Elektrický motocykl míří do sériové výroby, půjde na trh

Praha/Kalifornie - Prototyp elektrického motocyklu v pondělí překonal magickou hranici stomílové rychlosti. Projekt Zero míří do sériové výroby, v níž by měl zahájit éru konkurenceschopných jednostopých vozidel s čistým pohonem, uvedl jeho výrobce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Motocyklová firma Zero svým stejnojmenným strojem odkazuje na japonský námořní stíhací letoun z druhé světové války. Létající Zero dosahovalo rychlosti přes 500 kilometrů za hodinu a mělo dolet skoro dva tisíce kilometrů. Elektrická motorka na jedno nabití ujede 180 kilometrů průměrnou rychlostí 120 km/h.

Americká firma zavádí sériovou výrobu strojů ZERO S, s nimiž nebude hanba vydat se na dálnici. Výrobce tvrdí, že baterie jsou navrženy tak, aby téměř bez údržby vydržely půl milionu kilometrů.

Spartánsky vybavená přístrojová deska má jen tři ukazatele, rychloměr, stav nabití akumulátorů a ukazatel teploty motoru. Řidič si může během jízdy volit ze dvou režimů provozu, sport a eko. Při ubrání plynu se motor chová jako rekuperační jednotka dobíjející baterie.

Aby byl motocykl co nejlehčí, je zhotoven z hliníkových slitin používaných v leteckém průmyslu. Převod hnací síly z motoru na kolo je ozubeným řemenem (u motokrosových strojů řetězem). Převodovka prakticky neexistuje, stejně jako spojka a chod stroje je proto velmi tichý, což na druhé straně znamená, že budou problémy s chodci. Hmotnost silničních strojů se liší podle toho, jakými bateriemi si zákazník přeje stroj vybavit. Podle zvolené varianty (až 9 kWh) se pohybuje od 130 do 155 kg. Všechny typy počítají s přepravou dvou dospělých osob. Na trh se výrobek dostane v únoru. Základní verze stojí v přepočtu za 145 000 korun.

Loading...
Témata: motorky | výzkum
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toyota vyvinula pro olympiádu speciální elektromobil, sveze sportovce i…

19.07.2019 13:41 Japonská automobilka Toyota vyvinula pro nadcházející olympijské hry v Tokiu, které se budou konat…

Éra elektromobilů přichází. Počet modelů se v EU do roku 2021 ztrojnásobí

18.07.2019 17:33 Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než…

Renault uzavřel pakt s čínskou JMCG, budou vyrábět elektromobily

17.07.2019 12:23 Renault uzavře partnerství pro výrobu elektromobilů s čínskou firmou JMCG, aby upevnil pozici na…

Ford a Volkswagen spojí síly, budou vyvíjet elektrická i autonomní auta

12.07.2019 16:52 Aktualizováno Americká automobilka Ford Motor a německý Volkswagen budou spolupracovat při vývoji elektrických a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama