Tatra Trucks se stala československou automobilkou století

Společnost Tatra Trucks byla dnes na konferenci Automotive Brno vyhlášena československou automobilkou století. Podle pořadatele konference Petra Mandelíka má Tatra dlouhou historii a ovlivnila svými inovacemi a designem svět. Akce Automotive Brno je věnována vývoji a budoucnosti automobilového průmyslu v Česku.

Přidejte svůj názor

Tatra

"Tato automobilka z pohledu technických řešení, inovací a designu významně ovlivnila světový automobilový průmysl. Její modely psaly historii automobilismu," uvedl k ocenění Tatry Mandelík.

Pořadatelé zvažovali i další zvučná jména, jako Škoda Auto, Avia i výrobce traktorů Zetor. Tatra ale převážila zejména svou historií. "Byla to právě Tatra, která v roce 1897 vyrobila první automobil na území dnešní České republiky, o rok později první nákladní automobil. Je třetí nejstarší existující automobilkou světa s dosud nepřerušenou výrobou," uvedl Mandelík.

Tatra byla založena v roce 1850 Ignácem Šustalou, který začal v malé rodinné firmě vyrábět kočáry a bryčky. Od roku 1853 se nazývala Ignatz Schustala & Comp. Postupně se rozrůstala a začala se orientovat na nové druhy dopravy. V roce 1897 vyrobila jeden z prvních osobních automobilů ve střední Evropě, model Präsident, a v roce 1898 první nákladní automobil.

Automobilový průmysl patří mezi nejdůležitější průmyslová odvětví v Česku. Produkuje více než 20 procent objemu výroby v republice a přímo zaměstnává přes 120.000 lidí. Při plném využití své kapacity vyprodukuje více než 1,3 milionu osobních aut za rok, což v roce 2017 znamenalo nový automobil každých 23 sekund. Velmi významně se také podílí na českém exportu. V roce 2017 se v Česku vyrobilo rekordních více než 1,4 milionu motorových vozidel.

Témata: tatra | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Scala odhaluje další novinky, premiéry se dočká i nový koncept…

07.11.2018 14:23 Designová skica poodhaluje interiér nového modelu Škoda Scala. Nový kompaktní model jako první vůz…

Uber chce vrátit samořízené vozy na silnice. Minulý test skončil tragédií

03.11.2018 07:41 Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies požádal v Pensylvánii o povolení k…

Volkswagen sází na SUV, poslední novinkou je kompaktní crossover T-Cross

26.10.2018 13:36 Volkswagen představuje nový T-Cross ve světové premiéře v Amsterdamu, Šanghaji a Sao Paulu. První…

Co vám hrozí při jízdě bez zimních pneumatik? Můžete přijít o statisíce

26.10.2018 12:50 Patříte mezi ty, kteří s přezouváním pneumatik čekají až na první sníh? Pak zbytečně riskujete,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama