Benzín a nafta v ČR mírně zdražily, některé pumpy nemusí druhou vlnu covidu ustát

Benzin a nafta v Česku od minulého týdne zdražily shodně o dva haléře. Natural 95 se nyní prodává průměrně za 27,97 koruny za litr, stejné množství dieselu za 27,11 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Benzinky

V meziročním srovnání je benzin v Česku v současnosti levnější o 4,40 koruny. Za litr nafty platili motoristé ve druhé polovině loňského října o 4,81 koruny více.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak dnes ČTK řekl, že v nejbližším týdnu očekává stagnaci cen pohonných hmot na současné úrovni, případně nepatrný růst o několik haléřů. "Důvodem je oslabení koruny vůči dolaru v první polovině října. Cena ropy Brent se v posledních týdnech pohybuje na úrovni 43 dolarů za barel a momentálně není důvod pro výraznější změnu ceny. Nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji proti předpokladům," uvedl.

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR. "Situace na trhu s ropou se zdá být poměrně stabilní, když ropa Brent dále osciluje kolem 42 dolarů za barel. K výraznějšímu růstu jí nepustí zpomalující poptávka po komoditě a od propadu jí drží mohutné škrty ze strany ropného kartelu OPEC. Aktuální růst cen pohonných tak může být pouze dočasný a ceny by se mohly velmi rychle začít vracet na hodnoty ze začátku října, kdy stál litr benzinu 27,77 Kč," míní analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda sdělil, že v příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci cen pohonných hmot. V horizontu dvou až tří týdnů však podle něj v ČR může nastat citelnější zlevňování pohonných hmot z důvodu současné uzávěry ekonomiky. "K poklesu cen by vedlo ochromení silniční dopravy podobné tomu, které nastalo v době jarní karanténní uzavírky tuzemské ekonomiky, kdy poptávka po pohonných hmotách klesala zhruba o 30 procent," uvedl.

Kovanda i další ekonom Štěpán Křeček z BH Securities upozorňují, že někteří, především soukromí čerpadláři s jednou nebo několika málo stanicemi jsou nyní finančně vyčerpaní a druhou vlnu pandemie nemusí podnikatelsky ustát. "Lockdown pravděpodobně sníží poptávku řidičů po pohonných hmotách. To kromě poklesu cen benzinu a nafty může vést k uzavírání některých čerpacích stanic. Toho jsme již byli svědky při první vlně pandemie. Druhá vlna však může některé čerpací stanice uzavřít jednou provždy," uvedl Křeček.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 27,69 koruny, litr nafty za 26,76 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,68 koruny. Nafta je v hlavním městě za 28,20 koruny za litr.

Nejlevnější benzin v metropoli tankují motoristé v Praze 9, kde litr stojí v průměru 28,01 koruny. Nejméně platí za naftu motoristé v Praze 3, litr tam vyjde v průměru na 27,40 koruny. Naopak nejdražší paliva v hlavním městě jsou v Praze 4. Benzin nabízejí u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,52 koruny a diesel za 29,34 koruny.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 29,97 Kč), litr nafty 1,02 eura (27,79 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 31,88 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (27,79 Kč).

Pohonné hmoty od minulého týdne opět výrazně zdražily

21.10.2021 09:05 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural…

Benzin a nafta v Česku jsou nejdražší za sedm let

14.10.2021 08:01 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř…

Pohonné hmoty v Česku dál rychle zdražují. Za benzin se platí přes 34 korun

07.10.2021 08:12 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden skokově zdražily. Cena nafty stoupla o 86 haléřů na 32,91…

Prudké zdražování zasáhlo i pohonné hmoty. Benzin je nejdražší za sedm let

30.09.2021 07:36 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou, průměrná cena benzinu poprvé od prosince 2014 překročila…

Benzin i nafta v Česku od minulého týdne opět zdražily

23.09.2021 08:22 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

reklama