Bez rezervy budou moci jezdit auta snad už od léta

Praha - Od poloviny letošního roku budou moci jezdit automobily bez zatím povinné rezervní pneumatiky. Změna povinné výbavy vyplyne z připravované vyhlášky ministerstva dopravy, potvrdil v sobotu mluvčí úřadu Martin Kupka.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

„Bez rezervy budou smět jezdit jen auta, která budou vybavena sadou na rychlou opravu píchlé pneumatiky nebo budou mít do 24 hodin zaručenou asistenční pomoc," řekl Kupka. „Vyhláška musí ještě projít legislativním schvalovacím kolečkem, ale předpokládáme, že by měla začít platit zhruba od poloviny tohoto roku,“ dodal.

V současné době hrozí řidiči, který jede bez rezervy, pokuta až do 2 000 korun. Jízda bez náhradní pneumatiky, která je v Česku součástí povinné výbavy od roku 1972, je ale v řadě evropských zemí běžnou záležitostí. Lídrem je v tomto směru Německo, kde více než půlka prodaných aut odjíždí z autosalonů bez rezervy.

Prodávat auta bez náhradních kol se rozhodla podle informací týdeníku Profit i mladoboleslavská Škoda. Vyrábět je začne koncem května. Mluvčí automobilky Evžen Krauskopf to zdůvodnil tím, že auto bez rezervního kola má o něco nižší hmotnost, což sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. „Pneumatiky jsou navíc dnes již tak kvalitní, že k jejich defektu dochází jen naprosto výjimečně,“ uvedl a dodal, že pokud by na pneumatice vznikl tak velký otvor, že by jej nešlo odstranit za pomoci nouzové opravářské soupravy, bude se na nutnou výměnu vztahovat takzvaná záruky mobility. V praxi to znamená, že demontáž a montáž kola provede na místě posádka přivolaného servisního vozidla.

V České republice v současné době platí vyhláška 341 z roku 2002, která jednoznačně říká, že vozidlo musí být vybaveno rezervním kolem. Výjimka je možná pouze tehdy, pokud je auto vybaveno speciálními tlakovými čidly, která hlásí únik tlaku některé z pneumatik. Indikátory musí být umístěny v zorném poli řidiče. Pak je možné v autě vozit jen sprej na opravu defektu pneumatik. Bez instalovaných čidel ve voze ale sprej nestačí.

Některé automobilky vybavují auta pneumatikami, na nichž je možné pokračovat v jízdě i po defektu. Pneumatika však má určitá omezení - většinou maximální rychlost 80 km/h a maximální dojezd cca 150 km při klidné jízdě.

Loading...
Témata: zákony
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toyota vyvinula pro olympiádu speciální elektromobil, sveze sportovce i…

19.07.2019 13:41 Japonská automobilka Toyota vyvinula pro nadcházející olympijské hry v Tokiu, které se budou konat…

Éra elektromobilů přichází. Počet modelů se v EU do roku 2021 ztrojnásobí

18.07.2019 17:33 Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než…

Renault uzavřel pakt s čínskou JMCG, budou vyrábět elektromobily

17.07.2019 12:23 Renault uzavře partnerství pro výrobu elektromobilů s čínskou firmou JMCG, aby upevnil pozici na…

Ford a Volkswagen spojí síly, budou vyvíjet elektrická i autonomní auta

12.07.2019 16:52 Aktualizováno Americká automobilka Ford Motor a německý Volkswagen budou spolupracovat při vývoji elektrických a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama