Čas dovolených v plném proudu. Za kolik natankujete v ČR a za hranicemi?

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku stagnují. Benzin za poslední týden zlevnil o haléř na 32,95 koruny za litr. Cena nafty se nezměnila, a zůstala na 32,03 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Nejdráže tankují motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě na 33,39 koruny. Stejné množství dieselu stojí v průměru 32,70 koruny. Naopak nejnižší ceny mají pumpy na jihu Čech. Motoristé tam za litr benzinu platí v průměru 32,41 Kč. Nafta je v Jihočeském kraji za 31,39 koruny.

Důvodem stagnace cen je především poměrně stabilní cena ropy na světovém trhu, sdělil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "Ropě v citelnějším zdražování brání vyhlídka další ztráty dynamiky světového hospodářství, k níž vede současné napětí mezi klíčovými ekonomikami, ať už jde o Spojené státy a Čínu nebo třeba Jižní Koreu a Japonsko," uvedl analytik.

Už v nadcházejícím týdnu a zejména v srpnu je podle Kovandy třeba počítat s mírným zdražováním pohonných hmot. Důvodem je oslabování koruny vůči americkému dolaru. "V příštím týdnu lze očekávat zdražení pohonných hmot o pět až deset haléřů na litr," odhaduje Kovanda.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka je na trhu s ropou je nejvýznamnější zprávou posledních týdnů rostoucí napětí mezi Íránem a USA. "Zároveň je pro cenu ropy podporou pokles zásob v USA. Nicméně na druhé straně platí, že globální ekonomika zpomaluje, takže mezinárodní agentury snižují odhad růstu globální spotřeby ropy. Tyto dva faktory jsou v současnosti vyvážené, takže cena ropy stagnuje," uvedl Tomčiak.

"V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen benzinu a nafty. Cena ropy Brent stagnuje na úrovni 64 dolarů za barel. Nepříznivé je ale oslabení koruny vůči americkému dolaru na současných 22,9 Kč za dolar, přičemž na počátku měsíce byl kurz 22,4 Kč za dolar," dodal. V dolarech jsou pohonné hmoty obchodovány na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,21 eura (v přepočtu 30,87 Kč), nafta stojí 1,13 eura, tedy 28,83 Kč. Na Slovensku je Natural 95 za 1,18 eura, tedy asi za 30,10 Kč/l, což je rovněž méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,04 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

V Polsku pohonné hmoty od minulého týdne zlevnily. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info se tam litr benzinu aktuálně prodává v průměru po 5,01 zlotého (30,06 Kč). Nafta zlevnila na 4,95 zlotého (29,70 Kč) za litr. Také v Německu šly za poslední týden ceny dolů. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, mají u čerpacích stanic v průměru po 1,499 eura (38,24 Kč) za litr, nafta zlevnila na 1,279 eura (32,63 Kč) za litr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analytici: Nafta na pumpách v ČR zlevní, dopravcům to pomůže v mezinárodní…

20.11.2020 16:08 Na snížení spotřební daně z nafty ušetří dopravci i běžní motoristé, cena nafty na čerpacích…

Benzin a nafta v Česku mírně zlevnily, pandemie dopadá na trh s ropou

19.11.2020 09:22 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o dva haléře. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Ceny u benzínek v Česku klesly. Za kolik natankujete?

12.11.2020 09:42 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne klesly. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává u…

Benzin a nafta v Česku zlevnily

05.11.2020 08:21 Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama