Ford vyvíjí nový sportovní Focus ST!

Praha - Pokud vás někde na dálnici v Německu či Kalifornii předjede nový Ford Focus se sníženým podvozkem, velkými koly a nepřehlédnutelnou dvojící uprostřed umístěných koncovek výfuku, je docela dobře možné, že jste právě spatřili jeden z vývojových prototypů zcela nového sportovního modelu Focus ST.

Přidejte svůj názor

Maskovaný nový Ford Focus ST

Celkem 60 předsériových prototypů prochází náročným testovacím programem, v  rámci něhož specialisté z evropského oddělení Team RS a zámořského SVT pracují na dolaďování dynamiky a jízdních vlastností. Některé z prototypů jsou založeny na standardních variantách nového Focusu, zatímco jiné vycházejí z Focusu ST předchozí generace.

„Nový Focus ST je netrpělivě očekáván po celém světě,“ řekl Jost Capito, ředitel globálního programu sportovních modelů Ford. „Musí dostát pověsti Fordu coby výrobce cenově dostupných, nicméně řidičsky velmi podmanivých sportovních modelů, které dokážou nadchnout zapálené řidiče, ale přitom s nimi lze bez problémů jezdit každý den.“

Nový Focus ST bude pohánět zdokonalená verze nového zážehového motoru Ford 2.0 EcoBoost o výkonu 184 kW (250 koní). Jednou z předností této pohonné jednotky bude hospodárný provoz – spotřeba má být výrazně nižší než v případě předchozího Focusu ST.

Vývojový tým nedávno dokončil náročné zimní testování na severu Evropy a má za sebou i exaktní zkoušky zaměřené na vlastnosti řízení. „Nyní se zabýváme detaily. Znamená to pečlivé ladění, testování a opětovné ladění mnoha drobných, ale kriticky důležitých aspektů. Jen tak si můžeme být jisti, že přivedeme na trh vůz hodný označení ST,“ řekl Matthias Tonn, šéfkonstruktér globálního programu sportovních modelů Ford.

Jedním z hlavních cílů vývojového týmu je dosáhnout toho, aby nový Focus ST zprostředkoval řidiči ještě podmanivější zážitek z jízdy. Stranou pozornosti nezůstává žádná zdánlivá maličkost, speciální kalibrací elektrického posilovače řízení (EPAS) počínaje a sportovně tvarovanými sedadly konče.

„Sedadla a pozice za volantem v předchozím Focusu ST byly v pořádku, nicméně nový model má dynamičtější profil a řidič tak bude sedět níž. Sedadla tak poskytnou ještě lepší vedení těla,“ slibuje Tonn.

Zcela nový Focus ST bude prvním globálním sportovním modelem Fordu. Jako takový byl od samého počátku vyvíjen pod hlavičkou strategie One Ford (jeden Ford). Pro zákazníky v Severní Americe i Asii bude zároveň znamenat první setkání se značkou ST.

„Američtí nebo i asijští příznivci sportovních automobilů se nás často ptají, proč v jejich zemích neprodáváme své sportovní modely z kompaktního segmentu. Už brzy se ale dočkají,“ řekl Capito. „Nový Focus ST přinese tentýž návykový zážitek z jízdy všude, kde se bude prodávat. Stejně jako v případě dřívějších modelů Focus ST a RS bude i nový Focus ST výsledkem přepečlivého ladění na nejnáročnějších silnicích, které jsme dokázali najít, od Kalifornie až po Nürburgring, od německých dálnic nespoutaných rychlostním omezením až po klasické silnice třetí třídy ve Velké Británii,“ dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama