 32,26 koruny, o 28 haléřů více než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ukazatel paliva
doporučujeme

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na úroveň z přelomu loňského listopadu a prosince. Naftu tankovali motoristé za podobnou cenu naposledy začátkem letošního roku.

"Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu vzrostou o deset až patnáct haléřů na litr, během května by však jejich cenový růst měl zmírňovat," uvedl dnes hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. V růstu cen benzinu a nafty u pump v ČR se podle něj zrcadlí letošní setrvalé zdražování ropy. Připomněl, že severomořská ropa Brent v letošním roce zdražila o více než 33 procent. Minulý týden dosáhla svého cenového maxima, ceny bezmála 75,50 dolaru za barel, Nyní se prodává za zhruba 71,90 dolaru za barel.

"Provozovatelé tuzemských čerpacích stanic a případně další firmy z celého řetězce zpracování a prodeje ropných produktů navyšují své marže rychleji, než by odpovídalo vývoji na trhu s ropou. Mohly využít i mediálně sledované události kolem znečištění ropovodu Družba a následném přerušení ropných dodávek, aby jej využili jako záminku pro nadměrný cenový nárůst," dodal Kovanda.

Další růst cen očekává také analytik Finlordu Boris Tomčiak. "V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen benzínu o 20 až 30 haléřů za litr. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu poklesla na 72 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru zhodnotila o několik desítek haléřů. Oba tyto faktory pomohou zpomalit zdražování pohonných hmot v ČR. Nicméně ceny benzinu a nafty i tak porostou," uvedl.

Nejdražší pohonné hmoty jsou nyní na Vysočině. Litr naturalu tam vyjde v průměru na 33,46 koruny, nafta na 32,97 koruny. Druhým nejdražším regionem je Praha s cenou 33,38 za litr benzinu a 32,83 koruny za stejné množství dieselu.

Naopak nejlevněji tankují majitelé aut se vznětovým motorem v Jihočeském kraji, kde litr nafty vyjde v průměru na 31,84 Kč. Benzin vychází nejlevněji v Moravskoslezském kraji, a to v průměru na 32,56 koruny.

V Německu stojí obdoba Naturalu 95 podle www.fuel-prices-europe.info v přepočtu zhruba 38,98 Kč/l a nafta 34,10 Kč/l. Na Slovensku stojí litr nafty v přepočtu 27,06 koruny. Litr benzinu vyjde v přepočtu na 29,19 koruny. V Polsku čerpací stanice prodávají litr benzinu v přepočtu za 30,34 Kč a nafty za 30,28 Kč. U čerpacích stanic poblíž hranic jsou ale ceny paliv obvykle vyšší. V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,24 eura (v přepočtu 31,77 Kč), nafta stojí 1,18 eura, tedy 30,24 Kč. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny u benzínek padají. Kde natankujete nejlevněji?

12.09.2019 10:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu opět zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Kde natankovat nejlevněji? Srovnání cen v Česku a sousedních státech

05.09.2019 09:38 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o šest haléřů na…

Kde natankovat nejlevněji? Srovnání cen v Česku a za hranicemi

29.08.2019 10:02 Aktualizováno Průměrná cena benzinu v Česku za poslední týden klesla o šest haléřů na 32,63 koruny za litr. U…

Benzin i nafta v Česku dál zlevňují. Vyplatí se ještě tankovat za…

22.08.2019 10:46 Aktualizováno Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Benzin zlevnil o sedm haléřů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama