Přetočený tachometr má v Česku milion aut

Praha - Statistiky společnosti Cebia ukazují, že v Česku kvůli nedostatečné legislativě jezdí zhruba jeden milion aut s podvodně přetočeným tachometrem. V úterý proto vyzvala ke změně zákonů podle vzoru některých zahraničních zemí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Chybějící zákonná úprava vede podle Cebie k tomu, že soukromé firmy nabízejí stáčení tachometrů veřejně a že na českém internetu lze bez problémů koupit software a vybavení, díky kterému si řidiči mohou sami doma stav tachometru upravit. A to za pár stokorun.

Podle výkladu ministerstva dopravy a dalších státních institucí lze sice nyní postihovat přetáčení tachometru podle paragrafu o trestném činu podvodu. Jedná se totiž o podvod, při kterém kupujícímu, uvedenému v omyl, vznikne škoda vyšší než 5000 korun daná domněnkou o lepším stavu vozidla, než by odpovídal vyššímu stavu najetých kilometrů. "Ve skutečnosti není znám žádný případ, kdy by se policii takto definovaný trestný čin podařilo dokázat a kdy by soudy někoho odsoudily. To vede v praxi k tomu, že je přetáčení tachometrů zcela legální," tvrdí Cebia.

Jedná se přitom o velmi závažný podvod i z hlediska bezpečnosti provozu automobilu s manipulovaným tachometrem. Kromě neoprávněného obohacení prodávajícího totiž kupujícímu vzniká v tomto případě řada dalších ekonomických a bezpečnostních rizik. "Pomineme-li vyšší náklady na údržbu vozidla než kupující původně v dobré víře očekával, může například prasklý rozvodový řemen znamenat i okamžitou nečekanou ztrátu kontroly nad vozidlem v kritické situaci. Je tedy pravděpodobné, že stáčením tachometru dochází i k naplnění podstaty trestného činu obecného ohrožení, neboť neovladatelný automobil se stává smrtící zbraní," podotýká Cebia.

Sdružení proto chce, aby manipulace se stavem tachometru i nabízení těchto služeb byly zakázány zákonem a aby prodávající musel podepsat čestné prohlášení o stavu najetých kilometrů, bez něhož by vůz prodat nemohl. Stav najetých kilometrů by se průběžně zaznamenával také při každé návštěvě STK do technického průkazu. V neposlední řadě Cebia požaduje, aby se přetáčení tachometru stalo trestným činem podobně jako v sousedním Německu, kde za to hrozí až jednoletý pobyt za mřížemi. Také v USA musí prodávající uvést do smlouvy přesný stav najetých kilometrů, jinak vůz nedostane novou registrační značku.

Čeští motoristi si mohou údaje o ojetém vozidle nyní ověřit pouze v internetovém systému Autotracer společnosti Cebia na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz. "Systém shromažďuje informace z historie ojetého vozidla z různých zdrojů a soustředí se na sbírání průběžných stavů tachometru a servisních záznamů. Vedle toho poskytuje i ověření roku výroby, kontrolu leasingu nebo odcizení a návod na kontrolu základních identifikačních znaků vozidla," říká ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.

Loading...
Témata: auto, moto | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní výbava nových aut se rozšíří, europarlament schválil nařízení

16.04.2019 15:18 Evropský parlament dnes schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o…

Škoda Auto má v Číně nové inovační centrum

15.04.2019 17:05 Škoda Auto má v Pekingu nové inovační centrum. Zaměří se na mobilitu budoucnosti, digitalizaci,…

Státy EU stvrdily přísnější emisní normy. Co čeká výrobce osobních aut?

15.04.2019 12:28 Členské státy dnes potvrdily podobu přísnějších emisních norem pro osobní automobily a lehká…

BMW a Daimler plánují společnou výrobu elektromobilu, má být levný

03.04.2019 11:06 Němečtí výrobci automobilů Daimler a BMW, kteří nedávno ohlásili plány společného vývoje nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama