Auta budoucnosti? Dotykový volant, setrvačník a čelní sklo jako displej

Praha - Auta už mají různé funkce a dokáží toho spoustu zvládat sama - parkování, brzdění před překážkou či varování před vozem v mrtvém úhlu. Ale vývojáři pokračují dál. Řidiči se tak mohou těšit, že už za pár let budou mít jejich vozy funkce jako ze sci-fi. Informuje o tom Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Toyota vyvíjí různé zlepšováky, které by řidičům měli usnadnit život a zbavit je i starostí o jejich vůz. Jedním z nejnovějších projektů je sociální síť, kterou vytváří společně s americkou společností Salesforce.com.

Síť by měla obrazně řečeno fungovat na principu Facebooku či Twitteru. Stejně, jako si uživatel na skutečné sociální síti přidá někoho do přátel, aby s ním později mohl komunikovat, tak si bude "povídat" se svým autem. Automobily svému majiteli budou na dálku posílat do mobilu zprávy, v nichž mu budou připomínat, co právě potřebují. Například si tak řeknou o návštěvu servisu.


Dotykový volant a čelní sklo jako obrazovka

Zatímco projekt Toyoty by mohl začít fungovat už od příštího roku, vývojáři vymýšlejí i další vychytávky, které by mohly v autech být již za pár let. Jednou z nich je podle Aktuálně.cz dotykový volant.

Mnoho funkcí je už dnes ovládáno pomocí tlačítek umístěných přímo na volantu. Jenže někteří odborníci se domnívají, že řidiče tlačítla pouze rozptylují. A tak se rozhodli vytvořit volant, který by byl dotykový.

Volant, který vytvářejí vědci z německých univerzit, by měl mít určité části dotykové. S jejich pomocí by řidič mohl ovládat elektronické systémy ve voze. A ovládání by probíhalo pomocí gest, takže motorista by se nemusel přestávat soustředit na okolní provoz. Systém podle nich prozatím dokáže rozlišit 20 gest.

A další novinkou, která by se v autech mohla už brzy objevit, je setrvačník. Vývojáři by chtěli docílit toho, aby auta s hybridním pohonem energii, kterou vytvoří při brzdění, shromažďovala ve speciálním setrvačníku. Později by ji zase využila. Testy tohoto systému chce už na podzim zahájit Volvo.

A jak informuje Aktuálně.cz, podle Volva by tento systém mohl ušetřit až 20 procent paliva. Systém KERS by navíc měl zvýšit výkon auta až o 59 kW a mohl by auto pohánět nejen při rozjíždění, ale i během jízdy.

A aby se řidičům jízda ještě zjednodušila a zpříjemnila, uvažují odborníci o tom, že by čelní sklo do deseti let mohlo sloužit i jako displej, na němž se budou zobrazovat všechny důležité informace o stavu auta i o hrozících nebezpečích. Sklo by bylo speciálně vyrobené a jeho součástí by byl OLED displej.

Loading...
Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Scala vstupuje na trh, automobilka eviduje přes 4200 objednávek

23.04.2019 11:45 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v současnosti eviduje již přes 4200 závazných klientských…

Bezpečnostní výbava nových aut se rozšíří, europarlament schválil nařízení

16.04.2019 15:18 Evropský parlament dnes schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o…

Škoda Auto má v Číně nové inovační centrum

15.04.2019 17:05 Škoda Auto má v Pekingu nové inovační centrum. Zaměří se na mobilitu budoucnosti, digitalizaci,…

Státy EU stvrdily přísnější emisní normy. Co čeká výrobce osobních aut?

15.04.2019 12:28 Členské státy dnes potvrdily podobu přísnějších emisních norem pro osobní automobily a lehká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama