K Jadranu autem? Podívejte se, v které zemi natankujete nejlevněji

Češi, kteří navzdory pandemii koronaviru plánují na konci prázdnin cestu autem na Jadran, nemusí před cestou tankovat doma plnou nádrž. Levněji než v Česku natankují v Rakousku i Slovinsku, v Maďarsku je nižší než v tuzemsku průměrná cena benzinu, naopak nafta je dražší. V Chorvatsku jsou ceny pohonných hmot proti Česku zhruba o tři koruny vyšší.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Vyplývá to z údajů analytické společnosti Finlord na základě dat Evropské komise. "Ve srovnání s evropskými zeměmi jsou ceny v České republice však stále relativně nízké. Především směrem na západ tankují řidiči mnohem dráž, což je způsobené vysokým zdaněním. O více než dvě koruny je ale dražší benzin i na Slovensku," řekl dnes ČTK analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Průměrná cena benzinu v Česku podle dat společnosti činí aktuálně 27,91 Kč za litr, nafty pak 27,42 Kč za litr. V Rakousku lze benzin natankovat průměrně za 27,72 Kč za litr, naftu za 26,99 Kč/litr, ve Slovinsku pak benzin za 26,36 Kč za litr a diesel za 26,28 Kč/litr. Dráž je v Chorvatsku, kde litr benzin stojí průměrně 31,60 Kč, a litr nafty 30,60 Kč litr. V Maďarsku je litr benzinu možné sehnat průměrně za 27,56 Kč, litr nafty za 28,45 Kč.

Například v Německu pak litr benzinu vyjde průměrně na 33,61 Kč a diesel na 28,43 Kč/litr. Tomčiak už dříve upozornil, že konkrétně v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší než v ČR. "V Polsku naopak lze díky nízkému zdanění natankovat proti Česku o zhruba 1,5 koruny levněji," uvedl dnes. Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

Tomčiak připomněl, že pro celou Evropu platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny tradičně drží především čerpací stanice na hlavních tazích. V nejbližších dvou týdnech očekává v Česku stagnaci či mírný pokles cen pohonných hmot.

"Cena ropy Brent v posledních dnech stagnuje na úrovni 45 dolarů za barel, jelikož nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji proti předpokladům. Naopak česká koruna stále posiluje vůči americkému dolaru, což zlevňuje import komodit," uvedl. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Cestování po Evropě v posledních týdnech komplikuje pandemie koronaviru. Například při vstupu do Slovinska je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin. Chorvatský velvyslanec ve Vídni kritizoval rakouskou vládu za náhlé rozhodnutí, kterým zemi na Jadranu od pondělí zařadila jako celek do skupiny rizikových zemí z hlediska nákazy koronavirem. Rakouští turisté překotně se vracející domů způsobili dopravní kolaps, ve velkém ruší i své plánované dovolené, informovala agentura APA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

14.01.2021 09:55 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o…

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

07.01.2021 09:44 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku na začátku roku klesly. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v…

Benzín a nafta nadále zdražují, nejvíc zaplatí řidiči v Praze

23.12.2020 09:48 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích…

Pohonné hmoty v ČR zdražují, cena benzinu atakuje hranici 28 Kč za litr

17.12.2020 10:54 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Od minulého týdne do úterý cena nejprodávanějšího benzinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama