Auta budou za jízdy vypínat motor. Proč?

Praha - Auta, která mají stop-start systém, vypínají po zastavení motor. Novější systémy však budou moci vypínat motor i během jízdy. Ušetří vám tak víc paliva. Informuje o tom iDNES.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vypnutí motoru funguje u mnohých aut už dnes. Při zastavení se tak stane automaticky a šetří se tím palivo. Firma Bosch však vyvíjí nový druh systému, který bude fungovat i během jízdy. Bude mít dva druhy.

První variantou je takzvaný advanced stop-start, který dokáže vypnout motor i v malých rychlostech. Při testech v Audi A3 docházelo k vypnutí motoru už při rychlosti pod 20 kilometrů za hodinu, když řidič brzdil.

Podle serveru iDNES.cz to řidič ani nepozná a zároveň je to pro něj pohodlnější než vypnutí motoru po zastavení. Oproti současné verzi to má i značnou výhodu - motor se může nastartovat i ve chvíli, kdy auto ještě zcela nezastavilo. Proces stratování je navíc rychlejší a ušetří víc paliva než systém, kdy se znovu startuje z úplného zastavení.

Druhá varianta, kterou Bosch vyvinul, umožňuje vypnutí motoru při vysokých rychlostech. Pokud jedete až do 120 kilometrů za hodinu, šlápnete na plyn a pak ho pustíte, motor se automaticky vypne. Auto pak pokračuje setrvačností vpřed. Otáčky motoru klesnou zvolna na nulu, a jakmile řidič sešlápne plyn, motor se opět zapne a auto může začít zrychlovat.

Na nový systém se však mohou těšit pouze řidiči, kteří vlastní vůz s automatickou převodovkou. Podle iDNES.cz u aut s manuální převodovkou zřejmě nebude, protože vývojáři mají strach, že by řidiči po znovunaskočení motoru nezvládali zařazení správného převodového stupně.

Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama