Benzin a nafta v ČR mírně zlevnily. Vyplatí se tankovat za hranicemi? Srovnání cen

Pohonné hmoty v Česku v týdnu mírně zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o dva haléře na 27,94 Kč/l. Nafta zlevnila o sedm haléřů na průměrných 27,39 Kč/l.

Benzinky
doporučujeme

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 4,70 koruny levnější než před rokem, za diesel tehdy motoristé zaplatili o 4,41 koruny na litru více.

Analytici v příštím týdnu očekávají stagnaci nebo jen mírný růst cen pohonných hmot. "Cena ropy Brent se pohybuje kolem úrovně 46 dolarů za barel. To je nejvíce od začátku března. Za růst ceny ropy může hurikán Laura. V případě, že by vyšší ceny ropy na světových trzích přetrvávaly delší dobu, lze očekávat, že tuzemští pumpaři začnou zdražovat," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. V příštím týdnu však podle něj žádné výrazné cenové výkyvy nenastanou.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se pokles cen pohonných hmot zastaví i proto, že koruna během srpna přestala posilovat vůči dolaru, ve kterém se komodity na burze v Rotterdamu obchodují. "Potenciál koruny k dalšímu posilování je omezený, přičemž ropa se na svých relativně vysokých cenových úrovních, blízko takřka šestiměsíčního maxima, udrží. V dalším týdnu budou ceny pohonných hmot v ČR stagnovat," řekl Kovanda.

Dále uvedl, že podle mezinárodního srovnání je benzin aktuálně levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku a Rakousku jsou ceny srovnatelné. "Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je benzin dražší," dodal Kovanda.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,60 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za rovných 27 korun. Naopak nejdražší pohonné hmoty nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu je v hlavním městě průměrně za 28,61 Kč. Nafta se v metropoli tankuje za 28,34 Kč za litr, v žádném jiném regionu Česka se její cena přes 28 korun nedostala.

Podle fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy srovnatelné s těmi v sousedním Rakousku, na Slovensku je benzin dražší. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 28,90 Kč), litr nafty 1,05 eura (27,58 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 30,74 Kč), nafta stojí průměrně 1,05 eura (27,58 Kč).

V Německu se srovnatelný typ benzinu prodává v přepočtu průměrně za 35,78 koruny. Nafta stojí v přepočtu 30 Kč.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

14.01.2021 09:55 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o…

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

07.01.2021 09:44 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku na začátku roku klesly. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v…

Benzín a nafta nadále zdražují, nejvíc zaplatí řidiči v Praze

23.12.2020 09:48 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích…

Pohonné hmoty v ČR zdražují, cena benzinu atakuje hranici 28 Kč za litr

17.12.2020 10:54 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Od minulého týdne do úterý cena nejprodávanějšího benzinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama