Ceny benzínu i nafty raketově rostou. A bude ještě hůř, varují analytici

Ceny pohonných hmot v Česku se dál zvyšují. Průměrná cena benzinu stoupla za týden o 28 haléřů na 33,67 koruny za litr. Nafta zdražila od minulé středy o 17 haléřů na 32,74 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků nemohou motoristé očekávat pokles cen pohonných hmot v ČR ani na začátku června.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Benzinky
doporučujeme

"V nejbližším týdnu předpokládáme další zvýšení cen benzinu a nafty o několik haléřů. Nicméně cena ropy v uplynulém týdnu poklesla, takže zdražování pohonných hmot se brzy zastaví. Pokles cen ale nelze momentálně očekávat, jelikož oslabuje i česká koruna vůči americkému dolaru," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček míní, že oslabování koruny by mohlo pokračovat i v následujících měsících. "Mnozí investoři se domnívají, že otevřená česká ekonomika bude jednou z obětí obchodních válek, což se podepisuje na kurzu naší měny. V důsledku tohoto vývoje prodražuje dovoz do České republiky, což se týká i ropy a ropných produktů," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy se v současném růstu cen pohonných hmot v ČR zrcadlí letošní zdražování ropy. "Severomořská ropa typu Brent v letošním roce zdražila v dolarech bezmála o 30 procent. V korunovém vyjádření pak barel ropy Brent zdražil dokonce o 34,3 procenta, protože k růstu cen ropy se přidal i efekt oslabení české měny vůči americké. Koruna letos oslabila vůči dolaru o 3,5 procenta. Nyní se koruna ocitá na své nejslabší úrovni vůči dolaru za poslední takřka dva roky, za období od června 2017. Jeden dolar vyjde na 23,22 koruny," dodal.

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Jen od začátku května stoupla průměrná cena benzinu o 73 haléřů a nafty o 48 haléřů. Nejdražší pohonné hmoty tankují řidiči v Praze. Litr Naturalu 95 vyjde v metropoli v průměru na 34,12 koruny a stejné množství dieselu na 33,37 koruny.

Hranici 34 korun za litr překročila cena benzinu už jen na Vysočině. Průměrná cena nafty se vyšplhala nad 33 korun kromě Prahy a Vysočiny také v Plzeňském kraji. Naopak nejnižší průměrné ceny nafty má Jihočeský kraj. Litr dieselu tam vyjde na 32,36 koruny. Litr benzinu stojí na jihu Čech 33,39 koruny, stejně jako v Královéhradeckém kraji.

I v sousedním Polsku a Německu ceny pohonných hmot rostou. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info v Polsku litr benzinu prodávají aktuálně v průměru za 5,16 zlotého (31,08 Kč). Nafta zdražila na 5,13 zlotého (30,90 Kč). I v Německu pohonné hmoty zdražily. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru po 1,579 eura (40,83 Kč). Za litr nafty dají řidiči průměrně 1,339 eura (34,63 Kč).

Lidé z pohraničí mohou výhodněji tankovat na Slovensku, litr nafty tam stojí v přepočtu 27,31 koruny. Litr benzinu vyjde podle webu na Slovensku v přepočtu na 30,59 koruny. V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,25 eura (v přepočtu 32,32 Kč), nafta stojí 1,18 eura, tedy 30,51 Kč. 

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Ceny u benzínek klesají, brzy má přijít nepříjemný…

24.10.2019 09:02 Benzin u čerpacích stanic v Česku je nejlevnější od poloviny dubna, v uplynulém týdnu průměrná cena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama