Průměrný český řidič jezdí šedivou škodovkou, její stáří je 12 let

Praha - Škodovka stará 12 let v barvě šedé metalízy, tak vypadá vůz klasického řidiče na českých silnicích. Kromě Čechů jezdí škodovou nejčastěji Slováci, v ostatních evropských zemích vede volkswagen, následují opel, fiat a ford, informovala v pátek společnost Generali PPF Holding.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ojetá Škoda felicia
doporučujeme

Osobní automobil značky Škoda si v Česku u pojišťoven GPH, České pojišťovny a Generali pojistí v rámci povinného ručení až 38 procent řidičů, havarijně ještě o čtyři procenta více. Se stejnou značkou hlásí v návaznosti na to nejvíce lidí také většinu škod.

Mezi pěti nejoblíbenějšími značkami se objevila škodovka také v Rumunsku, v Maďarsku, ve Slovinsku a na Slovensku. Například u Srbů vede místní značka Zastava (16,5 procenta), u Rumunů značka Volkswagen (21 procent). Bulhaři a Maďaři si pojišťují nejčastěji auta značky Opel. Tak silnou pozici, jako má na tuzemském trhu česká škodovka, však nemá v ostatních sledovaných zemích žádné jiné auto.

Pokud jde o barvy, mezi českými řidiči jednoznačně vede šedá metalíza. Takové auto má 12 procent všech motoristů, kteří vlastní auto pojištěné v rámci povinného ručení. U havarijního pojištění je to dokonce 18 procent. I zbývající řidiči sází na tradiční barvy – červená (11 procent), bílá (10 procent) a modrá metalíza (devět procent). Češi v podstatě následují evropský trend, v Maďarsku si pořizuje šedostříbrná auta dokonce 27 procent řidičů, a například v Srbsku vede bílá s 16 procenty.

Průměrné stáří auta, které si klienti pojišťují v rámci povinného ručení u výše zmíněných pojišťoven, se pohybuje v rozmezí od osmi do 16 let. Slovinci si nejčastěji pojišťují pouze auta do osmi let, na druhé straně Bulhaři si pojišťují vozy staré až 16 let. Průměrné stáří auta v Česku je podle statistik pojišťovaných aut u pojišťoven GPH 12,2 roku.

"Průměrné stáří motorových vozidel v Česku neklesá, naopak roste. V současné době je dokonce nejvyšší od roku 2007. Zatímco průměrné stáří vozového parku osobních automobilů činí v zemích Evropské unie 8,2 roku, v Česku se už čtvrtý rok drží u hranice 14 let. Tento trend potvrzují i naše statistiky," říká Jiří Střelický, vedoucí produktového kompetenčního centra Generali PPF Holdingu, a dodal: "Zatímco u povinného ručení jsou pojišťovaná auta nejčastěji kolem 14 let, u havarijního pojištění je situace zcela jiná. Havarijně si lidé pojišťují auta maximálně šest let stará."

Průzkum společnosti Generali PPF Holding se uskutečnil v zemích: Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Rumunsko, Maďarsko, Polsko, Chorvatsko, Bulharsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Scala vstupuje na trh, automobilka eviduje přes 4200 objednávek

23.04.2019 11:45 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v současnosti eviduje již přes 4200 závazných klientských…

Bezpečnostní výbava nových aut se rozšíří, europarlament schválil nařízení

16.04.2019 15:18 Evropský parlament dnes schválil návrh nařízení o rozšíření povinné výbavy nových automobilů o…

Škoda Auto má v Číně nové inovační centrum

15.04.2019 17:05 Škoda Auto má v Pekingu nové inovační centrum. Zaměří se na mobilitu budoucnosti, digitalizaci,…

Státy EU stvrdily přísnější emisní normy. Co čeká výrobce osobních aut?

15.04.2019 12:28 Členské státy dnes potvrdily podobu přísnějších emisních norem pro osobní automobily a lehká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama