Konec aut se spalovacím motorem? Nizozemsko projednává důležitý návrh

Amsterdam - Labouristická strana v Nizozemsku původně chtěla zakázat úplně všechny vozy se spalovacím motorem, to ale neprošlo. Tak se návrh upravil na zákaz prodeje benzínových a dieselových aut, a to od roku 2025.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Návrh už prošel dolní komorou parlamentu, nyní se čeká na to, jestli projde nizozemským Senátem. Jan Vos, který stojí za návrhem, je přesvědčen, že se mu zákaz podaří prosadit, informuje server Quartz.

Připouští ale, že samotný zákaz nebude stačit k úplnému vyřazení aut se spalovacím motorem. Pokud se návrh stane zákonem, slibuje také, že se auta na elektrický pohon stanou cenově dostupné pro zákazníky.

Už nyní má Nizozemsko jedny z nejnižších úrovní emisí CO2 z nových automobilů v celé EU. Holanďané totiž začali kupovat auta na elektrický pohon ve velkém, v prosinci byly prodeje nejvyšší.

Není ale jedinou zemí, která přemýšlí nad tím, jak co nejúčinněji snížit znečištění ovzduší. V červnu hlavní politické strany Norska diskutovaly o podobném návrhu. Není divu, že se nad zákazem radoval i Elon Musk, zakladatel automobilky Tesla, která se specializuje na elektrická auta.

A právě Norsko dostalo jako první evropská země i speciální dokovací stanice Tesla. Hlavně kvůli tomu, že každé třetí koupené auto je elektrické. Jak to vypadá, doba aut se spalovacím motorem se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Možná, že i právě Norsko a Nizozemsko budou první státy, kde se zakáží benzínová a dieselová auta úplně.

Témata: Nizozemí | auto | norsko
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porsche končí s dieselem. Soustředí se na hybridní a elektrické motory

23.09.2018 14:37 Berlín - Německý výrobce sportovních vozů Porsche se stává první automobilkou v Německu, která do…

Řidiči, pozor. Od 1. října se mění povinná výbava vozidel a lékárnička

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Od 1. října dojde ke změně povinné výbavy vozidel. Zmizí z ní některé položky, které mnoha…

Nový Touareg získal nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení v testech Euro NCAP

21.09.2018 00:19 Praha - Volkswagen Touareg obdržel nejlepší hodnocení od evropské organizace na ochranu…

Německá BMW v reakci na brexit zavře britskou továrnu

18.09.2018 17:47 Londýn - Německá automobilka BMW zavře hned po odchodu Británie z Evropské unie (EU) zhruba na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama