Prodáváte nebo kupujete ojeté auto? Hrozí pokuta 50 tisíc

Praha - Novela zákona stanovuje prodejcům i kupujícím ojetých aut nové povinnosti. V případě nedodržení hrozí i pořádně vysoká pokuta. Přečtěte si, jaké novinky náš čekají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Od letošního ledna platí nové zákonné ustanovení, které může občanům při prodeji nebo nákupu ojetého vozu podstatně zkomplikovat život. Novelizoval se totiž zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Za nedodržení nových ustanovení totiž hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

O co vlastně jde? Nově musí prodávající, případně kupující, dodat úředně ověřenou plnou moc k přihlášce nebo odhlášce vozidla. Pokud tento dokument nedodá, bude se muset společně s prodejcem nebo kupujícím osobně dostavit k převodu. Pokud to neudělají do deseti dnů, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Problém tak může být, když jsou prodejci z jiných městnastat například z Plzně a Olomouce.

Ideální je proto svěřit celý obchod specialistům z velkých autobazarů, kteří znají všechna úskalí převodu. "Ve všech našich autocentrech jsme na novou situaci perfektně připraveni a troufnu si říci, že v současné době zvládáme veškerou administrativu vyřídit v rekordně krátké době," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA. V rámci kompletního servisu tak v tomto autocentru vyřídí veškerou administrativu a to včetně evidenčních prohlídek, které se nyní musí dělat jak při prodeji vozu, tak i při jeho koupi.

Nová úprava se také týká i vozidel, která jsou aktuálně registrována v tzv. polopřevodu. "Auto bude muset být do 30. 6. 2015 přihlášeno řádnou cestou, nebo ho úřad k 1. 7. 2015 nadobro vyřadí z registru a vůz úředně zanikne. S takovým vozidlem pak nejde jezdit a nepůjde již nikdy přihlásit," říká Petr Přikryl, předseda Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA).

"S ohledem na administrativní i časovou náročnost celého procesu přihlašování vozidel, jednoznačně doporučuji nakupovat nebo prodávat v zavedeném autobazaru, který veškerou administrativu řádně vyřídí," dodává.

Témata: auto | prodej aut | Autobazar
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Nová Dieselgate? Vadné airbagy zavinily dvě desítky úmrtí, Toyota svolává…

09.01.2019 20:20 Automobilka Toyota Motor celosvětově svolá dalších 1,7 milionu vozů, z toho 1,3 milionu ve…

Připojí se do koncernu Volkswagen i Ford? Definitivně se rozhodne v…

09.01.2019 19:58 Německá automobilka Volkswagen příští týden na detroitském autosalonu představí alianci s americkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama