Jízda bez řidičáku bude možná opět trestným činem

Praha - Jízda bez řidičského oprávnění by mohla být opět trestným činem, ve středu se na tom shodla Poslanecká sněmovna. Návrh poslali zákonodárci do dalšího projednávání v ústavně-právnímu výboru a zkrátili dobu projednávání na 30 dní.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Tato novela řeší řízení aut pod vlivem návykových látek a řízení bez řidičského oprávnění," uvedl jeden z předkladatelů Václav Votava (ČSSD). Poslanec poukázal na to, že podle nového trestního zákoníku, který platí od 1. ledna, je řízení bez řidičáku pouhým přestupkem.

To se ale předkladatelům nelíbilo. Řízení aut bez oprávnění je podle Votavy totiž častým důvodem závažných dopravních nehod, při kterých se lidé těžce zraní. "Toto chování je tak na vysokém stupni společenské nebezpečnosti, proto chceme zachování stavu před platností nového trestního zákoníků," uvedl Votava.

Novela podle dalšího z předkladatelů Jeronýma Tejce (ČSSD) zároveň více postihuje řízení pod vlivem návykových látek. "Zvyšujeme horní hranici trestu pro ty, kteří řídí pod vlivem alkoholu, a to z jednoho na dva roky," vysvětlil poslanec s tím, že to platí i pro nedbalostní jednání.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyzvala sněmovnu, aby změny nepodpořila, už jen proto, jak dlouho se nový trestní zákoník připravoval. Také poukázala na to, že by schválením zákona vzniklo nerovnoprávné postavení pro občany České republiky. Úprava by začala platit až po půl roce, a tak by lidé byli posuzováni v krátkém období podle dvou úprav. "Vyčkejte, jak se nový zákoník osvědčí a až budeme mít k dispozici čísla," požádala Kovářová sněmovnu.

Témata: řidiči
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama