Za kolik natankujete? Benzín a nafta v Česku opět zlevnily

Ceny pohonných hmot v ČR znovu mírně klesly. Nejprodávanější benzín Natural 95 od minulé středy zlevnil o dva haléře na průměrných 27,77 Kč/l. Nafta se nyní prodává v průměru za 27,08 Kč/l, což je o osm haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Před rokem byla paliva dražší zhruba o pět korun.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek míní, že vzhledem k aktuálnímu dění kolem koronaviru a rostoucímu počtu pozitivně testovaných v Evropě si čeští motoristé mohou začít zvykat na aktuální a možná i nižší ceny pohonných hmot. "Pandemie totiž začíná dostávat poptávku po ropě opět pod tlak a zpomaluje se jak ekonomické oživení, tak postupný návrat k normálu. Evropské státy postupně uvažují nad postupným zavedením restrikcí pohybu a cestování," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se řidiči v ČR naopak po týdnech zlevňování musí připravit na to, že benzin i nafta mohou zdražit. Na vině je podle něj slábnoucí koruna.

"Převažující část zářijového zlevnění ropy je už nyní v cenách pohonných hmot v ČR zahrnuta a bez dalšího výraznějšího zlevnění ropy na světových trzích zlevňování pohonných hmot v ČR nový impulz nezíská. Koruna totiž vůči dolaru během září postupně a setrvale oslabuje, a to z úrovně vzájemného kursu pod 21,90 na nynější úroveň nad 23 korunami za dolar. Takové znehodnocení koruny nedává při zmíněném zářijovém vývoji cen ropy další prostor ke snížení ceny pohonných hmot v ČR," uvedl Kovanda.

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Nejdražší pohonné hmoty nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 28,57 koruny. Přes 28 korun se jeho cena dostala už pouze ve středních Čechách a na Vysočině. Za naftu zaplatí řidiči v Praze v průměru 28,20 Kč/l. Diesel nikde jinde v republice více než 28 korun nestojí, naopak v řadě krajů jeho průměrná cena klesla pod 27 korun.

Paliva jsou v metropoli nejdražší v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,46 Kč a naftu za 29,30 Kč. Nejlevnější benzin prodávají v deváté městské části, kde litr v průměru stojí 27,89 Kč. Nejméně platí za naftu motoristé v Praze 3, litr tam prodávají průměrně za 27,27 Kč.

Nejlevnější paliva v rámci ČR natankují motoristé v Ústeckém kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 27,28 Kč, naftu pak za 26,63 Kč/l.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,11 eura (v přepočtu 29,96 Kč), litr nafty 1,04 eura (28,07 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,16 eura (v přepočtu 31,31 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (27,53 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, benzin za týden o 47 haléřů

04.03.2021 08:18 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se…

Paliva v Česku další týden po sobě zdražují

25.02.2021 08:24 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily, ceny stoupají od poloviny ledna. Litr…

Pohonné hmoty nadále zdražují, benzin za týden o více než dvacetník

18.02.2021 08:52 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama