Ceny pohonných hmot se v Česku dál zvyšují

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 32,54 koruny, před týdnem byl o 16 haléřů levnější.

Ukazatel paliva

O 19 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 30,51 Kč. Více platili řidiči za benzin naposledy počátkem října 2019, diesel je nejdražší od poloviny loňského března. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Analytici očekávají, že pohonné hmoty v následujícím týdnu zdraží zhruba o 30 haléřů za litr. "S příchodem letních měsíců se musíme připravit na poměrně výrazně zdražení cen pohonných hmot. Cena ropy Brent se totiž vyšplhala na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku a zatím nic nenasvědčuje tomu, že byla měla začít klesat. Částečně může pomoci silnější kurz koruny, která posílila v reakci na včerejší zvýšení úrokových sazeb ČNB, ale od zdražení benzin i naftu příliš nepřibrzdí," sdělil ČTK analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy budou pohonné hmoty v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. "Nyní je benzin levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku a v Maďarsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší," doplnil Kovanda.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 32,15 koruny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 30,17 Kč.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 33,17 koruny. Nafta se tam tankuje za 31,07 koruny za litr. Hlavní město je tak jediným regionem, kde se průměrná cena dieselu dostala nad 31 korun a naturalu nad 33 Kč.

Benzin je v současnosti o 5,56 koruny na litru dražší než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 3,88 Kč na litru méně.

Benzin je v Česku nejdražší od roku 2014, cena se blíží 34 korunám za litr

30.07.2021 08:25 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic v Česku nejdražší za šest a půl roku, cena se blíží 34…

Paliva v Česku dál zdražují. Za benzín lidé zaplatí 33,70

22.07.2021 08:00 Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku zpomalilo. Cena benzinu Natural 95 v uplynulém…

Související:

Právě se děje