Srovnání cen u benzínek: Je výhodnější tankovat v Česku, nebo za hranicemi?

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál mírně zlevnily, a drží se tak na nejnižších cenách od konce letošního dubna. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o tři haléře na 32,86 koruny za litr a cena nafty o haléř na 31,98 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Přidejte svůj názor

Benzinky
doporučujeme

Ceny pohonných hmot vytrvale klesají zhruba od přelomu května a června. Byť ještě před týdnem předpovídali analytici během srpna změnu trendu a mírný růst cen, situace se podle nich v posledních dnech razantně změnila.

"Řidiči se zdražování obávat nemusí. Může za to překotný vývoj na světových trzích v uplynulých dnech. Houstnoucí strach mezinárodních investorů z táhlé nejen obchodní, ale také měnové války mezi Spojenými státy a Čínou je vede k přeskupování investic. Zbavují se těch rizikovějších, investují naopak do takzvaných bezpečných útočišť. Ropa je obětí tohoto jejich jednání. Její cena se ve středu propadla nejníže od počátku letošního roku," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

V příštím týdnu podle něj cena pohonných hmot v ČR klesne zhruba o pět haléřů na litr. Ještě větší zlevnění očekává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "V nejbližším týdnu předpokládáme další pokles cen benzínu a nafty až o 15 haléřů. Cena ropy Brent propadla na 59 dolarů za barel," řekl dnes ČTK. Také podle něj je důvodem vývoje cen ropy zejména rozhodnutí americké vlády uvalit na Čínu další importní cla.

"Obchodní válka tedy eskaluje a je to vidět i na údajích o hospodářském růstu ve světě. Značné ekonomické zpomalování sledujeme v Evropě i v Asii. Celosvětová poptávka po ropě sice roste, ale výrazně pomaleji oproti předpokladům," dodal Tomčiak.

Nejdráže tankují motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě na 33,27 koruny. Stejné množství dieselu stojí v průměru 32,55 koruny.

Nejlevnější benzin v Praze nabízí čerpací stanice v Praze 2, kde za litr řidiči platí v průměru 32,90 koruny. Diesel lze v Praze nejlevněji pořídit v Praze 9, kde ho čerpadláři nabízejí v průměru za 32,31 koruny za litr. Naopak nejvíc zaplatí řidiči za pohonné hmoty v Praze 7, kde benzin stojí 33,80 Kč/l a nafta 33,42 Kč/l.

Nejnižší ceny v rámci republiky mají pumpy na jihu Čech. Motoristé tam za litr benzinu platí v průměru 32,36 Kč. Nafta je v Jihočeském kraji za 31,38 koruny.

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrných 1,19 eura (v přepočtu 30,67 Kč), nafta stojí 1,13 eura, tedy 29,12 Kč. Na Slovensku je Natural 95 za 1,18 eura, tedy asi za 30,40 Kč/l, což je rovněž méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,32 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

V sousedním Polsku a Německu se za poslední týden průměrné ceny pohonných hmot nezměnily. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info se v Polsku litr benzinu prodává aktuálně v průměru po 4,99 zlotého (29,76 Kč). Nafta zůstala na 4,95 zlotého (29,53 Kč) za litr. V Německu za Super E10, který je obdobou Naturalu 95, platí motoristé v průměru 1,499 eura (38,62 Kč) za litr, naftu mají u čerpacích stanic v průměru po 1,279 eura (32,96 Kč) za litr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Ceny u benzínek klesají, brzy má přijít nepříjemný…

24.10.2019 09:02 Benzin u čerpacích stanic v Česku je nejlevnější od poloviny dubna, v uplynulém týdnu průměrná cena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama