Vadí jedno pivo za volantem?

Praha - Experti ministerstva zdravotnictví tvrdí, že do 0,24 promile nelze prokázat vliv alkoholu na jízdu. Policie varuje: nulová tolerance trvá, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Závazné stanovisko expertů ministerstva zdravotnictví podle listu potvrzuje, že do hranice 0,24 promile alkoholu není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem. Hranice odpovídá vypití zhruba jednoho velkého desetistupňového piva. "Závěr je takový, že do zmíněného limitu není možné prokázat ovlivnění řidiče," cituje z posudku, který stvrdila exministryně zdravotnictví Dana Jirásková, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Dopravní policii přidělává verdikt zdravotníků vrásky. "Tušil jsem, že to tak dopadne," řekl Lidovým novinám šéf české dopravky Leoš Tržil. Jedním dechem však varuje před zavádějící interpretací posudku, který leží na dopravě teprve necelý týden. "Pozor, to rozhodně není průlom nulové tolerance," prohlásil. Za určitých okolností podle něj může dospělý člověk nadýchat nad zmíněnou hranici i při vypití malého piva.

Jak s ohledem na závěr posudku změní dopravní policie silniční kontroly, nechce Tržil předjímat. Původní záměr úřadů přitom zněl jasně: pokud se prokáže, že alkohol v míře do 0,24 promile neovlivňuje řidiče, bude nařízeno, aby hlídky u krajnic alkohol v krvi motoristů do zmíněné hodnoty tolerovali. "Bylo jasně řečeno, že v takovém případě vedení dopravní policie skutečně tento pokyn vydá," potvrdil Lidovým novinám Pokorný. Jenže právě do toho se nyní dopravní policii nechce. Trend ve zbytku Evropy totiž směřuje spíše ke zpřísňování limitů. O zavedení nulové tolerance uvažuje do budoucna stále více zemí. Česko by se tak vydalo úplně opačným směrem.

Jasné je tedy zatím pouze to, že policisté budou muset ke stanovisku ministerstva zdravotnictví přihlédnout. "Určitě. Nemůžeme to pominout," připouští podle Lidových novin Tržil.

Témata: řidiči | Alkohol
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči, pozor. Od 1. října se mění povinná výbava vozidel a lékárnička

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Od 1. října dojde ke změně povinné výbavy vozidel. Zmizí z ní některé položky, které mnoha…

Nový Touareg získal nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení v testech Euro NCAP

21.09.2018 00:19 Praha - Volkswagen Touareg obdržel nejlepší hodnocení od evropské organizace na ochranu…

Německá BMW v reakci na brexit zavře britskou továrnu

18.09.2018 17:47 Londýn - Německá automobilka BMW zavře hned po odchodu Británie z Evropské unie (EU) zhruba na…

Google se spojuje s aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi, dodá do aut systém…

18.09.2018 09:52 San Francisco - Automobilová aliance Renault-Nissan-Mitsubishi si vybrala společnost Google ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama