Praga představila nový vůz. Na silnici neunikne pozornosti +FOTO

Praha - Česká společnost Praga, výrobce proslulý především nákladními vozy a autobusy, se vrací ke svým kořenům. Poprvé po 68 letech představila nový vůz, supersport Praga R1R.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V meziválečném období vyrobila Praga stovky tisíc osobních automobilů. Vyráběla také motocykly, nákladní automobily, autobusy, trolejbusy a dokonce i letadla. Po válce byla výroba osobních automobilů utlumena, když v roce 1947 sjela z linky poslední Praga Lady.

Automobilka se pak soustředila především na nákladní a užitkové vozy. Po útlumu v 90. letech se Praga vrátila na výsluní díky motorsportu. Ve velkém začala vyrábět motokáry a propracovala se mezi tři největší výrobce na světě. V roce 2011 odkoupila slovenskou společnost Race4Slovakia vyrábějící závodní speciály.

Praga už vyrábí dva závodní speciály, Praga R4 a Praga R1. Právě na druhém ze jmenovaných vozů postavila česká automobilka sériově vyráběný vůz Praga R1R.

Praga R1R - 1
Praga R1R - 2

Praga R1R v březnu úspěšně absolvovala homologaci. Vůz tak, na rozdíl od závodních speciálů, může do běžného provozu. Ze závodního vozu vychází i R1R. Praga postavila i silniční vůz na celokarbonovém monokoku. Díky tomu váží jen přibližně 680 kilogramů a s výkonem okolo 400 koňských sil nabízí lepší poměr výkon/váha než speciály světoznámých značek. Sériový vůz ovšem, na rozdíl od závodního speciálu, který mezi závody vždy mechanici rozeberou a složí znovu, musí vydržet mnohonásobně větší porci kilometrů.

Sériový vůz má přebudovanou celou zadní část. Výrobce ho přizpůsobil nižším rychlostem a také nerovnostem, protože ve srovnání se speciály jezdícími po závodním okruhu musí R1R zvládnout běžné české silnice. I tak by měl dosahovat rychlostí v rozmezí 270 a 300 km/h.

Cenu zatím Praga neprozradila. Bude ale vyšší než u závodního speciálu, který stojí více než 3 miliony korun. Zájemce o nový vůz Praga R1R se může na stránkách výrobce zapsat do pořadníku. Praga plánuje dodat první vozy do konce letošního roku. Ročně pak v továrně přímo na slovenském okruhu Slovakiaring vyrobí přibližně 15 až 20 vozů.

Loading...
Témata: auto | Praga R1R
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní výbava nových aut se rozšíří, europarlament schválil nařízení

16.04.2019 15:18 Evropský parlament dnes schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o…

Škoda Auto má v Číně nové inovační centrum

15.04.2019 17:05 Škoda Auto má v Pekingu nové inovační centrum. Zaměří se na mobilitu budoucnosti, digitalizaci,…

Státy EU stvrdily přísnější emisní normy. Co čeká výrobce osobních aut?

15.04.2019 12:28 Členské státy dnes potvrdily podobu přísnějších emisních norem pro osobní automobily a lehká…

BMW a Daimler plánují společnou výrobu elektromobilu, má být levný

03.04.2019 11:06 Němečtí výrobci automobilů Daimler a BMW, kteří nedávno ohlásili plány společného vývoje nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama