Elektrický motocykl míří do sériové výroby, půjde na trh

Praha/Kalifornie - Prototyp elektrického motocyklu v pondělí překonal magickou hranici stomílové rychlosti. Projekt Zero míří do sériové výroby, v níž by měl zahájit éru konkurenceschopných jednostopých vozidel s čistým pohonem, uvedl jeho výrobce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Motocyklová firma Zero svým stejnojmenným strojem odkazuje na japonský námořní stíhací letoun z druhé světové války. Létající Zero dosahovalo rychlosti přes 500 kilometrů za hodinu a mělo dolet skoro dva tisíce kilometrů. Elektrická motorka na jedno nabití ujede 180 kilometrů průměrnou rychlostí 120 km/h.

Americká firma zavádí sériovou výrobu strojů ZERO S, s nimiž nebude hanba vydat se na dálnici. Výrobce tvrdí, že baterie jsou navrženy tak, aby téměř bez údržby vydržely půl milionu kilometrů.

Spartánsky vybavená přístrojová deska má jen tři ukazatele, rychloměr, stav nabití akumulátorů a ukazatel teploty motoru. Řidič si může během jízdy volit ze dvou režimů provozu, sport a eko. Při ubrání plynu se motor chová jako rekuperační jednotka dobíjející baterie.

Aby byl motocykl co nejlehčí, je zhotoven z hliníkových slitin používaných v leteckém průmyslu. Převod hnací síly z motoru na kolo je ozubeným řemenem (u motokrosových strojů řetězem). Převodovka prakticky neexistuje, stejně jako spojka a chod stroje je proto velmi tichý, což na druhé straně znamená, že budou problémy s chodci. Hmotnost silničních strojů se liší podle toho, jakými bateriemi si zákazník přeje stroj vybavit. Podle zvolené varianty (až 9 kWh) se pohybuje od 130 do 155 kg. Všechny typy počítají s přepravou dvou dospělých osob. Na trh se výrobek dostane v únoru. Základní verze stojí v přepočtu za 145 000 korun.

Témata: motorky | výzkum
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama