Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o devět haléřů, prodává se průměru za 27,23 koruny za litr. Litr benzinu Natural 95 řidiči natankují průměrně za 27,92 koruny, což je stejně jako před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Benzinky
doporučujeme

Podle analytiků je důvodem rozdílného trendu snížení spotřební daně na naftu od začátku roku 2021 o korunu. V následujících dnech očekávají růst cen pohonných hmot v ČR.

"Přestože v minulém týdnu vykazovaly ceny pohonných hmot u nás mírný pokles, zdražující ropa je opět žene vzhůru. Hodnota barelu ropy Brent už přesáhla 55 dolarů, což znamená, že i čeští řidiči musí počítat s tím, že si za benzín i naftu připlatí. Budoucí výhled navíc zůstává nejistý, protože současné ceny pohonných hmot zatím nezohledňují škrty v těžbě, k nimž se chce v průběhu února a března uchýlit Saudská Arábie," uvedl výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr.

Podobný vývoj očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "V nejbližším týdnu očekáváme růst ceny benzinu o deset až 15 haléřů. Cena nafty by měla stagnovat. Snížení spotřební daně je do značné míry pokryto růstem ceny ropy Brent na světových trzích. Česká koruna zároveň přestala posilovat vůči americkému dolaru," řekl dnes ČTK. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR levnější.

"Do příštích týdnů můžeme čekat spíše mírný růst cen pohonných hmot v ČR, který je způsoben hlavně rostoucí cenou ropy na světových trzích. Cena severomořské ropy Brent se po oznámení dalšího snížení produkce od Saudské Arábie dostala až na aktuálních 56,10 USD za barel. Od zdražení nezachrání pohonné hmoty ani kurz koruny, která na páru s americkým dolarem tento týden oslabila na 21,50," potvrdil analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy růst ceny ropy podpoří mimo jiné také růst poptávky po palivech ve Spojených státech, který podnítí vyhlížené kroky nové americké administrativy prezidenta Joea Bidena. Ceny pohonných hmot v příštích týdnech zdraží nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích, míní.

"Podle mezinárodního srovnání je benzin začátkem ledna 2021 levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší," uvedl. "Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko a také Polsko. V Rakousku je cenově srovnatelná. Na Slovensku, v Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR," dodal Kovanda.

Nejlevnější pohonné hmoty jsou nyní v Ústeckém kraji. Benzin tam stojí průměrně 27,47 Kč/l, nafta pak 26,79 Kč/l. Naopak nejdražší paliva nabízejí nadále čerpací stanice v Praze, kde je benzin v průměru za 28,67 Kč/l a nafta za 28,20 Kč/l. Nad průměrných 28 korun se cena benzinu dostala ještě ve středních Čechách, na Vysočině a v Olomouckém kraji. Nafta je nad 28 korunami pouze v Praze.

Ceny v Praze zůstávají nejvyšší v sedmé městské části s průměrem shodně u Naturalu 95 i nafty 29,50 Kč/l. Nejméně si čerpací stanice účtují nadále v Praze 3, za benzin průměrně 28,06 Kč/l a za naftu 27,27 Kč/l.

Podle údajů společnosti CCS je nyní benzin o 4,47 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,84 koruny na litru více.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin v uplynulém týdnu opět mírně zdražil, cena nafty stagnuje

03.06.2021 08:29 Benzin u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu opět mírně zdražil, cena nafty se téměř…

Benzin i nafta za týden mírně zdražily, stojí jako loni koncem zimy

27.05.2021 09:39 Aktualizováno Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Průměrná cena benzinu…

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, benzin stojí přes 32 Kč/l

20.05.2021 09:58 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se…

Paliva v Česku za poslední týden opět zdražila

13.05.2021 10:33 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden dál zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama