Ceny u benzínek? Čeští řidiči se brzy dočkají změn, avizuje analytik

Ceny pohonných hmot v Česku se od minulé středy příliš nezměnily. Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o dva haléře na 32,55 koruny za litr a nafta naopak o haléř zdražila na průměrných 32,05 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude cena pohonných hmot v Česku dále stagnovat, nebo dokonce klesne.

Přidejte svůj názor

Benzinky
doporučujeme

"Pro konec letošního roku předpokládáme cenu ropy na úrovni 64 dolarů za barel, což bude znamenat jen malou změnu v cenách pohonných hmot," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

V krátkodobém horizontu příštího týdne cena benzinu a nafty podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy klesne. "V příštích sedmi dnech se čeští řidiči dočkají zlevnění benzinu o pět až deset haléřů na litr. Nafta kvůli blížící se zimě zlevní méně výrazně, do pěti haléřů na litr," uvedl.

"Utichly zvěsti o možném neblahém dopadu útoku na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny září, takže tuzemské čerpací stanice přišly o argument pro zvyšování své marže. Své marže tak přestaly nafukovat," dodal Kovanda.

Nejdražší paliva jsou nyní na Vysočině. Benzin u tamních čerpacích stanic vyjde řidiče v průměru na 32,97 koruny za litr a nafta na 32,46 Kč/l. Stejně stojí nafta i v Praze.

Naopak nejlevněji tankují pohonné hmoty motoristé na jihu Čech. Litr benzinu Natural 95 tam stojí 32,03 koruny a nafta 31,48 koruny za litr.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko stále jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Podle aktuálních statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pump v ČR opět přibylo, veřejných čerpacích stanic je motoristům k dispozici 4006. To je o 15 více než v polovině února, kdy byla statistika zpracována naposledy. Celkový počet stanic včetně neveřejných a s omezeným přístupem stoupl o 18 na 7079.

"Přestože čerpacích stanic v evidenci MPO přibývá, počet standardních veřejných čerpacích stanic, které nabízejí hlavně benzin a naftu, ve srovnání s únorovými čísly MPO klesl o dvě. Celkově nicméně čerpací stanice přibývají. Veřejných stanic letos přibylo 15, z čehož ale ve 13 případech jde o nové plnicí stanice CNG (stlačený zemní plyn). Počet všech veřejných čerpacích stanic roste již dvanáctým rokem v řadě," uvedl Damir Durakovič, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny u benzínek v ČR letí vzhůru. Vyplatí se tankovat za hranicemi?…

26.09.2019 10:15 Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zdražovaly. Průměrná cena nafty se po dvou měsících dostala…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Ceny u benzínek padají. Kde natankujete nejlevněji?

12.09.2019 10:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu opět zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama