Tatra Trucks se stala československou automobilkou století

Společnost Tatra Trucks byla dnes na konferenci Automotive Brno vyhlášena československou automobilkou století. Podle pořadatele konference Petra Mandelíka má Tatra dlouhou historii a ovlivnila svými inovacemi a designem svět. Akce Automotive Brno je věnována vývoji a budoucnosti automobilového průmyslu v Česku.

Přidejte svůj názor

Tatra

"Tato automobilka z pohledu technických řešení, inovací a designu významně ovlivnila světový automobilový průmysl. Její modely psaly historii automobilismu," uvedl k ocenění Tatry Mandelík.

Pořadatelé zvažovali i další zvučná jména, jako Škoda Auto, Avia i výrobce traktorů Zetor. Tatra ale převážila zejména svou historií. "Byla to právě Tatra, která v roce 1897 vyrobila první automobil na území dnešní České republiky, o rok později první nákladní automobil. Je třetí nejstarší existující automobilkou světa s dosud nepřerušenou výrobou," uvedl Mandelík.

Tatra byla založena v roce 1850 Ignácem Šustalou, který začal v malé rodinné firmě vyrábět kočáry a bryčky. Od roku 1853 se nazývala Ignatz Schustala & Comp. Postupně se rozrůstala a začala se orientovat na nové druhy dopravy. V roce 1897 vyrobila jeden z prvních osobních automobilů ve střední Evropě, model Präsident, a v roce 1898 první nákladní automobil.

Automobilový průmysl patří mezi nejdůležitější průmyslová odvětví v Česku. Produkuje více než 20 procent objemu výroby v republice a přímo zaměstnává přes 120.000 lidí. Při plném využití své kapacity vyprodukuje více než 1,3 milionu osobních aut za rok, což v roce 2017 znamenalo nový automobil každých 23 sekund. Velmi významně se také podílí na českém exportu. V roce 2017 se v Česku vyrobilo rekordních více než 1,4 milionu motorových vozidel.

Témata: tatra | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nissan se stahuje z Evropy. Končí s výrobou dalších vozů

12.03.2019 22:00 Japonská automobilka Nissan Motor hodlá v polovině letošního roku ukončit montáž vozů Infiniti v…

OFICIÁLNÍ FOTO: Nový Hyundai Sonata vyzývá konkurenty. Zatopí Passatu a…

11.03.2019 14:51 Hyundai odhalil první snímky nové generace modelu Sonata, která má vzhled sportovního čtyřdveřového…

Škoda Kamiq se začne prodávat na konci léta, cena je zatím tajná

05.03.2019 11:09 Nový městský crossover automobilky Škoda Auto pod názvem Kamiq se dostane na trh koncem léta a…

Ženeva 2019. Škoda představila elektromobil Vision a Kamiq

05.03.2019 09:59 Škoda dnes na konferenci v Ženevě veřejně představuje modely Vision a Kamiq. Sledujte s námi živý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama