Vadí jedno pivo za volantem?

Praha - Experti ministerstva zdravotnictví tvrdí, že do 0,24 promile nelze prokázat vliv alkoholu na jízdu. Policie varuje: nulová tolerance trvá, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Závazné stanovisko expertů ministerstva zdravotnictví podle listu potvrzuje, že do hranice 0,24 promile alkoholu není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem. Hranice odpovídá vypití zhruba jednoho velkého desetistupňového piva. "Závěr je takový, že do zmíněného limitu není možné prokázat ovlivnění řidiče," cituje z posudku, který stvrdila exministryně zdravotnictví Dana Jirásková, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Dopravní policii přidělává verdikt zdravotníků vrásky. "Tušil jsem, že to tak dopadne," řekl Lidovým novinám šéf české dopravky Leoš Tržil. Jedním dechem však varuje před zavádějící interpretací posudku, který leží na dopravě teprve necelý týden. "Pozor, to rozhodně není průlom nulové tolerance," prohlásil. Za určitých okolností podle něj může dospělý člověk nadýchat nad zmíněnou hranici i při vypití malého piva.

Jak s ohledem na závěr posudku změní dopravní policie silniční kontroly, nechce Tržil předjímat. Původní záměr úřadů přitom zněl jasně: pokud se prokáže, že alkohol v míře do 0,24 promile neovlivňuje řidiče, bude nařízeno, aby hlídky u krajnic alkohol v krvi motoristů do zmíněné hodnoty tolerovali. "Bylo jasně řečeno, že v takovém případě vedení dopravní policie skutečně tento pokyn vydá," potvrdil Lidovým novinám Pokorný. Jenže právě do toho se nyní dopravní policii nechce. Trend ve zbytku Evropy totiž směřuje spíše ke zpřísňování limitů. O zavedení nulové tolerance uvažuje do budoucna stále více zemí. Česko by se tak vydalo úplně opačným směrem.

Jasné je tedy zatím pouze to, že policisté budou muset ke stanovisku ministerstva zdravotnictví přihlédnout. "Určitě. Nemůžeme to pominout," připouští podle Lidových novin Tržil.

Témata: řidiči | Alkohol
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto sází na elektromobily, do konce roku 2022 uvede na trh deset…

21.02.2019 09:25 Mladoboleslavská Škoda Auto do konce roku 2022 uvede na trh 30 nových modelů, z nichž deset budou…

Z výrobní linky Škodovky sjel první model Scala

07.02.2019 19:11 V závodě automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi začala sériová výroba nového modelu Scala, z…

Škoda Kamiq odhaluje svůj interiér. Sází na prostornost, eleganci a…

06.02.2019 08:34 Krátce před světovou premiérou modelu Škoda Kamiq na autosalonu v Ženevě ukázala Škoda první…

Nissan zruší plány na výrobu X-Trail v Británii

02.02.2019 20:50 Japonská automobilka Nissan Motor hodlá zrušit plány na výrobu nové verze malého sportovně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama