SUV Škoda Kodiaq bude sloužit i záchranářům, dostane speciální úpravu

Bělá pod Bezdězem - Nové SUV Škoda Kodiaq bude sloužit také pro potřeby záchranné služby. Novinářům byl vůz představen na autodromu v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. V záchranářské úpravě bude Kodiaq stát zhruba 1,300.000 korun, v základní civilní verzi stojí 680.000. Přestavba řadového modelu trvá zhruba tři až čtyři týdny. Dodavatelem upraveného vozidla bude Škoda Auto.

Přidejte svůj názor

S délkou 4,70 m, až sedmi místy k sezení a největším zavazadlovým prostorem ve své třídě, je Škoda Kodiaq prvním velkým SUV české automobilky

Předváděcí vůz v záchranářské výbavě představuje nejlepší možnou variantu výbavy. Je osazen LED majákovou technikou, přičemž některé z vysoce svítivých LED prvků jsou v České republice použity a homologovány poprvé. Každý zájemce o záchranářské SUV si může vůz nakonfigurovat jinak, přesně podle svých požadavků. Podle toho se vypočítá i cena.

Kodiaq má být evolucí vozu Yeti, který záchranné služby využívají. "Nový Kodiaq má výrazně větší prostornost, větší rozvor. V tuto chvíli má ve srovnání s Yetim výkonnější agregáty, je to jiná třída vozu, takže to s sebou nese spoustu zajímavých atributů. A v tuto chvíli veškeré tyto atributy mluví právě ve prospěch modelu Kodiaq," řekl ČTK koordinátor prodeje státní správě Škody Auto Aleš Skřivánek.

Představený vůz vychází z výbavy Ambition a pohání jej motor 2.0 TDI o výkonu 140 kW v kombinaci s pohonem všech kol a dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG. Speciální úpravu je ale možné udělat v jakékoliv verzi Kodiaqu. Z lékařské techniky je vůz vybaven například záchranářskou sadou Weinmann, zahrnující mimo jiné defibrilátor, odsávačku, plicní ventilátor či lékařskou sadu první pomoci.

Záchranářské SUV je vybaveno posílenou a rozšířenou elektroinstalací, zahrnující mimo jiné přípojku 230 V, z níž se automaticky odpojí připojený dobíjecí kabel po nastartování vozidla. Důležitým prvkem je také předehřev motorového oleje či druhá 70 Ah baterie.

Speciálně upravený Kodiaq se zatím bude nabízet jen na českém trhu, a to kvůli specifické legislativě každého státu v této oblasti. V rámci české vyhlášky je například vůz polepen folií s reflexními plochami ve formě pravidelně se střídajících obdélníkových polí zelené a žluté barvy.

Speciálně upravený Kodiaq bude u záchranných služeb sloužit jako vozidlo rendez-vous, neboli vůz v setkávacím systému. Jeho posádku tvoří řidič - záchranář a lékař. Na místě zásahu se auto setká s velkým sanitním vozem, ve kterém zasahuje řidič - záchranář a střední zdravotnický pracovník.

Výhodou systému rendez-vous je především rychlost zásahu v aglomeracích a menší nutný počet lékařů. Ve městech se kompaktní vůz dostane k pacientovi rychleji a snadněji než velký sanitní automobil a lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta. Po příjezdu velkého sanitního vozu je pacient transportován do nemocnice tímto vozem, již bez asistence lékaře, který je tak rychle připraven k dalšímu výjezdu.

Ve 13 krajích republiky, které systém rendez-vous využívají, slouží potřebám Zdravotnické záchranné služby více než 80 vozů Škoda, z toho zhruba 70 procent tvoří modely Škoda Yeti. Jako lékařské vozy v setkávacím systému jsou u krajských pracovišť Zdravotnické záchranné služby využívány také vozy Škoda Octavia Combi, Octavia Scout a Superb Combi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama