Prodáváte nebo kupujete ojeté auto? Hrozí pokuta 50 tisíc

Praha - Novela zákona stanovuje prodejcům i kupujícím ojetých aut nové povinnosti. V případě nedodržení hrozí i pořádně vysoká pokuta. Přečtěte si, jaké novinky náš čekají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Od letošního ledna platí nové zákonné ustanovení, které může občanům při prodeji nebo nákupu ojetého vozu podstatně zkomplikovat život. Novelizoval se totiž zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Za nedodržení nových ustanovení totiž hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

O co vlastně jde? Nově musí prodávající, případně kupující, dodat úředně ověřenou plnou moc k přihlášce nebo odhlášce vozidla. Pokud tento dokument nedodá, bude se muset společně s prodejcem nebo kupujícím osobně dostavit k převodu. Pokud to neudělají do deseti dnů, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Problém tak může být, když jsou prodejci z jiných městnastat například z Plzně a Olomouce.

Ideální je proto svěřit celý obchod specialistům z velkých autobazarů, kteří znají všechna úskalí převodu. "Ve všech našich autocentrech jsme na novou situaci perfektně připraveni a troufnu si říci, že v současné době zvládáme veškerou administrativu vyřídit v rekordně krátké době," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA. V rámci kompletního servisu tak v tomto autocentru vyřídí veškerou administrativu a to včetně evidenčních prohlídek, které se nyní musí dělat jak při prodeji vozu, tak i při jeho koupi.

Nová úprava se také týká i vozidel, která jsou aktuálně registrována v tzv. polopřevodu. "Auto bude muset být do 30. 6. 2015 přihlášeno řádnou cestou, nebo ho úřad k 1. 7. 2015 nadobro vyřadí z registru a vůz úředně zanikne. S takovým vozidlem pak nejde jezdit a nepůjde již nikdy přihlásit," říká Petr Přikryl, předseda Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA).

"S ohledem na administrativní i časovou náročnost celého procesu přihlašování vozidel, jednoznačně doporučuji nakupovat nebo prodávat v zavedeném autobazaru, který veškerou administrativu řádně vyřídí," dodává.

Témata: auto | prodej aut | Autobazar
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama