Jízda bez řidičáku bude možná opět trestným činem

Praha - Jízda bez řidičského oprávnění by mohla být opět trestným činem, ve středu se na tom shodla Poslanecká sněmovna. Návrh poslali zákonodárci do dalšího projednávání v ústavně-právnímu výboru a zkrátili dobu projednávání na 30 dní.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

"Tato novela řeší řízení aut pod vlivem návykových látek a řízení bez řidičského oprávnění," uvedl jeden z předkladatelů Václav Votava (ČSSD). Poslanec poukázal na to, že podle nového trestního zákoníku, který platí od 1. ledna, je řízení bez řidičáku pouhým přestupkem.

To se ale předkladatelům nelíbilo. Řízení aut bez oprávnění je podle Votavy totiž častým důvodem závažných dopravních nehod, při kterých se lidé těžce zraní. "Toto chování je tak na vysokém stupni společenské nebezpečnosti, proto chceme zachování stavu před platností nového trestního zákoníků," uvedl Votava.

Novela podle dalšího z předkladatelů Jeronýma Tejce (ČSSD) zároveň více postihuje řízení pod vlivem návykových látek. "Zvyšujeme horní hranici trestu pro ty, kteří řídí pod vlivem alkoholu, a to z jednoho na dva roky," vysvětlil poslanec s tím, že to platí i pro nedbalostní jednání.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyzvala sněmovnu, aby změny nepodpořila, už jen proto, jak dlouho se nový trestní zákoník připravoval. Také poukázala na to, že by schválením zákona vzniklo nerovnoprávné postavení pro občany České republiky. Úprava by začala platit až po půl roce, a tak by lidé byli posuzováni v krátkém období podle dvou úprav. "Vyčkejte, jak se nový zákoník osvědčí a až budeme mít k dispozici čísla," požádala Kovářová sněmovnu.

Loading...
Témata: řidiči
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ford a Volkswagen spojí síly, budou vyvíjet elektrická i autonomní auta

12.07.2019 16:52 Aktualizováno Americká automobilka Ford Motor a německý Volkswagen budou spolupracovat při vývoji elektrických a…

Konec jedné éry. Zítra sjede z linky poslední Volkswagen Brouk

09.07.2019 17:33 Automobilka Volkswagen končí výrobu svého legendárního Brouka. Poslední vůz zvláštní série New…

Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu městského SUV Kamiq

08.07.2019 17:13 Škoda Auto začala ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrábět kompaktní městské SUV Kamiq.…

Škoda Scala prošla nárazovým testem Euro NCAP. Byla srovnána s Teslou nebo…

03.07.2019 15:34 Program Euro NCAP zveřejnil výsledky nových crashtestů. Po více než roce a půl se do výběru dostal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama