Průměrný český řidič jezdí šedivou škodovkou, její stáří je 12 let

Praha - Škodovka stará 12 let v barvě šedé metalízy, tak vypadá vůz klasického řidiče na českých silnicích. Kromě Čechů jezdí škodovou nejčastěji Slováci, v ostatních evropských zemích vede volkswagen, následují opel, fiat a ford, informovala v pátek společnost Generali PPF Holding.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ojetá Škoda felicia

Osobní automobil značky Škoda si v Česku u pojišťoven GPH, České pojišťovny a Generali pojistí v rámci povinného ručení až 38 procent řidičů, havarijně ještě o čtyři procenta více. Se stejnou značkou hlásí v návaznosti na to nejvíce lidí také většinu škod.

Mezi pěti nejoblíbenějšími značkami se objevila škodovka také v Rumunsku, v Maďarsku, ve Slovinsku a na Slovensku. Například u Srbů vede místní značka Zastava (16,5 procenta), u Rumunů značka Volkswagen (21 procent). Bulhaři a Maďaři si pojišťují nejčastěji auta značky Opel. Tak silnou pozici, jako má na tuzemském trhu česká škodovka, však nemá v ostatních sledovaných zemích žádné jiné auto.

Pokud jde o barvy, mezi českými řidiči jednoznačně vede šedá metalíza. Takové auto má 12 procent všech motoristů, kteří vlastní auto pojištěné v rámci povinného ručení. U havarijního pojištění je to dokonce 18 procent. I zbývající řidiči sází na tradiční barvy – červená (11 procent), bílá (10 procent) a modrá metalíza (devět procent). Češi v podstatě následují evropský trend, v Maďarsku si pořizuje šedostříbrná auta dokonce 27 procent řidičů, a například v Srbsku vede bílá s 16 procenty.

Průměrné stáří auta, které si klienti pojišťují v rámci povinného ručení u výše zmíněných pojišťoven, se pohybuje v rozmezí od osmi do 16 let. Slovinci si nejčastěji pojišťují pouze auta do osmi let, na druhé straně Bulhaři si pojišťují vozy staré až 16 let. Průměrné stáří auta v Česku je podle statistik pojišťovaných aut u pojišťoven GPH 12,2 roku.

"Průměrné stáří motorových vozidel v Česku neklesá, naopak roste. V současné době je dokonce nejvyšší od roku 2007. Zatímco průměrné stáří vozového parku osobních automobilů činí v zemích Evropské unie 8,2 roku, v Česku se už čtvrtý rok drží u hranice 14 let. Tento trend potvrzují i naše statistiky," říká Jiří Střelický, vedoucí produktového kompetenčního centra Generali PPF Holdingu, a dodal: "Zatímco u povinného ručení jsou pojišťovaná auta nejčastěji kolem 14 let, u havarijního pojištění je situace zcela jiná. Havarijně si lidé pojišťují auta maximálně šest let stará."

Průzkum společnosti Generali PPF Holding se uskutečnil v zemích: Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Rumunsko, Maďarsko, Polsko, Chorvatsko, Bulharsko.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama