Za kolik natankujete? Zdražování pohonných hmot v Česku se zastavilo

Výraznější zdražování pohonných hmot v Česku se zastavilo. Cena benzinu stoupla za poslední týden pouze o dva haléře na 33,69 koruny za litr a nafta zlevnila v průměru o čtyři haléře na 32,70 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Paliva v Česku zdražovala od poloviny února, cena benzinu od té doby stoupla o více než tři koruny a nafty o téměř dvě koruny.

Přidejte svůj názor

Benzinky
doporučujeme

Důvodem současné stagnace cen paliv v Česku je pokles cen ropy na světových trzích. "Od poloviny května například ropa typu Brent zlevnila zhruba o 17 procent," upozornil hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dalším faktorem je, že od minulého týdne proudí do Česka ropovodem Družba opět čistá ropa. "Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží," uvedl Kovanda.

Letošní letní motoristická sezona nepřinese českým řidičům žádné nepříznivé cenové šoky, domnívá se analytik. "Naopak je možné, že ceny pohonných hmot budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech sousedních zemí či států typu Chorvatska či Itálie klesat," odhaduje Kovanda.

Nejdražší Natural 95 tankují řidiči na Vysočině, kde vyjde litr na 34,13 koruny. Přes 34 korun za litr dají za benzin také motoristé v Praze, v ostatních regionech Česka ho tankují za méně než 34 Kč/l. Nafta je nejdražší v Praze, benzinové stanice ji nabízejí v průměru za 33,34 Kč/l. Litr přes 33 korun stojí také na Vysočině a v Plzeňském kraji.

Naopak nejlevněji vyjde benzin v Moravskoslezském kraji, kde ho řidiči kupují v průměru za 33,38 Kč/l. Nafta je nejlevnější v Karlovarském kraji, kde stojí 32,32 Kč/l. Jen o haléř více za něj zaplatí řidiči v Jihočeském kraji.

V Polsku benzin zdražil, nafta naopak zlevnila. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info se tam litr benzinu aktuálně prodává v průměru za 5,18 zlotého (31,07 Kč). Nafta zlevnila na 5,1 zlotého (30,59 Kč) za litr. V Německu se od minulého týdne průměrné ceny pohonných hmot nezměnily. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, mají aktuálně u čerpacích stanic po 1,579 eura (40,51 Kč). Za litr nafty platí motoristé průměrně 1,339 eura (34,35 Kč).

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,24 eura (v přepočtu 31,81 Kč), nafta stojí 1,16 eura, tedy 29,76 Kč. Na Slovensku je Natural 95 za 1,18 eura, tedy za 30,27 Kč/l, což je rovněž méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,20 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny u benzínek? Čeští řidiči se brzy dočkají změn, avizuje analytik

03.10.2019 12:47 Ceny pohonných hmot v Česku se od minulé středy příliš nezměnily. Benzin Natural 95 zlevnil v…

Ceny u benzínek v ČR letí vzhůru. Vyplatí se tankovat za hranicemi?…

26.09.2019 10:15 Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zdražovaly. Průměrná cena nafty se po dvou měsících dostala…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama